DárkyDům a zahradaRady a tipyReceptyZdraví

Vyrábíme domácí pečený čaj

Už jste tento název někdy slyšeli, ale nevíte co to je? Nebo jste už tuhle dobrotu okusili a její chuti propadli? Tento nápoj si můžete připravit i doma a dáte do něj ovoce, které máte rádi. Výhodou je, pokud máte zahradu a na ní různé druhy ovoce. Ale pokud nejste její vlastníci, nevadí. Můžete se zúčastnit různých samosběrů nebo si ovoce koupit v sezoně, když je ho všude dostatek a ceny jsou celkem příznivé. Navštívit můžete také farmářské trhy, které jsou dnes na spoustě míst. Pokud dáte čaj do pěkné skleničky a dozdobíte víčko, může to být i vlastnoručně vyrobený vhodný dárek.

Jak si tedy pečený čaj připravit?

Asi vás nepřekvapí, že základem je ovoce. To může být čerstvé ale i mražené. To v případě, pokud ho chceme různě míchat, každý druh ovoce dozrává v jinou roční dobu. Vždy je lepší, když zhruba jeho polovinu tvoří kyselejší druhy jako je třeba rybíz.
Kombinovat můžeme dle svých chutí – jablka, hrušky, jahody, broskve, meruňky, ostružiny, maliny, ananas, borůvky, třešně, brusinky, rybíz, hroznové víno, višně ale také třeba jeřabiny. Prostě, co vás napadne. Dále budeme potřebovat cukr a koření. Žádné konzervanty ani umělá barviva.

Suroviny:

1 kg rybízu
1 kg letního ovoce
¾ kg cukru (můžeme použít i třtinový)
2 lžičky skořice
4 kusy badyánu (pro vůni)
5 hřebíčků
2 citrony (oloupané a zbavené hořké bílé blány)
2 dcl rumu (nemusí být – pokud chceme čaj podávat i dětem)

Postup:

  1. 1. Ovoce nejprve důkladně omyjeme, odstraníme slupky, stopky či jadřince. Větší plody nakrájíme na kostky, drobnější můžeme nechat celé.
  2. 2. Vše vložíme do hlubšího pekáče, zasypeme cukrem, přidáme koření, pokud se rozhodneme pro variantu s alkoholem, přilijeme rum. V některých receptech se rum přilévá až po upečení. Volba je na vás. Můžete vyzkoušet obě možnosti a zjistit, co je podle vás lepší.
  3. 3. Pekáč se směsí vložíme do předem vyhřáté trouby na 180 – 200°C. Během pečení občas promícháme. Ovoce musí pustit šťávu, počítejte tak 30 – 45 minut.
  4. 4. Během pečení si přichystáme skleničky, ve kterých budeme čaj uchovávat. Plníme ještě horkou směsí. Zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

Použití:

Do hrnečku dáme 1 – 2 lžíce směsi a zalijeme horkou vodou. A potom už si jen užíváme chuť vynikajícího ovocného čaje. Na dně hrníčku na nás čeká pochoutka v podobě kousků ovoce, které samozřejmě můžeme sníst.

Ale pozor, čaj nemusíme konzumovat jen za tepla. V létě, za horkých dnů, jistě oceníme i studenou variantu. Směs zalijeme vychlazenou perlivou či neperlivou vodou. A určitě nic nezkazíme, pokud přidáme snítku meduňky či máty.

Určitě vám nemusím říkat, že si nejen pochutnáte, ale také tělu dodáte celou řadu vitamínů a vlákniny, které ovoce obsahuje.

Některé přísady a jejich vliv na lidský organismus

Rybíz – všichni známe černý, bílý a červený. Bobule všech druhů obsahují vitamíny C, B1, B2,B3,B5,B6, provitamín A, vápník, železo, zinek, mangan a draslík. Toto ovoce pomáhá při nachlazení a chřipkových onemocněních (snižuje horečky).  Díky provitamínu A a antokyanovým barvivům má příznivý vliv na zrak.

Skořice – většina z nás ji používá coby koření především při přípravě sladkých jídel. Ale víte, že díky vysokému obsahu silic, má mnoho pozitivních účinků na náš organismus – kladně působí například na zažívání (tím přispívá k hubnutí), snižuje hladinu cholesterolu, má schopnost ředit krev a díky tomu nevznikají v těle krevní sraženiny, celkově pozitivně ovlivňuje krevní oběh, léčbu kožních nemocí, zvyšuje mozkovou činnost a má dezinfekční a antibiotické účinky.

Badyán – ač je dnes toto koření dosti známé, je málo využívané, což je poměrně škoda, jelikož má i dobrý vliv na naše zdraví. Celkově totiž posiluje organismus, uklidňuje žaludek a pozitivně působí při bolestech břicha. Podporuje dobrý spánek, zmírňuje nadýmání a zácpu a také kašel a bolest v krku (proto se přidává do sirupů na kašel), čaj z badyánu ulevuje při revmatismu.

Hřebíček – dříve se rovnal zlatu díky širokému spektru využití, především v lidovém léčitelství. Působí desinfekčně, ničí nežádoucí bakterie a posiluje imunitu, mírně znecitlivuje bolavá místa (používá se při zubním léčitelství), osvěžuje dech, snižuje bolest, pročišťuje organismus, podporuje činnost srdce a pozor – intenzivní vůně povzbuzuje smysly a působí jako afrodiziakum.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button