Dům a zahradaRady a tipy

Vypěstujte si avokádo z pecky: Jde to ve vodě i rovnou v půdě

Pěstování čehokoli ze semínka vyžaduje čas a úsilí. Pěstování avokáda z pecky v interiéru je však nejen zábavné, ale i snadné – pokud na to jdete správně. Existují dva způsoby pěstování avokáda ze semen: v půdě nebo ve vodě. Oba způsoby fungují dobře a volba metody je zcela na vás. Zde najdete návod, jak začít, a také nejlepší podmínky pro pěstování avokáda.

Požadavky

Avokádovníky lze pěstovat v interiéru v jakékoli zóně mrazuvzdornosti, což z nich činí skvělé pokojové rostliny nenáročné na údržbu. V přirozených podmínkách však může trvat až 10 let, než stromek začne plodit, a při pěstování venku může dosáhnout výšky přes 40 metrů. Neočekávejte tedy, že vaše rostlina dosáhne takové velikosti nebo že bude plodit. Její velikost bude omezena nádobou, ve které je zasazena. Místo toho považujte pokojový avokádovník za pokojovou rostlinu, která slouží jako krásná dekorace.

Jak zasadit semínko avokáda do půdy

Zasazení semínka avokáda do půdy je méně oblíbená metoda, ale je stejně účinná jako pěstování pecky ve vodě. Jedinou nevýhodou této metody je, že neuvidíte vyrůst kořeny a sledovat tak na první dobrou svůj pokrok. Budete však moci přeskočit jeden krok, protože semínko je již v půdě a nemusíte používat párátka, abyste semínko podepřeli při prolomení dormance. Zde je návod, jak začít.

1. Vyjměte a omyjte pecku

Chcete-li vypěstovat rostlinu avokáda, musíte nejprve z plodu získat semena. Naštěstí je avokádové semeno obrovské a snadno se vyjímá. Dužinu kolem semene odstraňte, aniž byste ji poškodili. Dužinu, která zůstala na semeni, pečlivě omyjte. Nevadí, když se část hnědé slupky na pecce odloupne.

2. Příprava půdy

Avokádo roste nejlépe v mírně kyselé půdě (pH 6-6,5) s dobrou drenáží. Naplňte květináč o průměru 6 až 8 palců s odtokovým otvorem směsí pro kaktusy a sukulenty do pokojových nádob. Tato směs je vytvořena tak, aby byla kyprá, úrodná a rychle se odvodňovala pro rostliny, které dávají přednost sušším půdním podmínkám, jako je právě avokádo. Přidejte dostatek vody, abyste půdu zvlhčili, ale aby nebyla příliš mokrá.

3. Zasazení pecky

V závislosti na odrůdě mohou mít avokádové pecky podlouhlý nebo kulovitý tvar. Bez ohledu na tvar mají všechny pecky horní a spodní část. Horní část je mírně špičatější konec a je místem, kde se objeví stonek rostliny. Plošší konec je spodní část, kde vyrůstají kořeny. Je důležité umístit pecku spodním koncem dolů do půdy. Spodní část pak mírně zatlačte do země tak, aby byla nad hranicí půdy vidět jen její polovina. Květináč uchovávejte na místě, kde bude mít alespoň šest hodin nepřímé a jasné světlo.

4. Často zalévejte, dokud nevyklíčí

Půda musí zůstat vlhká, ale nesmí být přemokřená, aby se pecka dostala z klidového stavu. Denně rostlinu kontrolujte, zda je půda stále vlhká. Trvá dva až osm týdnů, než pecka vyklíčí. Uvidíte, že pecka začne praskat – to je normální součást fáze růstu semen avokáda. Jakmile semínko vyklíčí a vytvoří se kořeny, můžete postupovat podle níže uvedených pokynů pro péči.

Jak pěstovat semínka avokáda ve vodě

Naklíčení avokádového semínka ve vodě je nejoblíbenější metodou pěstování avokáda. Je zábavné sledovat, jak z pecky vyrůstá dlouhý kořen semínka, a je uklidňující vidět, jak semínko roste. Nakonec však stejně budete muset rostoucí rostlinu přesadit do půdy. Zde je návod, co je třeba udělat:

1. Vyjměte a omyjte pecku

Vyjměte z avokáda pecku a omyjte zbytky dužiny. Nebojte se, že se část hnědé slupky odloupne, ale snažte se jádro nepoškodit.

2. Identifikujte konec kořene

Pecka avokáda bude v závislosti na odrůdě buď podlouhlá, nebo kulatá. Mírně špičatější konec je horní část pecky a plošší konec je spodní část. Spodní část je kořenový konec a je to část, která bude ve vodě.

3. Příprava pecky pomocí párátek

Do pecky zapíchněte čtyři párátka pod úhlem směrem dolů, rovnoměrně rozmístěná po obvodu avokáda. Párátka pomohou udržet polovinu pecky mimo vodu, zatímco spodní část (kořenový konec) bude ponořená. Párátka musí být samozřejmě dostatečně dlouhá, aby přesahovala obvod skleněné nádoby.

4. Vložte semínko do vody

Umístěte semínko na vrchol sklenice s vodou. Ačkoli můžete použít jakoukoli vodotěsnou nádobu, nejlépe se osvědčuje čiré sklo, protože snadno uvidíte, kdy začnou růst kořeny a kdy je třeba přidat vodu. Sklenici umístěte na slunné a teplé místo, kam dopadá alespoň šest hodin nepřímého světla.

Když začne být voda kalná, vyměňte ji. Vodu je třeba měnit každých pět dní až týden, abyste zabránili růstu plísní, bakterií a hub. Pecky budou praskat, až se objeví kořeny a sazenice. Udržujte pecku pod vodou, protože kořenový krček musí zůstat stále ponořený.

5. Zakořeněnou pecku zasaďte do půdy

Avokádo můžete chvíli pěstovat ve vodě, ale jakmile se vytvoří viditelný kořenový systém, budete ho muset zasadit do směsi půdy, abyste urychlili růst. Naplňte nádobu směsí pro kaktusy a sukulenty. Poté rozprostřete kořeny avokáda a jemně zabalte zeminu kolem jamky. Horní polovinu semínka ponechte nad hranicí půdy.

6. Rostlinu pravidelně zalévejte

Zalévejte jemně, dokud voda nevytéká z odtokových otvorů, a postavte květináč na odtokovou misku. Postavte ji na okno orientované na jih nebo západ, mimo dosah přímého slunečního světla. Jakmile se rostlina uchytí, pokračujte v zalévání, jakmile půda vyschne, a dodržujte níže uvedené podmínky péče.

Nejlepší podmínky pro pěstování avokáda

  • Světlo – Aby byla rostlina v interiéru spokojená, umístěte stromek do okna orientovaného na jih nebo západ, kde na něj dopadá minimálně šest hodin nepřímého slunečního světla.
  • Teplota a vlhkost – Rostlině se daří i v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu. Umístěte rostlinu na tác s oblázky a vodou, abyste zvýšili vlhkost, nebo použijte zvlhčovač vzduchu, pokud máte doma suché klima.
  • Zalévání – Ačkoli avokádo má rádo vysokou relativní vlhkost, nemá rádo přemokřenou půdu. Vysaďte jej do směsi s rychlým odvodněním a mezi zaléváním nechte půdu vyschnout. Nejlepší metodou zalévání je hluboké namočení jednou týdně nebo jakmile listy vykazují známky vadnutí. Ujistěte se, že používáte nádobu s drenážním otvorem pro odtok vody z půdy.
  • Hnojivo – Avokádo potřebuje pouze univerzální hnojivo. Hnojivo používejte podle pokynů jednou za několik měsíců a nehnojte příliš často ani silně.

ZDROJ: https://www.realsimple.com/home-organizing/gardening/how-to-grow-avocado-indoors

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Lisa Fotios: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-zdravy-avokado-ovoce-1759055/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button