Rady a tipyZdraví

Proti bolesti, plynatosti i přejedení pomohou tyto bylinky. Po oslavách není lepší pomocník

Taky jste se o svátcích pořádně přejedli? Není divu – odolat všem těm pokušením je pořádně těžké – a ještě když vás všichni okolo pořád pobízí k jídlu… Jenže takové přejídání není vůbec dobré pro naše zdraví. Nejde však ani tolik o samotnou štíhlou linii, ale daleko spíše o vaše trávení, které může být takovým nenadálým přísunem vysoce kalorického jídla dost zaskočeno.

Pokud byste rádi vašemu trávení ulevili, není hned nutné sahat po nějakých přípravcích z lékárny. Postačí se spolehnout na bylinky. Ty vám dokážou od nepříjemného stavu snadno pomoci. Které bylinky to jsou?

Pokud chcete dobře pečovat o svůj žlučník, střeva a žaludek, měli byste dbát na vyváženou stravu, která je pravidelná a odpovídá vašim energetickým potřebám. Pokud jste se během svátků přejedli, první přírodní pomoc přinesou tyto bylinky. Snadno je koupíte sušené ve formě čajů, u kterých máte vždy i přesný návod, jak je konzumovat. Nemůžete tedy udělat chybu. Na rozdíl od léků navíc většinou nemají vedlejší účinky.

Fenykl

Pokud je nějaká bylinka proslavená pro své skvělé účinky na trávení, je to právě fenykl. I dnes se malým dětem na bolení bříška vaří fenyklový čaj – a skutečně funguje. Má také svěží nasládlou chuť a příjemnou vůni, a proto je oblíbený mezi všemi generacemi. Semena fenyklu jsou močopudná a mají skvělý vliv na zažívací systém. Kvalitní fenyklový čaj pomáhá proti nadýmání a plynatosti a samozřejmě také ulevuje od bolavého břicha.

Třezalka

Méně známou, ale neméně účinnou je i třezalka. Je ceněná mimo jiné i jako antistresový přírodní přípravek. Mimo to však podporuje i dobré trávení, a především má skvělý vliv na žlučník, který bývá při konzumaci tučných jídel obzvlášť zatěžován. Tato skvělá bylinka pomáhá také při nevolnostech, vředech a bojuje i proti nechutenství. Dejte si ale pozor, pokud používáte hormonální antikoncepci – může mít vliv na její účinnost.

Máta

Máta je jedněmi oblíbená, jinými nenáviděná. Pravdou ale je, že na trávení působí skvěle a také příjemně osvěží. V první fázi máta usměrňuje chutě k jídlu. Hodí se si tedy mátový čaj dopřát předtím, než se vrhnete na talíř s cukrovím. Pomůže vám přemoci chutě a držet svůj apetit na uzdě. Kromě toho také podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči a pomáhá předcházet nadýmání.

Heřmánek

Vůně heřmánku vyvolává pocit klidu a pohody. Čaj z heřmánku má ale také skvělý vliv na psychiku. Může se pyšnit protizánětlivými účinky a pomáhá ulevit od celé řady žaludečních problémů. Jestliže vás trápí průjem, žaludeční bolesti nebo nadýmání, heřmánek rychle přispěchá na pomoc. Má zklidňující efekt na celou trávicí i vylučovací soustavu a není tedy od věci jej užívat i preventivně.

Pelyněk

Pelyněk mnoho lidí odradí ještě dříve, než jej ochutnají. Nese si totiž pověst hořké byliny, která není zrovna lákavá na konzumaci. Ale pokud mu dáte šanci, zjistíte, že pro vás může být velice prospěšný. Co se týče bolesti žaludku, skoro žádná jiná bylinka vám nepomůže tak rychle a spolehlivě. Uklidňuje žaludek, mírní plynatost a pomáhá při křečích. Osvědčil se i proti zvracení, nebo tehdy, když vás tráví nevolnosti.

K bylinkám zařaďte pohyb

Nic vám na plynatost a přejedení nepomůže tak spolehlivě jako pohyb. Rozhýbou se i vaše střeva a problémy jsou brzy zažehnány. Také tím povzbudíte spalování a hned se budete cítit o poznání lépe. Doporučit lze určitě delší procházku v příjemném tempu – chůze spolehlivě zlepšuje peristaltiku střev. Díky tomu se potrava snadněji a lépe zpracuje a vy budete mít hned v břichu volněji. Dbejte ale také na to, abyste se už nepřejídali a zařadili opět normální vyvážený jídelníček.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button