Rady a tipyZdraví

Léčivý smrkový sirup z mladých výhonků proti rýmě a nachlazení

Sběr:

Sbíráme mladé smrkové výhonky, které jsou dlouhé maximálně 5 cm . Jedná se o zelené části na koncích větví, sbíráme je tedy nejlépe v dubnu a v květnu, ideálně dopoledne a za slunečného počasí, narazit na ně můžete ale i na začátku léta.

Ingredience na dvě 0,7 l láhve sirupu:

  • 1,5kg výhonků mladých smrkových větviček
  • 1,5kg třtinového cukru
  • 3 citróny
  • 1,5l vody

A jak na to?

  1. Čerstvé smrkové výhonky opláchneme, vložíme do hrnce a přidáme citrony pokrájené na kolečka. Směs pak zalijeme vodou a povaříme 20-30 minut v hrnci zakrytém pokrývkou (bez povaření by se výhonky moc nevylouhovaly a živiny z nich by neprošly do vody)
  2. Uvařenou směs necháme 24 hodin louhovat na okně. Pak ji přecedíme přes plátýnko a pořádně vymačkáme všechnu šťávu. Do šťávy přidáme cukr a za stálého míchání vaříme a odpaříme vodu – tím sirup pomaličku tuhne. Takto bychom jej měli vařit přibližně hodinu.
  3. Horký sirup přelijeme do zavařovacích sklenic. Zavřeme je a převrátíme dnem vzhůru. Takto jej necháme chladnout do druhého dne.
    Hotový smrkový sirup by měl být načervenalý, má mít příjemnou chuť a vůni.

Skladování:

Hotový sirup skladujeme na tmavém, suchém a chladném místě, ideálně v chladné komoře. Není vhodné dávat jej do lednice, protože by se mohl zakalit, ale pokud se pro toto skladování přece jenom rozhodnete, je to vhodnější než skladování volně na kuchyňské lince. Vydržet by měl přibližně měsíc.

Dávkování

V případě akutního onemocnění dýchacích cest nebo nachlazení či chřipky můžeme užívat čajovou lžičku sirupu čtyřikrát denně. Jako prevenci ho užíváme každé ráno po dobu dvou týdnů, postačí jedna lžička. Pak si dopřejeme dvoutýdenní pauzu a kúru na podporu imunity můžeme zopakovat.

 

 

 

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button