CestováníZdraví

Jak si požádat o lázně? Nenechte se u lékaře odbýt

Mnoho lidí trápí chronické zdravotní potíže, které nemají snadné řešení. Typicky se jedná o problémy s dýchací soustavou (například po covidu), ale také o potíže s pohybovým aparátem či trávicí soustavou. Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy, ale mnoho lidí netuší, jak by si jej měli zařídit a co je pro to třeba udělat. My vám pomůžeme rozhoupat se a udělat prvních pár kroků k vašemu zdraví.

Jak postupovat?

Pokud chcete využít lázeňský pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou, je třeba, abyste v první řadě navštívili obvodního lékaře a domluvili si s ním na možnosti poskytnutí léčebného pobytu v lázních. Ne všichni lékaři jsou zrovna ochotní lázeňské pobyty vypisovat, ale vy se nenechte odbýt. Není důvod, proč byste jej právě vy nemohli dostat. Nejčastěji vám jej lékař předepíše právě při vleklých potížích s dýchacími cestami, nebo při problémech s pohybovým aparátem.

Není však problém poslat vás do lázní také s nemocemi trávicího a pohybového ústrojí anebo třeba i onkologickými diagnózami. U pooperačních léčebných pobytů si pohlídejte termín, protože nárok na lázeňskou péči máte jen do určité doby po operaci. Obvykle jde o šest měsíců, takže s žádostí neotálejte.

Doporučení odborného lékaře, u kterého své zdravotní potíže řešíte, je pak pro schválení pobytu velkou výhodou. Jeho doporučení do lázní je obvykle zcela zásadní a pro obvodního lékaře také představuje klíčovou pomoc a v argumentaci v návrhu pro pojišťovnu.

Lázně nabízí různé typy léčebných pobytů a existuje seznam, podle kterého vám lékař vypíše tzv. návrh na lázeňskou péči, který pro pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou potřebujete. Léčebný pobyt trvá standardně 28 dní.

Co se ve kterých lázních dá léčit si obvykle můžete prohlédnout na webu lázní, nebo má seznam dostupný také vaše zdravotní pojišťovna. Návrh na lázeňskou péči ještě musí schválit zdravotní pojišťovna. Jakmile je schválen, platí povolení tři měsíce, během kterých je nutné na léčbu nastoupit.

Jak dlouho můžete v lázních pobýt?

Komplexní léčebné pobyty, kdy vám pojišťovna plně hradí ubytování, stravu i léčba, trvají tři nebo čtyři týdny. Můžete však získat pouze příspěvkovou léčbu, kdy pojišťovna hradí jen léčení, a pak se může jednat i jen o dva týdny. Čtrnáct dní je nicméně opravdu minimum, aby měl lázeňský pobyt léčebný efekt. Jde totiž o celý ozdravný proces, který se skutečně neděje ze dne na den. Lázeňský pobyt má svá pravidla a obvykle je to tak, že se první týden člověk aklimatizuje, druhý se organismus vyrovnává s procesy, které se procedurami spustily, a od třetího týdne je skutečně možné sledovat nějaké změny ve zdravotním stavu.

Na jaké procedury se těšit?

Rozhodně není potřeba to s procedurami přehánět, neplatí, že čím víc procedur za den, tím větší účinek. V rámci komplexní péče mívá pacient hrazeny tři procedury denně. A to je více než dost – dokonce ani není třeba je nutně využít všechny, pokud to lázeňský lékař nedoporučí. Právě i odpočinek a celková relaxace je pro léčbu zásadní, a proto nemusíte strávit celé dny jen na procedurách.

Skutečně to funguje?

Odborníci ze všech odvětví se shodují na tom, že pobyt v lázních má skutečně smysl. Podstatné je, že se v lázních léčí přírodní cestou, bez léků a kortikoidů, za to za využití přírodního léčivého zdroje.

V Luhačovicích, jedněm z nejznámějších lázní na Moravě, se například používá přírodní minerální voda s originálním chemickým složením minerálů a dalších látek, mezi které lze zařadit jód nebo oxid uhličitý a další. Dále se dají využít také služby teplé termální vody a rašeliny, slatiny a bahna. Když k tomu přidáte i vytrvalostní tréninky a respirační fyzioterapii, není pochyb o tom, že léčba v lázních může vaše zdraví výrazně zlepšit.

ZDROJ: https://www.priessnitz.cz/cz/lecba-a-indikace/1-jak-pozadat-o-lazne.html

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/bolest-dospely-hneteni-kuze-275768/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button