Kazí vám dresingy, majonéza či kečup dietu? Takto chytře je můžete v jídelníčku nahradit
Milujete saláty, ale bez pořádného krémového dresingu si jej nedokážete představit? A když už si dopřejete hranolky nebo třeba klobásu nedokážete odolat pořádné porci kečupu či majonézy? Občasně to nevadí, ale pokud jste na redukční dietě, mohou vám právě tyto drobnosti podkopávat nohy. Kečup, majonéza i rozličné dresinky a dipy dokážou pěkně zamávat s celkovým kalorickým příjmem. Takže pokud si hlídáte váhu, může to být problém. Co se s tím dá dělat?
Počty vás vyděsí
Lehké dochucení si upírat nemusíte, ale mělo by jít jen o občasné zpestření. Připadá vám trocha omáčky neškodná a říkáte si, že to přeci nemůže být žádný problém v celkovém objemu toho, co sníte? Chyba lávky. Malá mistička kečupu představuje asi 230 kJ a navíc až tři kostky cukru. I nevinně vyhlížející hořčice k párkům dělá 200 kJ, kupovaný jogurtový dresink, který možná považujete za dietní, vám dodá ještě o stovku více. Nejhůř je na tom majonéza, kdy vám její 50g porce dodá 1500 kJ a 36 g tuků. Když si takto všechno pěkně vyčíslíme, už to nevypadá tak růžově, že?
Jak nahradit majonézu?
Používáte majonézu do salátů? Dá se poměrně vhodně nahradit jogurtem a řada z nás to tak dělá například v případě bramborového vánočního salátu. Jogurt je samozřejmě kyselejší, což ale nemusí to být k neprospěchu. Pokud by vám takový pokrm připadal přeci jen trochu ošizený, nemusíte majonézu nahrazovat zcela. Zkuste do bramborového salátu bílý jogurt namíchat v poměru 1 : 1 s majonézou light, takto se dá ušetřit poměrně slušné množství kalorií. Anebo vyzkoušejte recepty bez majonézy a připravte tradiční bramborový salát, kde hrají prim kvalitní suroviny a majonéza se tam vůbec nepřidává.
V různých jídlech lze místo majonézy užít nejen jogurt, ale třeba i kysanou smetanu, tvaroh, sýr cottage, hummus nebo bylinkové pesto. Do sendvičů a salátů se hodí i zálivka z rozmixovaného avokáda s kapkou oleje a výborný je i avokádový dip s tvarohem. Pokud chcete a hledáte, možností se objeví poměrně dost. Je pravda, že stoprocentní chuťová či konzistenční náhrada to nikdy není, ale během pár týdnů se zvyknete.
I kečup má své alternativy
Dáte-li si čas od času párek v rohlíku s kečupem, nic se neděje. Je-li to však vaše běžná snídaně a k večeři si vrstvou kečupu zaléváte hromadu těstovin, nedivte se, že jsou vám kalhoty těsné. Kečup totiž může působit velmi nevinně a neproblematicky – je přece z rajčat no ne? Jenže ve skutečnosti je rajčatová složka vlastně velmi malá a většinu obsahu tvoří cukr. Zdravější variantu kečupu si hravě připravíte doma – a nemusíte jej vůbec doslazovat. Nebo si vyrobte ajvar z pečených paprik a lilků či pesto z červené řepy. Vypadají podobně, ale jsou chutnější, zdravější a bez cukru. Je-li kečup častou ingrediencí vašich receptů, sáhněte raději po rajském protlaku, čerstvých nebo sušených rajčatech či passatě. Dodají plnější chuť a méně cukrů i kalorií.
Salát skutečně zdravě
Zeleninový salát je dobrá volba, ale tučný dresink ho často promění v kalorickou bombu. Pokud si několikrát týdně dopřáváte Caesar salát se zálivkou v domnění, že děláte něco dobrého pro svou linii, není to tak. Majonézu, hořčici nebo dip odložte a vyhrajte si se zeleninou – k tužším druhům přidejte měkčí, dodají příjemnou konzistenci a klouzavost i bez dresinku. Kombinujte různé zeleninové chutě, ať je výsledek jemně nasládlý díky mrkvi, nebo naopak pikantní s pomocí papriček.
Ani příprava lehčího dresinku nemusí být žádná věda. Měl by obsahovat olej a kyselou, sladkou i slanou složku. Velmi oblíbená je tradiční sladkokyselá zálivka, ve které stačí ubrat cukr a přidat extra koření pro plnější chuť. Do salátu mohou přijít i oříšky, semínka a olivový olej. Jsou sice bohaté na tuky, takže jimi při dietě šetřete, ale nevyhýbejte se jim – tělo bez nich nevstřebá některé důležité živiny. Na zálivky vyzrajete i v restauraci. Objednejte si dresink zvlášť, a ne přímo na salát. Tak budete mít pod kontrolou, kolik ho sníte.