Spolupráce

Svěřenský fond není jen pro milionáře. Hodit se může i vám

V dnešní době si jistě většina z nás klade otázku, jak co nejefektivněji a výhodněji naložit se svým majetkem. Možností je mnoho, ale stále oblíbenější je svěřenský fond. Co to vlastně je, jak jej využít a může mít smysl i pro vás?

Výhody založení svěřenského fondu

V zákoně je tento institut vymezen jen velmi střídmě a obecně. Právě proto může představovat ideální způsob správy majetku, který si lze v podstatě ušít na míru vašich potřeb. Mezi typické důvody, proč si lidé zakládají svěřenecký fond, patří především ochrana majetku a jeho zachování nebo také diskrétnost či dosažení určitého cíle. Možností je však daleko více a pokud se obrátíte na profesionály, mohou vám pomoci vymyslet, jak by se váš majetek dal ochránit pomocí svěřenského fondu co nejlépe.

Co je svěřenský fond

Jedná se soubor majetku, který je zvlášť vyčleněný k určitému účelu. Vzniká oddělené a nezávislé vlastnictví tím, že zakladatel vyčlení vybranou část svého majetku a vloží ji do svěřenského fondu, který je následně spravován správcem. Vlastníkem tohoto majetku však není ani zakladatel fondu, ani správce, ani ten, kdo získává z fondu nějaký prospěch.

Jaký může být účel fondu?

V zásadě jakýkoliv, tedy jak veřejně prospěšný, tak i soukromý. U veřejně prospěšného fondu nesmí být cílem dosahovat zisk nebo provozovat závod, u soukromého fondu jsou finance využity k prospěchu nějaké další osoby.

Hodí se i pro vás?

Možnosti svěřenského fondu jsou skutečně široké. Běžně jej lidé užívají například k ochraně majetku před exekucí – takto uložený majetek je totiž anonymní a žádný exekutor se k němu nedostane. Vyplatit se může také před rozvodem, jelikož pak není tento majetek součástí rozvodového řízení. Zřídit si svěřenský fond může každý, kdo je starší 18 let, ale zakládat jej mohou i osoby právnické. V každém případě platí, že je vhodné obrátit se na odborníky a nechat si od nich poradit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button