Spolupráce

Jak na úklid dětského pokoje

Dětský pokoj je magickým místem, kde se ztratí i to neztratitelné. Máte doma také bermudský trojúhelník v podobě dětského pokoje? Podívejte se s námi na tipy, jak s nepořádkem skoncovat!

Každá věc má své místo

Máte hračky jednou tu, a podruhé zase tam? Naučte své děti, že každá věc má své místo, svůj domeček či garáž, kde chodí nejraději spát. I nejmenší děti záhy pochopí, že je to pro ně výhodnější než svou oblíbenou věc hledat ve změti čehosi. Ve skříni mějte jasně dané oddíly na spodní prádlo, trika i kalhoty – pomoci si můžete například pomocí krabic od bot, které vám prostor jasně ohraničí. Stejné krabice, například polepené dárkovým či úklidovým papírem, mohou sloužit jako útočiště oblíbeným hračkám.

Úklid postele

I tříleté dítě si uklidí postel zcela samo, pouze mu několik týdnů ukazujte, jak na to, a pochvalte ho za snahu. Skládáte peřinu na čtvrtiny a na ní pokládáte polštář? Dítě se to ochotně naučí. Pohodlnější způsob, jak mít peřiny uložené na čistém místě, je šuplík od postele – a je uklizeno! A co s pyžamem? Znáte pyžamožrouty? Pokud ne je na čase si jednoho pořídit. Ušitou příšerku s přichystaným zipem a kapsou na pyžamo ocení malé děti i puberťáci. Pyžamo bude mít své místo a nebude překážet uprostřed místnosti.

Úložný prostor

Základ úspěchu je mít dostatek úložného prostoru v každém dětském pokojíčku. Používáte systém úložných boxů, kde každý z nich slouží k ukládání jiného typu hraček, nebo dáváte přednost policím a skříňovým systémům? Děti rostou rychle, ale dostatek úložného prostoru je alfou a omegou úspěchu při úklidu. V případě nutnosti skříňových či policových systémů se můžete opřít o revolvingový úvěr, zajistíte si tak vše potřebné v krátkém čase.

Psací stůl

Deska pracovního stolu by měla poskytovat pouze prostor pro výtvarné a školní aktivity dětí. Můžete na ni umístit psací potřeby, ale tím to hasne. Papíry, nálepky a sešity s bůhvíčím ukládejte do polic nebo ještě lépe do uzavíratelných přihrádek. V žádném případě by se na psacím stole neměly vyskytovat stojánky s náramky, čelenkami či hromada hraček. Od útlého věku veďte děti k samostatnému úklidu a snažte se jim zdůrazňovat jeho význam. Ještě nemáte ten správný psací stůl? Rychlá půjčka ihned vám pomůže!

Boj s oblečením

Pyžamo a postel máme uklizenou. A co ostatní oblečení? Nejzákladnější věc, která vám ušetří stovky hádek s dítětem, je vhodně řešená skříň. Pokud dítě nedosáhne na své každodenní oblečení, nemůžete po něm vyžadovat ani jeho úklid. S výběrem té správné skříně vám pomůže online půjčka. Máte tu správnou skříň? Výborně! Nyní máte plnou pravomoc dítě postupně učit samostatnosti v uklízení svého šatstva. Pro svršky, které již dítě během dne nosilo, jej nasměrujte k prádelnímu koši. Je lepší pustit pračku na půlhodinový program každý večer než vytáhnout ze skříně špinavé oblečení.

Úklid pokoje chce klid

Ze začátku oslavujte i malé úspěchy, později vyžadujte naprostou samostatnost v úklidu pokoje.

Sedmileté dítě:

  • si svůj pokoj umí uklidit samo
  • si pod vaším dohledem vyžehlí a uklidí své oblečení

Každé dítě se úklidu potřebuje naučit ve svém tempu. Buďte chápaví, ale důslední.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button