Rady a tipyZdraví

Necítíte se dobře a nevíte proč? Na vině může být hormonální nerovnováha. Tyto příznaky napoví

Hormony nám často mohou připadat jako takoví malí nevýznamní činitelé, kteří v těle mají nějakou úlohu, ale vlastně nejde o nic zásadního. Jen těžko se ale lze mýlit více. Hormony hrají v našem těle zcela nenahraditelnou úlohu a jejich vzájemná rovnováha a spolupráce jsou klíčové pro to, abychom byli zdraví a cítili se dobře.

Bohužel se v posledních letech lékaři setkávají se vzrůstajícím počtem lidí trpících hormonální nerovnováhou. To znamená, že jeden nebo i více hormonů nemají ideální množství nebo je nějak narušen vzájemný balanc mezi jednotlivými hormony. Ačkoli se hormonální nerovnováha v mnoha případech projevuje jen velmi nenápadně a neškodně, může mít naprosto kritické následky. Mnoho lidí přitom plíživé příznaky problémů s hormony ignoruje a berou je na lehkou váhu. A samozřejmě stále platí, že aby bylo možné tuto poruchu léčit, je nutné ji správně rozeznat a diagnostikovat. K tomu vám nejlépe pomůže pozorování vlastního těla a signálů, které vysílá.

Za co jsou hormony odpovědné?

Primárním úkolem hormonů je zajištění regulace životně důležitých procesů, které probíhají v našem těle. Chceme-li to hodně zjednodušit, můžeme říci, že hormony se zejména starají o správnou funkci našeho metabolismu a reprodukčních orgánů. Podle statistik je hormonální nerovnováha častější u žen nežli u mužů. Je to asi celkem logické, protože ženy prochází hormonálními výkyvy každý měsíc, zatímco u mužů se jedná zejména o fázi puberty a poté jsou již hormonální změny pozvolné a méně nápadné. Ženy naopak v souvislosti s menstruací čelí větším výkyvům, které s sebou samozřejmě nesou i nepříjemné projevy.

Co vám říká vaše tělo?

Nerovnováha hormonů se nejčastěji týká estrogenu, progesteronu, testosteronu, ale může vznikat i u adrenalinu, kortizolu nebo melatoninu. Nejsnadnějším způsobem, jak odhalit problém, je znát své tělo a sledovat změny, kterými prochází.

Noční pocení

Jak u mužů, tak i u žen se hormonální nerovnováha často projevuje během spánku tzv. nočním pocením. Nevyvážený poměr hormonů může mít za následek vysílání matoucích signálů do části mozku zvané hypotalam, která je zodpovědná za regulaci tělesných funkcí. Zejména během spánku, kdy tělo regeneruje, může docházet ke zvýšenému nočnímu pocení. Pokud se vám občas zdá zlý sen a probudíte se v propoceném pyžamu, nejspíš o nic nejde. Pokud se ale tyto stavy opakují pravidelně, je na místě zpozornět a hledat další možné příznaky.

Padání vlasů

Vlasový porost je do znační míry dán geneticky. Zejména muži začínají často brzy plešatět a s nerovnováhou hormonů to nemusí mít nic společného. Pokud ale vlasy ztrácíte nenadále nebo ve větším množství, je to rozhodně varovný signál. Vypadávání vlasů je velmi častý jev především u žen po porodu, ale nesouvisí-li s tímto stavem, pak je dobré začít hledat příčinu, která se může skrývat i ve vašem hormonálním profilu.

Hmotnost

Pakliže zaznamenáte, že vaše váha je jako na houpačce, jedním z viníků může být hormonální nerovnováha. Není dobré se za tuto „výmluvu“ schovávat, pokud dobře víte, že na vině je spíš vaše přejídání a návštěvy fastfoodů. Jestliže se ale stravujete zdravě, a přesto vaše hmotnost roste, pak zkuste zvážit návštěvu odborníka. S hmotností často souvisí porucha štítné žlázy. Ta totiž vylučuje hormony, jež mají za úkol regulovat metabolismus a následně ovlivňují i přibírání nebo ubývání na váze.

Psychika

Hormony se mohou velmi silně odrazit i na vašem psychickém stavu. Nerovnováha hormonů v těle může ovlivnit sekreci serotoninu, což je hormon štěstí. Následkem toho se může častěji objevovat špatná nálada, později deprese.

Máte-li na hormonální nerovnováhu podezření, nečekejte, že se to spraví samo. Nechte si udělat krevní testy, abyste věděli, jak si stojíte, a svůj stav řešte. Jen tak budete moci žít plnohodnotný život při plném zdraví.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button