Jaká je životnost vaší kosmetiky? Možná vás make-up už dávno patří do koše!

Make-up může vydržet od několika měsíců do tří let, proto je důležité vědět, které produkty vydrží dlouho a které ne. Možná i vy máte plné šuplíky různých lahviček, o kterých ani netušíte, jak dlouho zde leží. Než uděláte ve svém make-upu pořádnou inventuru, zjistěte, jak dlouho můžete jednotlivé druhy make-upu bezpečně využívat a proč.
Zákony týkající se toho, jak moc se testuje konkrétní výrobek, velmi závisí na tom, kde na světě žijete nebo kde se tyto produkty prodávají. V Evropské unii procházejí výrobky velmi zdlouhavým a nákladným procesem testování, aby bylo zajištěno splnění všech jejich norem. Prakticky všechny výrobky uvedená na trh tedy musí být řádně testované a bezpečné a vykazovat požadované záruky kvality. Obvykle však mají nějakou dobu použitelnost – a po jejím uplynutí již nikdo nemůže zaručit, že produkt nemůže způsobit nějaké potíže.
Typicky je nutné, aby každý produkt absolvoval:
- Posouzení bezpečnosti složek: Hodnocení každé složky použité ve výrobku, aby se zajistilo, že je bezpečná pro použití na kůži.
- Mikrobiologické testování: Zkouška, která má určit, zda jsou ve výrobku přítomny škodlivé bakterie nebo jiné mikroorganismy.
- Testování stability: Test, který určuje, jak se výrobek změní v průběhu času, včetně změn vzhledu, vůně a textury.
- Zkouška celistvosti balení: Zkouška, která má zajistit, aby obal chránil výrobek před kontaminací.
Zjistěte, jaká je různá životnost make-upu
Životnost vašich kosmetických výrobků závisí na typu výrobku. Obecně platí, že tekuté a krémové výrobky mají kratší životnost, zatímco výrobky na bázi pudru a minerálů mají tendenci vydržet déle.
Bez ohledu na časovou hranici je však důležité vyměnit předměty osobní hygieny, když uplyne jejich doba použitelnosti, aby nedošlo k infekci nebo podráždění.
Kosmetika může mít datum spotřeby vyražené na spodní nebo boční straně obalu. Toto datum se často označuje jako Store Expiration Date (Datum spotřeby v obchodě). To nemá žádný vztah k tomu, zda je výrobek otevřený nebo uzavřený, jeho určení je často výsledkem testu stability. Někdy se určuje podle čísla šarže a toto číslo lze pro upřesnění vztáhnout k obchodu/značce.
Kromě toho má mnoho kosmetických přípravků také symbol zvaný systém otevřené datace. Systém otevřeného datování obsahuje malá čísla, která udávají, jak dlouho bude výrobek bezpečný a účinný po prvním otevření (ikona malé sklenice s číslem). Těmto číslům je třeba věnovat pozornost, abyste věděli, kdy vyměnit kosmetické výrobky, které jsou po datu spotřeby.
(Velmi) obecné pravidlo pro odhadovanou životnost výrobků je následující:
- Make-up: 1-3 roky
- Oční stíny: 2 roky
- Produkty na rty: Rtěnky: 1-2 roky.
- Tvářenka: 1-2 roky
- Pudr: 1-2 roky
- Korektor: 1-2 roky
- Řasenka/oční linky: 1-6 měsíců
Naučte se rozpoznávat kontaminované produkty
Někdy není vždy snadné rozpoznat zkažené výrobky osobní péče. Mezi příznaky kontaminace kosmetických přípravků patří změny barvy, vůně a struktury. Tyto změny se mohou projevit velmi rychle, proto je důležité pečlivě prozkoumat každý kosmetický výrobek před jeho použitím. Pokud cokoli vypadá nepatřičně nebo pokud je výrobek nakysle cítit, vyhoďte jej nebo pokud možno recyklujte a kupte si nový.
Obecně lze říci, že prošlé kosmetické výrobky mohou vykazovat fyzické známky, jako je změna barvy, hustší nebo řidší konzistence než obvykle nebo nepříjemný zápach, který přetrvává i po nanesení výrobku.
Zlikvidujte staré produkty, abyste předešli bakteriální infekci
Vyřazování starých kosmetických přípravků není důležité pouze pro zachování nejlepšího líčení – je to zásadní pro udržení dobrého zdraví a hygieny. Pokud je kosmetika uchovávána po uplynutí doby použitelnosti, může podporovat růst bakterií. Bakterie, které se dostanou do krevního oběhu drobnými otvory na kůži nebo přes oči či ústa, mohou vést k infekcím a onemocněním, jako je zánět spojivek a bakteriální meningitida. Pokud tedy máte pochybnosti, vyhoďte je a pokud možno recyklujte.
Rozdíl mezi výrobky s certifikací EU a bez certifikace
Certifikace Evropské unie pro kosmetiku je důležitou zárukou pro spotřebitele a podniky, že výrobky, které kupují, byly přísně testovány z hlediska bezpečnosti, kvality a osvědčených postupů.
Výrobky certifikované EU musí před udělením certifikace splňovat nejvyšší standardy bezpečnosti a kvality. Proces certifikace zajišťuje, že všechny složky používané při výrobě kosmetiky jsou v souladu s předpisy EU, což znamená, že v žádném výrobku certifikované značky nejsou nikdy obsaženy žádné známé toxické látky. Proto je vhodné doporučit nakupovat produkty, které prošly testováním na unijní úrovni – vyhnete se nepříjemným překvapením, protože už například v USA jsou pravidla jiná.
ZDROJ: https://www.mysappho.com/blogs/sapphos-journal/how-long-does-makeup-last-expiry-times-explained?srsltid=AfmBOopR1heNUHUyETG-zj-ZBCZgj3oR–9QCGU37iGs4hOlElD2fQct
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Beata Dudová: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/234220/