DárkyDům a zahradaZdraví

Mocná pokojovka, kterou si cení i v NASA. Zkuste její léčivé účinky i na sobě

Každá pokojová květina může být nejen pěknou ozdobou interiéru, ale také vám pomáhat čistit vzduch a cítit se doma lépe. Tato má ale skoro až zázračné účinky a zájem o ní mají dokonce i v NASA. Přesto není kalisie u nás zatím příliš známá. Původem pochází z dalekého Mexika, ale roste také i v Tichomoří či v Austrálii. Této pokojovce se dobře daří takřka všude a roste velmi rychle. Málokdo ale už ví, že v sobě skrývá mocnou léčivou sílu. Proč se vyplatí si kalisii pořídit a jak o ni pečovat?

Vytrvalá a odolná rostlina

Kalisie je vytrvalá rostlina, kterou lze u nás pěstovat jako pokojovou rostlinu, ale v teplejších krajích ji často najdeme ve stínu vysokých dřevin. Volit můžete ze zhruba 20 druhů. Některé se svým vzhledem podobají sukulentům, jiné připomínají spíše bromélie. Vertikální výhony mívají masité tmavě zelené listy dlouhé asi 30 cm, ale mohou dorůstat až do výšky jednoho metru a připomínají někdy kukuřici. Z hlavního výhonu pak vyrůstají horizontální výhony, které mají nafialovělý odstín. Mohou připomínat liány, mají kolínka a na jejich konci je pak růžice z podlouhlých listů. Zdobí je malé a nenápadné bílé květy.

Proč se hodí i k vám domů?

Pokud pomineme estetické důvody, určitě byste si ji měli pořídit pro její mocné léčivé účinky. Výzkumy totiž prokázaly, že má ohromné využití při řešení řady zdravotních problémů. I proto o ni má zájem i NASA. Pomůže vám s migrénami, bolestmi hlavy, nesprávně fungující štítnou žlázou, cukrovkou, špatně se hojícími ranami, ale třeba i astmatem, infekcemi, alergiemi, nebo problémy se žaludkem.

Jak o ni pečovat?

Když si ji přinesete domů, je potřeba umístit ji někam, kde je dostatek nepřímého světla. Přímé světlo by totiž mohlo snadno poškodit její listy. Nevyhovuje jí zima, ideální je teplota okolo 21 °C. Od jara do podzimu ji můžete i letnit, ale ven může teprve až tehdy, když pominou poslední mrazíky.

Aby se kalisii u vás dařilo, bude se vám hodit písčitohlinitá půda. Smíchat můžete i trochu písku s kompostem a zahradní půdou, kdy písek by neměl tvořit více než 30 % finálního substrátu. Kalisie potřebuje mírnou zálivku, ale měla by být pravidelná. Samozřejmě jako každá květina občas zvládne i opomenutí zálivky, ale mělo by se jednat jen o krátkodobé vyschnutí a nemělo by se to opakovat příliš často. Rostliny jsou vděčné i za občasné přihnojení. Ve vegetačním období je vhodné hnojit týdně hnojivem s mykorhizními houbami.

Jak kalisii využít

Listy lze použít do salátu nebo k přímé konzumaci. Neznamená to ale, že byste si je měli dopřávat denně. Ideálně pouze za předpokladu, že vás trápí některé potíže, které dokáže kalisie léčit. Kousky masitých listů působí proti bolesti hlavy, při vředech v nose nebo v konečníku. Hodí se také k léčbě ran, spálenin a bolestivých míst. Nejlépe fungují tehdy, když uložíme listy na tři dny do ledničky, potom je rozdrtíme a zalijeme vařící vodou. Následně necháme povařit na mírném plameni a použijeme je druhý den.

Udělejte si vlastní tinkturu

Nejsilnější látky se skrývají v bočních výhonech s kolínky. Ty nechte pět až sedm dnů v ledničce na nejchladnějším místě a potom z nich vyrobte tinkturu. Budete potřebovat 500 ml padesátiprocentního lihu a asi dvacet kolínek z horizontálních výhonů nebo stejného objemového poměru masitých listů. Následně výhony nakrájejte najemno, dejte je do sklenice a zalijte na dva týdny lihem. Během doby sledujte a občas promíchejte. Vznikne vám výluh zvláštní šedomodré barvy, který je možné užívat 1x denně v množství maximálně 20 ml.

ZDROJ: https://florgeous.com/callisia-care/

ZDROJ obrázku: Wikipedia

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button