Rady a tipyZdraví

Trápí vás podzimní únava a deprese? Pomoci vám mohou tyto bylinky

S přicházejícím podzimem mnoho lidí zažívá nepříjemné pocity únavy, smutku, snad i celkové nespokojenosti nebo deprese. I když je to do jisté míry normální, protože takto na nás zkracující se dny a méně slunečních paprsků působí, přesto to nemusíme jen nějak trpět. S těmito problémy nám mohou pomoci také léčivé bylinky, které dodají vašemu tělu látky, jež jsou zásadní pro kvalitní spánek, ale především vám zlepší náladu a podpoří přirozenou tvorbu hormonů, které ji zajišťují a udržují. Které bylinky to jsou a jak je správně používat?

Heřmánek pravý

Tato mocná bylinka by rozhodně neměla chybět v žádné domácí lékárně, protože působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky. Tuto bylinku můžete vidět běžně růst na polích, loukách nebo na okrajích lesů. Poznáte ji díky jejím charakteristickým bílým květům se žlutým středem. Je možné jej užívat čerstvý či sušený při nespavosti, při žaludečních či střevních potížích, ale stejně tak třeba i když se cítíte, že na vás leze nějaké nachlazení.

Málokdo ale už ví, že heřmánek pomůže také když jste bez nálady nebo poněkud rozmrzelí. Vyplatí se za této situace vypít denně šálek heřmánkového čaje, který si připravíte z jedné vrchovaté lžíce květů, jež pak už jen stačí spařit horkou vodou a nechat krátce vylouhovat. Heřmánek by se však neměl užívat dlouhodobě, protože má účinky jako antibiotikum a může při dlouhodobé konzumaci způsobit problémyse střevní mikroflórou.

Kozlík lékařský

Tato bylinka není tak známá, ale rozhodně byste ji neměli přehlížet. Najdete ji nejčastěji jak roste podél příkopů, na mokrých loukách, bažinatých místech, ale také v hlubších lesích a houštinách. Roste velmi rychle a množí se také snadno, takže se dá velmi lehce sbírat. Stejně tak můžete nechat kozlík vykvést a sesbírat semena, která je možné v následujících měsících zasít a nechat si zahradu zaplavit touto hezkou bylinkou s charakteristickými malými bílými květy. Bylina obsahuje silice, kyselinu valerovou a alkaloidy.

Jak může pomoci? Pomáhá při nervovém vyčerpání, úzkostných stavech, ale ulevuje také když jste přepracovaní nebo vás trápí nervozita a žaludeční nervóza. Také je známá tím, že má pozitivní vlivy na štítnou žlázu nebo při křečích. Podporuje klidný spánek, ale neobsahuje žádné omamné látky, které by uspávaly, jen zklidní tělo a mysl, takže je zcela bezpečný třeba i pro malé děti.

Snadno si také připravíte z čerstvého kořene, který omyjete, jemně pokrájíte a zalijete pálenkou. Následně se tento kořen nechává macerovat při pokojové teplotě, scedí se a užívá se 3× denně 20 kapek. Před spaním je možné tinkturu vmíchat do horkého mléka s medem a pomalu vypít po doušcích. Zajistíte si tak sladký a klidný spánek.

Levandule lékařská

Tato bylina pochází původně ze Středomoří, zejména významně je pak spojena s francouzskou Provence. Dnes ji však můžeme najít také u nás v zahradách, kde se často využívá jako okrasná rostlina. Má mimořádně uklidňující a příjemnou vůni, která ale zároveň odpuzuje nežádoucí hmyz i žravé moly.

Užívá se jako bylina na podporu trávení, je ideální také pro dobrý a klidný spánek, zlepšuje náladu a zahání deprese. Obsahuje silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou. Vyplatí se, pokud si pravidelně dopřejete nálev z květů, který si připravíte z jedné až tří lžiček květů. Následně tyto květy přelijete vroucí vodou a čaj necháte krátce odstát. Můžete užívat až tři šálky denně. Pomoci může také levandulová koupel na uklidnění.

Meduňka lékařská

Tato rostlinka pochází z Jihovýchodní Evropy, je velmi nenáročná na pěstování, má ráda jak slunce, tak i polostín. Využívá se nejen jako bylina v léčitelství, ale hodí se také jako velmi chutná přísada při vaření. Užívá se při potížích s astmatem, pomoci může také s trávením nebo spánkem, a samozřejmě ulevuje také odcelkového neklidu organismu.

Čaj z čerstvých nebo sušených lístků má pozitivní vliv na celé tělo. Jednu lžíci bylinky přelijete 0,5 l horké vody, nechte asi deset minut vylouhovat a popíjejte klidně po celý den. Pamatujte ale na to, že by se měl pít spíše vlažný, nikoliv horký.

Třezalka tečkovaná

Patří k velmi dobře známým bylinkám, která roste podél lučních lesních cest, na mezích a má výrazné žluté květy. Zajímavé je, že po rozemnutí otevřeného květu vytéká červená šťáva, které se říká krev svatého Jána. Užívá se k podpoře duševní rovnováhy, dovede navodit optimální relaxaci a zdravý spánek. Kromě toho je ale známá také tím, že posilujete imunitu a pomáhá překonávat stres.

Mějte ale na paměti, že první výsledky budou patrné až po dvou týdnech od užívání. Čaj si snadno nachystáte z jedné čajové lžičky třezalky, kterou spaříte horkou vodou a necháte krátce vyluhovat. Užívejte ji nejdéle po dobu šesti týdnů, poté si dejte na tři měsíce pauzu.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/mental-health/herbs-for-stress-recipe
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Anna Pou : https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kvetiny-suchy-okvetni-listky-listy-8330046/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button