Toto exotické ovoce si můžete vypěstovat i u vás doma. Zkuste domácí kaki, kiwano nebo citrusy
Milujete exotické ovoce? Připadá vám ale, že v supermarketu není nikdy tak čerstvé, jako když jej koupíte přímo na trhu v zemi, kde se pěstuje? Co takhle dopřát si ten samý pocit i u vás doma? Je to možné – celou řadu exotického ovoce můžete vypěstovat i v našich podmínkách. Někdy to dá trochu víc práce, jindy je to ale úplná hračka, kterou zvládne i začínající zahradník. A pokud vám tolik nejde o sklizeň, můžete vždy mít alespoň hodně netradiční pokojovku, která vám ozvláštní interiér. Které ovoce můžete pěstovat i vy?
Kaki
Toto oblíbené a sladké ovoce pochází z Číny, ale dnes se pěstuje hlavně ve Středomoří. Stromky, na kterých vyrůstají tyto plody, ale snadno vyrostou i v našich podmínkách. Ideální jsou pro ně teplejší oblasti, jižní Moravy nebo Polabí. Můžete si vybrat hned z několika odrůd, obecně však platí, že do našich podmínek se hodí spíše ty odolnější varianty. Ze semen si můžete vypěstovat také velmi netradiční pokojovku. Jestliže vám jde o plody, je nutné koupit malé stromky.
Granátové jablko
Pěstování granátovníku není úplně nejsnadnější, ale může pro vás alespoň být zajímavou výzvou. U nás se úrody většinou dočkáte nejdříve po sedmi letech a je třeba dávat pozor i na to, že nesnese mrazy, takže ho musíte pěstovat jako přenosnou rostlinu. V létě najde ideální stanoviště třeba na balkoně, kde vás potěší svými květy. Plody dozrávají na podzim a obvykle bývají menší než ty, které pořídíte v obchodě.
Jahodový stromek
Jedná se o exotický keř, který plodí zajímavé červené bobule. Dá se pěstovat jako přenosná rostlina, které se v létě bude dařit venku na slunci a v zimě bude prospívat ve světlé chodbě. Ovoce jahodového stromku se nedá převážet, protože se velice rychle kazí, takže jej můžete ochutnat pouze za předpokladu, že si jej sami vypěstujete, nebo za ním musíte vycestovat do exotických končin.
Mochyně peruánská
Malý keřík má svůj domov v pohoří Andy. Plody jsou schované v malých lampioncích a jsou velice zdravé. Mochyně patří k těm exotickým rostlinám, které se dají pěstovat poměrně snadno. Vystačí si s větším květináčem a dobře bude prospívat třeba na světlém balkoně. Dávejte si ale dobrý pozor na to, že rostlina je mírně jedovatá. Plody jsou po dozrání jedlé, takže nebezpečí představuje primárně pro domácí mazlíčky nebo děti.
Kiwano
Toto ovoce je příbuzné okurce, ale na rozdíl od ní chutná sladce a perfektně se jí bude dařit ve skleníku nebo na velmi slunných a teplých stanovištích. Z exotických plodů je snad nejméně náročná a ozvláštní vám letní jídelníček. Hodí se perfektně třeba do ovocných salátů nebo ji můžete jen tak vydlabat lžičkou a pochutnat si na ní.
Moruše
Dříve se pěstovaly i v Čechách a na Moravě, ale dnes už jsme na ně v našich končinách poněkud pozapomněli. Můžete ale obnovit jejich tradici třeba u vás na zahradě. Rostou nejen do výšky, ale také do šířky a postupně se mění ve stromy. Jejich sladké plody jsou oblíbené a hojně rostou zejména v jižní Evropě, kde mají pro růst ideální podmínky. Plodů se ale při troše snahy dočkáte i u nás. Podstatné je poskytnout morušovníku teplé slunné stanoviště.
Citrusy
Určitě už jste slyšeli o někom, kdo má doma citronovník. Citrusy se v našich domácnostech poměrně snadno usadily a patří k oblíbeným pokojovkám. Můžete pěstovat citrony, pomeranče i mandarinky. Ve formě pokojovky se jim bude v létě líbit na balkoně a na zimu je třeba je přesunout do světlé místnosti s teplotou okolo 10 stupňů. Citrusy můžete pěstovat i v samostatném skleníku, ale pozor na chemii – tu nemají vůbec rády.
ZDROJ: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/fegen/growing-tropical-fruit-trees.htm