Krása a módaRady a tipy

Kde seškrtat rodinný rozpočet? Zkuste se zaměřit na dětské oblečení

S rostoucími cenami téměř všeho se člověk musí skutečně začít zajímat o to, kam mu utékají peníze a zda neexistuje možnost, jak ještě něco ušetřit. Pokud jste rodiče malých dětí, jistě není překvapením, že velká část výdajů jde právě na péči o ně. Jenže zatímco při nákupu plenek nebo placení školky nemáte moc možností, jak náklady redukovat, u nákupu oblečení se vždycky prostor najde. Děti totiž rostou jako z vody a oblečení mnohokrát vezmou párkrát na sebe a už jej jim malé. Nákupem nových kousků se dá utratit skutečně pěkná sumička, která na rodinném rozpočtu snadno napáchá nenávratné škody. Jenže i děti potřebují něco nosit – tak jak ušetřit? Zkuste vyzkoušet těchto pár tipů a možná sami uznáte, že to není tak nemožné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Naučte se nakupovat chytře

Všichni, kdo mají děti, dobře vědí, že nakupovat dnes dětské oblečení je opravdu mimořádně drahá záležitost. Navíc když musíte skoro měsíc co měsíc kupovat nové kousky, které se vám po pár nošeních doma vrší jako malé. Pokud máte dětí více, můžete oblečení využít pro mladší ratolesti, ale pokud ne, najednou máte doma kupy takřka nového oblečení. Co s ním?

Swap neboli výměna

Jistě máte ve svém okolí další maminky, které mají také děti různého věku a pohlaví.  Určitě i ony ocení, pokud se domluvíte na nějakém výměném obchodě. Ten bude jistě oboustranně výhodný a společně si můžete ušetřit spoustu peněz i starostí.

Putovní pytle

Putovní pytel je obdoba výměny. Jednoduše do pytle nachystáte věci jedné velikosti, které už nevynosíte, a nabídnete je nějaké jiné mamince, která má mladší ratolest. Takto může oblečení putovat nejen mezi vašimi kamarádkami, ale klidně i mnohem dál. Pokud se do tohoto koloběhu zapojíte, je dobrá šance, že i vám někdy přistane nějaké pytel vyřazeného oblečení. Samozřejmostí je, že pokud nějaké oblečení zničíte nebo již není vhodné k dalšímu použití, z pytlů jej vytřídíte a dál jej posílat nebudete.

Bazar nebo burza

Dávat dnes oblečení do bazaru je někdy až zbytečně komplikované, ale klidně se dá například v rámci ulice uspořádat menší soukromý bazar nebo bleší trh. Zejména na menších obcích něco podobného často probíhá třeba přímo na obecním úřadě nebo ve škole. Podmínkou je, že bazar musí pořádat odpovědná osoba nejlépe s živnostenským oprávněním z maloobchodu. A pokud nemáte čas chodit po bazarech, můžete je projít klidně i online a nakoupit na internetu.

Upcyklace

Jedná se o moderní trend, který velí i v rámci ekologie a udržitelnosti nakládat s nevyužitými věcmi a efektivně je přeměňovat na nové kousky nebo alespoň dále použitelné materiály.  Přesně tohle se dá udělat také s nepotřebným dětským oblečením. Jak na to? Tipů je hned několik. Svetry a ostatní oblečení z vlny se dá rozpárat na vlnu a uplést něco nového. Z ponožek se dají vyrobit třeba hračky na způsob plyšáků. Z bavlněného oblečení je možné uplést rohože nebo tašky na nákupy.

Nakupujte levněji

Nekupujte zbytečně drahé značkové oblečení, protože u dětí se dá říct, že je to skutečné vyhazování peněz. Na těch pár použití je skutečně lepší dát přednost ceně před kvalitou. Pokud pak chcete pořídit i nějaký kvalitní kousek za rozumnou cenu, mohou dobrou službu nabídnout právě secondhandy. Zde se dají občas velmi snadno sehnat i originální kousky, které děti nadchnou.

Rostoucí oblečení

Dnes se již na trhu objevují také modely označované jako rostoucí, které dovedou s vašimi dětmi doslova růst a vydrží jim i několik sezón. Jde například o oblečení s prodlužovacími manžetami u rukávů, které se postupně s růstem dítěte rozbalují či posouvají, a oděv se tak může prodloužit i o několik centimetrů. Obvykle se také jedná o výrobky menších firem nebo jednotlivců, takže tak snadno podpoříte i českou ekonomiku.

Pro chlapce i děvčata

Velkou výhodou je nakupovat oblečení již s tím, že není určeno jen výhradně pro holčičku nebo chlapečka. Jistě – občas si můžete dovolit nějaké růžové šatičky s volánky, ale běžné oblečení je vhodnější vybírat v neutrálních barvách, které není barevně ani střihem vyhraněné jen jednomu pohlaví. Pak můžete oblečení snadno využít pro chlapce i děvčata a je to ideální příprava třeba i na příchod dalšího potomka.

ZDROJ: https://www.sidetrackedsarah.com/10-ways-save-money-childrens-clothes/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Yan Krukov: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-kosile-usmivani-drzeni-5217162/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button