Krása a módaZdraví

Nevěřte mýtům o cvičení. Možná vám stojí v cestě za vysněnou postavou

Velké množství lidí si po Novém roce dávají předsevzetí, že letos se konečně pustí do cvičení. Možná mezi ně patříte i vy. Ale letos určitě nechcete skončit tak jako většina těchto lidí, tedy tak, že vás za pár dní opustí motivace a všechno půjde zase do starých kolejí. Pokud ale letos chcete konečně uspět, je nutné zbavit se některých mýtů a předsudků o cvičení, které vás zbytečně brzdí.

Každá mince má dvě strany a každému vyhovuje jiný systém, i dobře míněná rada pro vás tedy nemusí být užitečná, a naopak vám úspěch může komplikovat.

Pro hubnutí jedině kardio

Kardio, neboli aerobní aktivity jsou takové, které stimulují kardiovaskulární systém a posilují srdce i vytrvalost. Patří mezi ně například běh, rychlá chůze, jízda na kole a další. Pro celkové zdraví a kondici jsou nezbytné, není ovšem pravda, že zhubnete pouze tehdy, když alespoň třikrát týdně propotíte triko třeba při joggingu.

Jediná věc sama o sobě totiž zřídkakdy funguje. Při zdravém hubnutí je nutné kombinovat všechny tři pilíře zdravého životního stylu – kardio, posilování i vyvážená strava. Zásadní je změna smýšlení o životním stylu. Jde o to, začít s jakýmkoli sportem a držet se zásad kalorického deficitu. Pokud budete přijímat o něco méně energie, než budete vydávat, a ta energie bude kvalitní, úspěch máte v podstatě zaručen.

Posilováním nezhubnete

Není pravda, že s pomocí posilování nemůžete zhubnout. Ale opět platí to, co by řečeno v předešlých odstavcích. Ideální je aktivity vhodně kombinovat. Pokud jde o zvedání činek a jiné silové aktivity, je lepší zařadit vyšší počet opakování s menší váhou. Čím je pohybová škála pestřejší, tím lépe tělo reaguje, jelikož dostává stále nové impulsy. Také se procvičí maximální množství různých svalů a i svalová souhra a koordinace.

Bez proteinu to nepůjde

V posledních letech se mimořádné popularitě těší různé proteinové doplňky a řada lidí žije v domnění, že bez nich jim cvičení nepůjde a nebude fungovat. Je pravda, že větší dávka dobře stravitelných bílkovin po fyzické aktivitě podpoří regeneraci svalů. Pokud ale přijímáte dostatek proteinů během dne, bez takového podpůrného doplňku stravy se pohodlně obejdete. Spíše než proteinové tyčinky si dopřejte kvalitní maso, vejce a mléčné bílkoviny.

Trénink nalačno urychlí hubnutí

Doporučování tréninku nalačno má své opodstatnění. Tělo během noci spotřebovalo velké množství energie na bazální potřeby, takže pokud cvičíte před snídaní, ocitne se v nouzovém režimu a tělo začne opravdu téměř okamžitě spalovat tuky. Jenže má to své velké ale. V nouzovém režimu zároveň tělo spouští produkci stresového hormonu kortizolu, který způsobí, že tělo začne tuky šetřit na horší časy a bere energii přímo z pěstěných svalů. Spalování tuků se tak v celkovém součtu zpomalí.

Pocením zhubnete

Asi správně tušíte, že kdyby to bylo tak jednoduché, stačí zajít do sauny a je hotovo. Takhle to ale nefunguje. Když se tělesná teplota zvýší, organismus se snaží ochladit, a proto se začne potit. Jde tedy primárně o reakci na vyšší teplotu, ne o znak vyššího spalování energie.

Zhubnete tam, kde posilujete

Správné hubnutí by mělo vypadat tak, že ztrácíte tělesný tuk a zároveň budujete svaly, které zrychlují metabolismus a spalování energie. I když je to smutné, bohužel si nelze vybrat, kterou partii těla zhubnete. Když budete posilovat především břicho, rozhodně to neznamená, že právě odsud zmizejí špeky přednostně. Tuk ubývá postupně z celého těla, z některých míst rychleji, jinde se drží déle. Je bohužel takřka nevyhnutelné, že vám tuk zmizí například i z ňader, kde by si jej většina žen ráda ponechala. Cílená redukce tuků je možná pouze liposukcí.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. radši budu takový , jaký jsem. Nebudu se týrat fyzicky a tím i duševně. Od jara do podzimu nachodím v práci 6-12 km denně, mě to stačí. Přes zimu sic naberu 2,5 kg , ale mě to nevadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button