Dům a zahradaRady a tipy

Co nevíte o štěnicích? Tito nezvaní návštěvníci mohou být i u vás doma

Také máte obavu, že ve své posteli objevíte nezvané návštěvníky v podobě nepříjemných broučků? Následující fakta o štěnicích vám snad pomohou cítit se lépe připraveni v případě, že se s těmito škůdci někdy setkáte. Se štěnicemi v posteli skutečně nejde v pohodě spát, takže pokud chcete být připraveni na to, co vám může hrozit, přečtěte si, co všechno potřebujete o štěnicích vědět.

Proč se jim říká štěnice?

Celým názvem se jim říká štěnice domácí (postelová). I když si většinou štěnice spojujeme zejména s postelí a ložním prádlem, platí, že tato stvoření se mohou vyskytovat prakticky kdekoli. Zároveň se ale určitě nejčastěji vyskytují právě v posteli, protože se na vás chtějí přiživit v noci, když jste v klidu. Pamatujte ale na to, že mohou být po celém bytě – na pohovce, za rámy obrazů nebo ve štěrbinách podlahových lišt.

Kde se štěnice vyskytují?

Se štěnicemi je spojeno zbytečné stigma. Není pravda, že by se vyskytovaly pouze ve vyloučených lokalitách, nebo že by byly signálem zanedbanosti a špíny. Jednoduše stačí, že si je odněkud přivezete (třeba z dovolené) a na problémy máte zaděláno. Takže pokud je máte – nebo znáte někoho, kdo je má – pamatujte, že to nemá nic společného s osobními hygienickými návyky.

Jsou štěnice nebezpečné?

Na rozdíl od mnoha jiných škůdců a hmyzu se zatím neprokázalo, že by štěnice působily něco škodlivějšího než jen to, že vám zadělají na svědivou vyrážku na kůži. To však neznamená, že byste jejich výskyt neměli řešit. Navíc štěnice mohou zhoršovat příznaky alergií a astmatu u lidí, kteří jimi již trpí.

Jak vypadá kousnutí štěnicí?

Nejčastěji se kousnutí objevují ve skupinkách po třech, ale ví se také, že asi 30 procent lidí na kousnutí vůbec nijak viditelně nereaguje. Jedná se obvykle o mírně zarudlá místečka, která mohou svědit.

Kdy se štěnice objevují?

Ačkoli tito škůdci rádi vylézají před svítáním, nemyslete si, že je dovedete nějak přelstít a že si na ně počkáte. I když jejich nejčastější doba krmení je mezi druhou a pátou hodinou ranní, pokud pracujete v noci, vylezou a nakrmí se na vás během dne. Podle světla a tmy se neřídí – jejich chování závisí na tom, kdy mají k dispozici vhodnou „kořist“. Přitahuje je teplota lidského těla, a ještě více oxid uhličitý, který vydechujeme.

Jsou štěnice vidět?

I když svědivá kousnutí mohou naznačovat, že máte problém se štěnicemi, k jeho prokázání je nutná důkladná prohlídka. Pokud máte nízkou úroveň zamoření, většina lidí příznaky přehlédne. Je vždy třeba oslovit odborníka, který stráví čas hledáním důkazů a následně může potvrdit, nebo vyvrátit jejich přítomnost.

Jak najít štěnice během dne

Mezi věci, na které byste se měli zaměřit, patří černé výkaly (připomínají vysypaný pepř), které jsou obvykle ve švech matrace nebo na pružině, a také kousky hmyzí kůže (nedospělé štěnice se zbaví kůže pětkrát, než se stanou dospělými). Můžete také vidět skutečné štěnice, které jsou v závislosti na svém stáří čiré nebo rezavě zbarvené. Opatrnosti není nikdy dost, ale nepropadejte panice.

Mohou psi cítit štěnice?

Dobře vycvičení a správně ovladatelní psi mohou štěnice najít, protože jsou stejně jako psi na vyhledávání bomb a drog naučeni zaměřit se na jejich pach. Sám pes však štěnice nevypátrá – pouze může upozornit na oblast, kde se vyskytují.

Co dělat, když máte štěnice?

Častou mylnou představou o štěnicích je, že pokud je máte, musíte vyhodit matraci a poslat všechno oblečení do čistírny. Není to pravda! Štěnic se dá zbavit i daleko snadnějším způsobem. Především teplo je zabijákem štěnic číslo jedna. Deratizátoři ošetřují místnosti a nábytek kombinací suchého čištění párou, hloubkového tepla a chemického ošetření. Podobně lze postupovat také u oblečení – pokud bylo vaše oblečení v zamořené místnosti, hoďte je na 30 minut do horké sušičky (alespoň 120 stupňů), abyste zabili všechny štěnice.

Zbavíme se jich někdy?

Do našich domácností se štěnice ve velkém začaly vracet koncem 90. let 20. století, a to z různých důvodů. Svou roli v jejich opětovném výskytu sehrál nárůst cestování do zahraničí spolu se změnou pesticidů a insekticidů, které používáme, a také změnou životního stylu. Štěnice se množí velmi rychle a žijí dlouho, takže bylo jen otázkou času, kdy jejich populace bude zase na vzestupu. Takže co teď? Ačkoli se situace dá zvládnout, konec je v nedohlednu. Je to škůdce, se kterým budeme pravděpodobně žít ještě hodně dlouho, a je tedy dobré naučit se metody, jak s ním efektivně zatočit.

ZDROJ: https://www.womansday.com/home/organizing-cleaning/advice/a1905/10-things-you-didnt-know-about-bedbugs-110933/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/brouk-bug-skus-hmyz-krmeni-krve-35804/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button