Krása a módaZdraví

Jizvy po akné umí potrápit více než samotné pupínky. Nebojte se vyzkoušet více metod léčby

Když má člověk akné, často myslí jen na to jak se zbavit nevzhledných pupínků. Jenže bohužel tím to zdaleka nekončí. Pokud trpíte vážnější formou akné, a ne vždy se vám podaří si pupínky nemačkat nebo je opravdu účinně přeléčit, snadno vám po nich zůstane nepěkná památka v podobě jizviček. Tyto mapy nebo nerovnosti pleti lze pak jen těžko zcela spolehlivě zakrýt a mnoho lidí posléze trápí ještě více než samotné akné.

Lze se jizviček nějak účinně zbavit? Jak se jim vyhnout a jaké metody se dnes používají k jejich potlačení?

Akné není jen o pupínkách

V prvé řadě je dobré si pojmenovat jednotlivé typy jizev, existují totiž dva základní druhy, které je vhodné od sebe rozeznávat. Tzv. atrofické jizvy patří k nejčastějším typů jizev po akné, jsou pod úrovní okolní kůže. K jejich léčbě se často používá terapie za pomoci kolagenu. Tzv. hypertrofické jizvy jsou tužší a vyvýšené nad okolní kůží. Někdy se mohou obtížněji hojit, mohou svědit nebo způsobovat i bolest.

Úplně se vyvarovat jizev po akné nelze, intenzitu jizviček můžeme ale zmírnit. Základem je samozřejmě v maximální možné míře eliminovat vznik pupínků a včas řešit závažnější případy s dermatologem. Dodržujte především důkladnou hygienu. Vhodné je také používat prostředky s antiseptickým složením. Dalším způsobem, jak si můžeme přivodit jizvičky na tváři, je i každodenní používání abrazivních prostředků (peelingů), které mohou citlivou pleť podráždit.

Jak proti jizvám bojovat?

Nejprve jedna špatná zpráva – jizvy bohužel nelze definitivně odstranit. Dobrou novinkou ale je, že naštěstí existuje několik možností jak výrazně zlepšit jejich vzhled a strukturu. Metody jsou různé a pokud nezabere jedna, vyzkoušejte jinou. Každá pleť je jiná a hloubka jizev společně s poškozením pleti může být různá.

Chemický peeling

Na jizvy, které nejsou vystouplé, se hodí chemický peeling. Jde o medicínskou techniku, při které dochází k částečné destrukci určitých vrstev kůže, které se poté opět přirozeně regenerují, což stimuluje tvorbu kolagenu, který pleť pomůže navrátit do uspokojivého stavu. Jizvičky jsou minimalizovány a pleť vypadá mlaději a svěžeji.

Laser

Stále oblíbenější metodou je i použití laseru. Díky němu dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se výrazně zlepšuje. Opět se jedná o zákrok, který musí provádět profesionál a samozřejmě počítejte i s tím, že si za něj připlatíte.

Mikrojehličky

Microneedling (mikrojehličkování) je formou moderní terapie. Při tomto ošetření se využívá kombinace aplikace regeneračních látek přímo na pokožku a její následné narušení pomocí velmi drobných jehliček. Tento postup zní možná trochu drasticky, ale velmi dobře pomáhá – snižuje viditelnost jizviček a řeší i nadměrnou pigmentaci.

Injekce

Pro léčbu hlubokých jizev se často využívá injekční aplikace kyseliny hyaluronové. Tato metoda se ale hodí pouze pro propadlé (atrofické) jizvy. Pro vyvýšené a keloidní jizvy je vhodnou metodou injekční aplikace kortikoidů. Díky nim se jizva změkčí, sníží a je méně viditelná.

Ultrazvuková špachtle

U této metody se často proklamuje, že dokáže jizvy odstraňovat. Je to ale z velké části jen reklamní tah. Špachtle sice jemnými pulsy povzbuzuje kolagenová vlákna a tím pomáhá pokožce k obnově, ale jizvy odstranit nedokáže. Pleť tedy bude vyčištěná, jasnější, ale trvalé výsledky tato metoda nemá.

Boj s jizvami je během na dlouhou trať. To vám řekne asi každý odborník. Je tedy důležité neházet flintu do žita, když první metoda nebo pokus nezaberou. Se stavem pleti se vždy dá něco dělat, byť výsledky nemusí být stoprocentní a dle vašich představ. I malý posun je ale lepší než nic a vaše snaha bude jistě dřív nebo později oceněna.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button