Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Třiďte správně, efektivně a vyhněte se typickým chybám

Češi se v posledních letech s tříděním odpadů opravdu zlepšili. Do jisté míry jsou v tom skutečnými mistry, a to zejména co se týče třídění PET lahví, skla a papíru. Ale v dalších ohledech pak mnohdy zaostávají a dělají zbytečné chyby. Většina lidí sice ví, do jakého kontejneru které odpady patří, ale mnohdy je třídění obklopeno mýty a polopravdami, které mnohé odradí nebo recyklaci komplikují.

Proč třídit?

Důvody jsou asi nasnadě – jde o naše životní prostředí, které chceme zachovat v dobrém stavu nejen pro nás, ale i pro budoucí generace. Správné třídění snižuje zatížení skládek a minimalizuje znečištění. Dále také můžeme tímto způsobem efektivně šetřit omezené zdroje, mezi které patří různé suroviny, ale také energie nutné pro zpracování odpadu.

Druhy odpadů a způsob jejich třídění

Papírový odpad

Papírový odpad odkládejte do modrých recyklačních kontejnerů označených nápisem „PAPÍR“. Do kontejneru patří papír, noviny, časopisy, karton, kancelářský papír a papírové obaly. Vyhněte se mokrému nebo mastnému papíru. Naopak do tohoto kontejneru by neměly přijít použité kapesníky, toaletní papír a kuchyňské utěrky, které se netřídí. Dlouho platilo, že se do těchto kontejnerů neměly ukládat ani ruličky od toaletního papíru a kartony od vajec. Dnes už tam ale díky modernímu zpracování odpadu patří a můžeme je bez obav třídit.

Plastový, skleněný a kovový odpad:

Plasty patří do žlutého kontejneru, a kromě klasických PET lahví sem můžete dát i jiné plastové obaly, kelímky. Myslete na to, že obaly by neměly být zcela znečištěné. To neznamená, že musíte kelímky do čista vymývat, ale neměly by v nich zůstávat velké zbytky jídla. Už i jen z toho důvodu, že zde mohou snadněji vznikat plísně a zápach. V mnoha městech se do sběrných kontejnerů na plast mohou vyhazovat také plechovky – konkrétní situaci si ale vždy ověřte.

Sklo patří do zelených a bílých nádob v případě, že jsou kontejnery oddělené. Někdy je možné házet do stejného kontejneru skleněné obaly jakékoliv barvy. Myslete ale na to, že do kontejneru by neměly přijít například žárovky, ale také ne porcelán nebo specificky upravené sklo.

Organický odpad (bioodpad)

Organický odpad patří do hnědých popelnic nebo kontejnerů s označením „BIO“. Doporučuje se také domácí kompostování. Bohužel v mnoha městech ještě popelnice na bio odpad nejsou dostupné, a tak často končí ve směsném odpadu a putuje do spaloven. A to je velká škoda.

Mezi bioodpad patří zbytky potravin, slupky od ovoce, kávová sedlina a zahradní odpad. Nejhorší chybou je splachování oleje a zbytků jídla do záchodu. Nejen, že splachováním odpadu riskujete ucpání trubek, ale pro údržbu kanalizace je to zásadní problém, který může vyústit ve vážné potíže s dopadem na celou komunitu. 

Nebezpečný odpad

Nebezpečný odpad (např. baterie, zářivky, chemikálie) odevzdejte na specializovaných sběrných místech. Vždy sem patří barvy, rozpouštědla a další toxické materiály. Tento odpad by nikdy neměl přijít do klasických odpadních nádob. Dejte si tedy práci a najděte ve sém okolí nejbližší sběrné středisko, kam můžete nebezpečný odpad odevzdat k profesionálnímu zpracování.

Nejlepší je odpad, který vůbec nevznikne

Chcete-li žít udržitelně a v souladu s přírodou, je nejlepší zaměřit se na samotné tvoření odpadu. Je sice hezké umět správně třídit, ale ještě lepší je předcházet vzniku odpadů například chytrým nakupováním nebo využíváním znovuplnitelných obalů. Nemusíte přitom zacházet do extrémů a proklínat každý kousek plastu, ale už i jen zamyšlení nad tím, jak odpad vzniká a kde ho můžete eliminovat, pomůže odhalit místa, kde snadno své chování vylepšíte. Pokud je to možné, zvažte tzv. upcycling, tedy dát odpadu nový život.  Z plechovky nebo konzervy lze vyrobit doplňky do domácnosti, oblečení lze darovat na charitu a kelímky vužít pro předpěstování sazeniček na zahradu.

Další tipy

  • Recyklační symboly: Na obalech výrobků hledejte recyklační symboly. Ty označují typ materiálu a pomáhají při třídění.
  • Místní odchylky: V jednotlivých regionech se mohou postupy třídění odpadu mírně lišit, proto se řiďte místními pokyny.
  • Vzdělávejte ostatní: Šiřte ve své komunitě povědomí o správném třídění odpadu.

Pamatujte, že naše společné úsilí přispívá k čistšímu životnímu prostředí a udržitelnější budoucnosti pro nás všechny. Rozhodně dává smysl se třídění aktivně věnovat a vytvořit si dma zdravé návyky, které vám pomohou udržovat naši přírodu v dobrém stavu.

ZDROJ: https://www.jaktridit.cz/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Lisa Fotios: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1933386/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button