Znáte různé druhy olejů a umíte je použít? Přepalováním si můžete zadělat na problémy
Kde jsou ty časy, kdy jste v obchodě sehnali obyčejný stolní olej a nic víc? Dnes regály v supermarketech přetékají širokou nabídkou různých olejů, v různé kvalitě a samozřejmě za různé ceny. Určitě je skvělé, že si můžeme vybírat a že nejsme odkázáni na jediný výrobek, ale kdo se v tom všem má vyznat?
V nabídce dnes najdeme například olej řepkový, slunečnicový, olivový či sezamový. Každý je však trochu jiný nejen svou chutí, barvou a konzistencí, ale i způsobem použití. Zatímco jeden dobře poslouží na smažení, jiný je vhodnější do salátů a zálivek.
Zejména při smažení je výběr vhodného oleje zcela klíčový pro naše zdraví. V přepáleném tuku totiž chemickými reakcemi vznikají karcinogenní látky, které mohou mít devastující vliv na naše zdraví. Různé typy olejů se ale přepalují při jiné teplotě a je dobré mít přehled o tom, který olej je vhodný na tu kterou činnost.
Co vám prozradí obal
Oleje se dělí podle způsobu získávání. Na obalu často najdeme informaci, zda je olej rafinovaný či nerafinovaný. Rafinované oleje mívají vyšší bod zakouření, a díky tomu jsou tedy vhodnější právě pro pečení či smažení. Oproti nerafinovaným olejů jsou však výrazně méně zdraví prospěšné, jelikož obsahují jen minimum vitamínů a minerálů.
Nerafinované oleje se získávají lisováním za studena a jejich bod zakouření je nižší. Díky tomuto postupu si ale zachovávají větší množství užitečných látek. Využívejte je ale pouze na studenou kuchyni, abyste se vyhnuli negativním dopadům přepalování.
Slunečnicový olej
Na pultech českých supermarketů najdeme nejčastěji olej slunečnicový. Vyrábí se v rafinované i nerafinované variantě. Rafinovaný se běžně používá například na smažení či fritování a jeho bod zakouření je až 232 °C. Druhá, nerafinovaná varianta, ale na přípravu tepelně opracovaných jídel není ideální. Pečlivě tedy čtěte etiketu, ať víte, co kupujete.
Řepkový olej
Když se dnes rozhlédneme po české krajině, uvidíme samou žlutou. Nejsou to ale slunečnice ani pampelišky, ale řepka. I proto je řepkový olej druhým nejpoužívanějším u nás. Má ještě vyšší bod zakouření než slunečnicový olej, a proto je na smažení a jinou tepelnou úpravu ještě vhodnější. Obsahuje také velmi málo škodlivých nasycených mastných kyselin, a naproti tomu v něm najdete velké množství zdraví prospěšných omega-6 a omega-3 mastných kyselin. I proto se hodí i na studenou kuchyni, a je tedy asi nejuniverzálněji použitelným olejem.
Olivový olej
Olivový olej předchází jeho dobrá pověst. Patří mezi nejzdravější oleje, jelikož je bohatý na antioxidanty, obsahuje vitamín A, D, E, K a pomáhá zpomalovat přirozený proces stárnutí. Dokonce je i mimořádně účinný na správné trávení a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Jeho použití by se ale mělo omezit jen na studenou kuchyni. V nejkvalitnější formě se nazývá extra panenský a jeho bod zakouření je lehce nad 190 °C.
Makový olej
Patří k netradičním olejům, které u nás ještě nejsou příliš známé. Pokud na něj ale někde narazíte, neváhejte ochutnat. Získává se lisováním za studena a díky tomu si zachovává vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Může se pyšnit například vysokým obsahem vápníku, fosforu, zinku nebo vitaminů skupiny B. Je vhodný pouze na přípravu studené kuchyně, jelikož se začíná přepalovat už při teplotě okolo 100 °C.
Sezamový olej
Do českých kuchyní si postupně razí cestu i sezamový olej. Hodí se třeba na kratší restování či pečení, jelikož jeho bod zakouření je okolo 177 °C a jeho rafinovaná verze se začíná přepalovat až při 232 °C. Oceníte i jeho vysoký obsah vitamínu E a B6, ale najdete v něm také vápník, zinek a hořčík. Umí snižovat hladinu špatného cholesterolu, a dokonce jej lze užívat i zevně. Například dobře hojí běžná kožní poranění. Má výraznou a osobitou chuť, takže bývá tradiční součástí asijských pokrmů.