Spolupráce

Koupit si kousek klidu. Na co se zaměřit při výběru chaty?

O tom, že Češi holdují chataření, není pochyb. Chatu vlastní 1,3 milionu lidí, 60 % z těchto rekreačních sídel je dokonce trvale obyvatelných. Chata navíc nemusí být jen příjemným únikem z všednosti, ale i výbornou investicí. Jak se při výběru nejen víkendového útočiště nespálit a na co všechno myslet?

Jestliže překypujete volnými finančními prostředky a přemýšlíte, kam je investovat, koupě chaty je stále dobrou volbou. Kromě cen bytů a domů se zvyšují i ceny rekreačních nemovitostí a jen v době pandemie se téměř zdvojnásobily. Menší chatu pořídíte okolo milionu, větší příbytky pak stojí skoro stejně co domy. A zájem o chataření stále roste. Výhodou je, že chatu či chalupu lze na rozdíl od jiných nemovitostí se dá kromě hypotéky financovat i úvěrem ze stavebního spoření.

Lokalitu vybírejte pečlivě

Asi není překvapením, že cenu chaty určuje primárně lokalita. Větší sumu si připravte v Praze a Středočeském kraji, k oblíbeným chatařským oblastem se dále řadí zejména české hory a okolí vodních ploch, jako je Lipno nebo Slapy. Klíčová je hlavně dojezdová vzdálenost – jezdit na chatu přes celou republiku je nesmysl, půlhodinka i hodinka se dá považovat za luxus. Nádherné, a ne tak profláknuté chatařské oblasti se nacházejí v okolí Mladé Boleslavi, Benešova i Nového Boru.

Co od chaty očekáváte?

Češi sice jsou národem kutilů, ale ne každý z nás touží trávit víkendy opravováním zatékající střechy a rozbitého plotu. Pokud si pod chatařením představujete čistě odpočinek s knihou v ruce a výlety do přírody, hledejte spíše zrekonstruovaný objekt, který bude vyžadovat minimum práce.

Příjezdová cesta a další prodejní skuliny

Většina lidí se asi bude dívat hlavně na to, v jakém je chata stavu. Mimo to se rozhodně vyplatí prozkoumat územní plán stavby, statiku, rozvody, ale i stav střechy, případně zdiva. U horských chat potom obzvláště hraje roli příjezdová cesta a to, jak dostupná bude v zimě. Setkat se ovšem můžete třeba i s takovými anomáliemi, jako že příjezdová cesta vede přes cizí pozemek apod. To asi úplně nechcete.

Tip: Ověřte si také právní stav chaty a skutečnost, zda se k ní neváže věcné břemeno.

Jak to vidí sousedé

Nějaká chata vám padne do oka, víceméně máte jasno – je to láska po všech směrech. Ještě než podepíšete papíry, zajděte poklábosit za svými potenciálními sousedy. Ti mohou být úžasnou studnicí informací, nehledě na to, že alespoň zjistíte, kdo vám při víkendovém úprku bude dělat společnost.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button