Spolupráce

Tipy na útulnější bydlení

Máte pocit, že vaše bydlení působí neútulně a stroze? Stále na svém bydlení něco vylepšujete, aby byl byt nebo dům osobnější? Často stačí málo a bydlení se může změnit k nepoznání. Poradíme vám, jaké změny pro větší přívětivost prostoru stačí, abyste se opravdu cítili jako ve svém.

Co změnit na zdech

Pokud nevíte, co změnit v rámci vybavení bytu či domu a dekorace se vám kupovat nechtějí, zkuste změnit vzhled zdí, a nemusíte nutně zdi malovat.

Obklady

Máte-li rádi lehce industriální a chtěli byste stěnu ozvláštnit, rozhodně by pro vás mohla být dobrá volba obložená zeď cihlami. Pálené cihly byly v minulosti typickým vzhledem jakékoliv stěny a dnes se k tomuto trendu design opět vrací. Obklady a obkladové pásky se vyrábí v různých cihlových barvách, od bílé po černou. Taková cihlová zeď interiér zútulní a skvěle k ní pasují okolní bílé stěny. Doporučováno je, aby cihlová zeď zabírala pouze jednu ze 4 zdí.

Obrazy a fotografie

Obecně nejsou doporučovány holé zdi. Nic nevylepší dojem z místnosti a její akustiku tak, jako obrazy na stěnách. Oblíbeným trendem je několik obrazů či fotografií různých velikostí vyvěšených vedle sebe. Obrazy a fotografie vám tak mohou připomínat příjemné chvíle strávené s rodinou a přáteli, dovolené a další zážitky.

Na nábytku záleží

Čtete články o tom, jak architekti doporučují co nejméně předmětů v interiéru? Pokud ale toužíte po příjemné a pohodové atmosféře, bez nábytku a dekorací se neobejdete. 

Knihovna

Pokud je v domácnosti někdo vášnivým čtenářem, nebojte se to do změn v interiéru promítnout. Bydlení bude hned působit jinak, když v místnosti bude malá či velká knihovna se srovnanými knížkami vašich oblíbených spisovatelů.

Stůl jako dominanta místnosti

U stolu se odehrávají ty nejdůležitější společenské události, ať jsou to rodinná shledání, obědy, večeře, posezení s přáteli či v byznysové sféře obchodní jednání. Proto je to místo, které musí působit příjemně. Stůl by měl být v prostoru umístěn tak, aby se k němu každý ze všech stran pohodlně dostal a usadil se. Důležité také je, co je na stole. Drobné dekorace v podobě decentního ubrusu a čerstvých květin udělají skvělý první dojem. Ale stůl není jen designový doplněk. Může totiž sloužit také k vašemu fyzickému zdraví. Existují stoly, jejichž výšku si můžete sami určit. Takový polohovací stůl v pracovně může zpříjemnit práci i když pracujete na home office.

Barevný nábytek

Ideálně pokud máte světlý interiér, můžete to tzv. rozbourat barevným nábytkem. Trendem jsou barevné sedací soupravy. V menším měřítku si do světlého interiéru můžete zařadit například žluté křeslo. Takové křeslo pak vybízí k tomu, abyste se do něj usadili, dali si teplý čaj a četli si knihu či časopis.

Bytové doplňky

To málo, co můžete změnit ve své domácnosti. To málo, co vás dělí od spokojenosti a útulného domova. To jsou bytové doplňky.

Květiny

Je dokázáno, že zelená barva působí na lidské vnímání jako symbol pozitivní energie a relaxu. Květiny jsou tak zaručený doplněk, který bydlení dokáže snadno zútulnit. Není podstatné, zda zvolíte menší květiny na parapetu, nebo velkou pokojovou květinu. Jako dekorace slouží také květináče, kdy v případě bílého interiéru můžete vnést do bytu mnoho barev. Květiny mohou být buď rozprostřené různě po domácnosti nebo soustředěné do jednoho koutu místnosti, kde tak vznikne jakási květinová oáza. 

Aromalampy, difuzéry a svíčky

Zútulnit domov mohou i vhodně zvolené vůně, ať už jsou z jakéhokoliv zdroje. Difuzéry jsou v posledních letech vyráběny tak, aby prostor zároveň i designově doplnily. Zejména v zimních měsících pak navodí teplo domova svíčky a aromalampy, kde si můžete vybrat vůni dle nálady.

Nepodceňte osvětlení

Zejména v podzimních a zimních měsících, kdy se brzy stmívá, k pohodové atmosféře přispějí vhodně zvolená osvětlení. Světlo je totiž mocný kouzelník, který ovlivňuje naši náladu. Pokud máte v místnosti jen jeden lustr uprostřed, může prostředí působit spíše jako kancelář. Ale pokud do prostoru umístíte, například do kouta nebo k pohovce, dekorativní stojací lampu, atmosféra se v tu ránu změní. Do pokojů, které slouží ke spánku či k relaxaci, jsou doporučována osvětlení se žlutým nádechem, v pracovně naopak světlo chladnějšího tónu.

Zdroj fotografií: Pixabay, Pexels, liftor.cz

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button