Krása a módaZdraví

Opalování: Klíčová je volba správného filtru. Je lepší chemický nebo minerální?

Slunce je pro náš život zcela nepostradatelné. Bez něj by nám nejen bylo smutno, ale také bychom obtížně získávali blahodárný vitamin D. Přesto se před sluncem zejména v létě musíme odpovědně chránit, protože i jeho záření nám může škodit. Jak se ale vyznat v opalovacích produktech tak, abychom kupovali skutečně kvalitní a šetrné výrobky? Jaký ochranný filtr zvolit? Chemický nebo minerální?

Co je to ultrafialové záření?

Ultrafialové neboli UV záření je vlastně elektromagnetické záření, které produkuje slunce. Má kratší vlnovou délku, takže není pro naše oko viditelné. Přesto je ale nebezpečné a v některých případech může způsobovat problémy. Podstatná část UV záření je při průchodu atmosférou pohlcena, ale stále dost ho proniká na zem a tím i na naši pokožku.

UVA záření

  • je zastoupeno z 99 %
  • jeho paprsky dokážou proniknout sklem, okny, i smogem
  • právě díky němu se opalujeme
  • dlouhodobé vystavování může vést ke vzniku mnoha problémů – předčasné stárnutí kůže, poškození očí a oční sítnice, vznik melanomů

UVB záření

  • nejvyšší hladina je v poledne
  • zajišťuje dlouhodobé zhnědnutí pokožky
  • způsobuje spálení kůže, poškození oka a také riziko vzniku rakoviny kůže

UVC záření

  • neprojde atmosférou, a proto se jej nemusíme obávat

Co znamená SPF?

Je tedy jasné, že před sluncem je třeba se chránit. Obecně platí, že bychom na slunci neměli trávit čas mezi 11. a 15. hodinou, dále chránit své oči brýlemi a také používat krémy s SPF faktorem. SPF znamená Sun Protection Factor, tedy ochranu před UVB zářením. Říká nám zjednodušeně to, jak dlouho můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili s ohledem na náš přirozený fototyp kůže. Pokud jste tedy velmi světlý typ, který se na slunci spálí zhruba za 5 až 10 minut, při použití přípravku s SPF 20 si tento čas můžete 20krát prodloužit. Bohužel je však nutné do tohoto výpočtu zahrnout třeba i to, že se koupete, potíte nebo se nacházíte ve vyšší nadmořské výšce. Ne vždy tedy dosáhnete se stejným faktorem totožné ochrany.

Co dokáže chemický filtr?

Ve většině běžných opalovacích přípravků se vyskytují chemické filtry. Obsahují látky, které mění UV záření na teplo, a to se pak z pokožky uvolňuje. Proto se těmto filtrům také říká chemické – chrání vás speciální chemickou reakcí. Jedná se však typicky o látky, které mohou být pro člověka škodlivé nebo vyvolávat alergické reakce. Je také nutné, abyste krém nanesli 20 až 30 minut před vystavením slunci. Jejich výhody ale také nejsou zanedbatelné – dobře se nanášejí a roztírají, nemusíte se obávat bílých skvrn a jsou také levnější.

Jak funguje minerální filtr?

V nových nebo přírodních přípravcích na opalování najdete zejména filtry minerální. Ty fungují na principu minerálů, které dokážou záření odrážet. Jejich výhody jsou tedy jasné. Nepronikají do kůže, hodí se proto i pro děti a osoby s citlivou pokožkou a zabírají hned po nanesení na pleť. Mají však i své stinné stránky. Typicky zůstává na kůži bíla vrstva a po koupání je třeba vrstvu obnovit, protože se smývají daleko snadněji než běžné opalovací přípravky. Pokud se chcete ujistit, že kupujete tento typ opalovacího krému, hledejte názvy jako oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý.

Pozor na nanočástice

Ovšem ani zmíněné oxidy nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Neměli by být totiž v nanoformě, která proniká přímo do těla. Jinak by se kvůli své malé velikosti mohli dostávat do buněk, kde se kumulují, a buňka pak přestane správně pracovat. Oxid titaničitý bývá navíc potažen ještě dalšími látkami, které také mohou být škodlivé. Lepší je tedy sáhnout po oxidu zinečnatém spolu s kvalitními oleji, které obsahují značné množství antioxidantů a tyto negativní vlastnosti potlačují.

ZDROJ: https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/steps-choosing-clean-safe-sunscreen/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button