Dům a zahradaRady a tipy

Jak na velkou úrodu melounů? Vsaďte na roubování

Pokud jste milovníky sladkých a šťavnatých plodů, pak se jistě každoročně těšíte na sezónu melounů. Tyto obrovské zelené plody v jeden moment zaplaví supermarkety, ale stejně tak rychle zase zmizí. Navíc může být dost složité vybrat meloun, který není přezrálý, nebo naopak málo sladký. Tak proč se spoléhat na obchody, když vám pořádný baňatý meloun může vyrůst i doma na zahrádce? A vůbec to nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá.

Češi jsou navíc v konzumaci melounů údajně přeborníci. A protože jsme národem zahrádkářů, někoho napadlo, že by přeci vůbec nemusel být špatný nápad vypěstovat si meloun u sebe doma. A rok od roku si podobný cíl dávají další a další lidé. Jenže řada z nich narazí na to, že se melounům tak nějak nedaří. My vám ale prozradíme, jak si vypěstovat meloun doma tak, aby se úroda spolehlivě vydařila.

Úspěchu totiž často stojí v cestě to, že meloun přirozeně nepatří do našich zeměpisných podmínek. Proto také většina pokusů končí nezdarem. Pěstitelé však mají fígl, který i vám určitě pomůže. Je to tzv. roubovaný meloun, který se dá pěstovat i u nás, v našich podmínkách, za předpokladu, že mu zajistíme dostatek světla, tepla a vláhy.

Tajemství se skrývá v roubování

Roubovaný meloun je lepší nejen v tom, že lépe snáší naše podnebí, ale také lépe přijímá živiny, vodu, a především tolik netrpí na choroby a škůdce. Malé rostlinky roubovaného melounu se dají sehnat na tržnicích ve větších městech, čímž si ušetříte dost práce, ale naroubovat si je můžete i sami.

V zahradnických a hobby prodejnách se dají sehnat speciální tykve fíkolisté k roubování. Tato odrůda sama o sobě neplodí, ale použije se jako základ pro roubování okurek a melounů. Semínka koupíte většinou v balíčku po 10 ks za cenu okolo 50 Kč. Počáteční investice tedy není skutečně nijak závratná.

Jak na samotné roubování?

Před samotným výsevem okurek či melounů zasaďte semínka speciální tykve fíkolisté. Počkejte alespoň 14 dní, dokud rostlinka nepovyroste a není připravena k roubování. Odstraňte listy a ponechte pouze ty děložní. Mezitím si nechte vzejít sazeničky melounů a poté je seřízněte z obou stran cca 1 cm pod děložními listy do tvaru klínu.

Poté postupujte opatrně a proveďte řez do středu děložních lístků podnožím a na toto místo vsuňte sazenice melounů. Mějte po ruce roubovací pásku, kterou spoj upevníte. Takto připravené sazeničky dejte na místo, kde je vysoká vlhkost a teplo. Vyčkejte, dokud dostatečně nevyrostou a nezesílí, a poté je můžete přesadit do volné půdy na zahrádku. Ideálně se melouny vysazují někdy během začátku června, ale ani v červenci není na výsadbu ještě pozdě.

Rostlinku roubovaného melounu zasaďte opatrně a jen tak, aby v zemi byla podnož. Pokud bude v zemi i roub, může se stát, že kořínky zapustí klasický meloun, což není v tomto případě chtěné. I pokud bude roub nad zemí, může se stát, že pustí kořínky, a v takovém případě je nutné je seříznout.

Kde se jim bude dařit?

Jak je známo, meloun může vyrůst do obřích rozměrů, a proto od začátku volte takové místo, kde bude mít dost prostoru k expanzi. Stanoviště musí být na hodně světlém a teplém místě. Melounům se dobře daří například v blízkosti kompostu, jelikož si i odtud mohou brát potřebné živiny.

U melounů určitě nešetřete s vodou. Potřebují hodně vláhy, takže v parných dnech je klidně zalévejte ráno i večer. Odborníci také tvrdí, že melouny není nutné zaštipovat, ale pokud se vám na listech melounu objeví plíseň, ihned napadený list odřízněte, aby nenakazil další části rostliny.

Správně zralý meloun poznáte podle toho, že jeho stopka začne sesychat a má pěkně tmavě zelenou barvu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button