Spolupráce

Na co si dát pozor při nákupu elektroměrového rozvaděče?

Bez elektřiny si dnes život ani nedokážeme představit. Elektrický proud nám dává prvotřídní pohodlí při bydlení, a díky němu si můžeme užívat všech vymožeností moderní doby. Bez elektřiny bychom si neohřáli oběd, nemohli bychom se dívat na televizi a ani bychom se nemohli vykoupat v teplé vodě. Instalace elektrických obvodů není v domácnosti nijak jednoduchá, ale přesto se do ní může šikovný kutil pustit. Podstatnou komponentou je elektroměrový rozvaděč.

K čemu elektroměrový rozvaděč slouží?

Elektroměrový rozvaděč je zařízení určené pro přímé měření spotřeby elektrické energie v domácnostech. Pomocí tohoto přístroje je vaše nemovitost připojena na síť distributora elektřiny, díky čemuž si můžete užívat veškeré výhody dostupnosti elektrického proudu. Nejčastěji jsou nabízeny v plastových nebo nerezových bednách.

Zřídkakdy narazíte i na rozvaděč umístěný v lakovaném boxu z plechu a oceli. Elektroměrový rozvaděč se nejčastěji instaluje na volně stojící pilíř nebo do výklenku ve zdi. Důležité je zachování dobrého přístupu, aby z něj mohl pracovník distributora pravidelně odečítat hodnoty.

Na čem závisí počet elektroměrů?

Rozvaděče se liší nejenom svou velikostí a použitým materiálem, ale hlavním rozlišovacím prvkem je počet samotných elektroměrů. Ten by měl korespondovat s počtem odběrových míst, aby bylo možné přesně identifikovat, kolik elektřiny daná domácnost nebo provoz spotřebuje. Počet elektroměrů zjistíte jednoduše už při pohledu na označení daného přístroje.

Obvykle jej indikuje číslovka před písmenem E. Pokud se před tímto písmenem žádné číslo nenachází, díváte se na rozvaděč s jedním elektroměrem. Například elektroměrový rozvaděč označovaný 3E1R disponuje třemi nezávislými elektroměry. V praxi to znamená, že na soukromou chatu vám postačí rozvaděč s jedním elektroměrem. Jestliže máte chatku společně se sousedem, pořiďte si dvojitý elektroměr.

Fáze elektroměru

Druhým podstatným parametrem při výběru elektroměrového rozvaděče je počet fází. Na trhu se nachází pouze dvě varianty, a to jednofázový a třífázový přístroj. První varianta se hodí pro malé odběry napětí o hodnotě 230 V. S tímto rozvaděčem bez problému vystačíte na malé chalupě, novinovém stánku nebo v garáži.

Třífázový elektroměr mimo napětí 230 V přivádí i napětí 400 V. Kromě toho je na elektroměr napojeno ještě světlo. Tento elektrický přístroj najde své uplatnění hlavně v běžných domácnostech, menších výrobních provozech nebo ve firmách. Veškeré výkonnější elektrické spotřebiče totiž vyžadují přítomnost třífázového elektroměru. V opačném případě nebude fungovat sporák, myčka, ani cirkulárka.

Počet fází elektroměru poznáte jednoduše z názvu zařízení. Pokud se v názvu rozvaděče nachází písmeno J, jedná se o jednofázový elektroměr. V opačném případě jde o přístroj třífázový. Šikovným kutilům se navíc bude hodit informace, že jednofázový rozvaděč nejde zapojit jako třífázový, takže se o to ani nepokoušejte.

Umožňuje rozvaděč měření ve více časových úsecích?

Moderní elektroměrové rozvaděče samozřejmě umí měřit spotřebu elektrického proudu ve více časových úsecích. Obvykle se jedná o pásma 2. Dvojtarifní přístroj spotřebu měří v úsecích dle předem nastaveného programu nebo podle vaší smlouvy s distributorem elektřiny. V praxi to znamená rozlišení spotřeby denního a nočního proudu nebo rozlišení běžné spotřeby a energie vynaložené na ohřev vody.

I počet tarifů lze zjistit z názvu daného elektroměrového rozvaděče. Počet nastavitelných tarifů indikuje číslovka před písmenem R. 1 značí rozvaděč s jedním tarifem a 2 označuje rozvaděč s možností měřit dva časové úseky. Před nákupem elektroměrného rozvaděče určitě sledujte akce.

Veškeré potřebné informace o konkrétním elektroměrovém rozvaděči se dozvíte z jeho názvu. Přesto se při nákupu vyplatí podrobné prostudování detailních informací. Pokud si nebudete s čímkoliv vědět rady, neváhejte se obrátit na odborníky.

Zdroj obrázku: {Yevhen Prozhyrko} / Shutterstock.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button