Rady a tipy

Jak zvládat stres a trému. Není to o povaze, ale o přípravě

Čeká vás důležitá zkouška nebo pohovor. Potí se vám ruce už jen při pomyšlení na den D a nedovedete si představit, že tam zvládnete podat nějaký alespoň trochu rozumný výkon? Řada lidí je od přírody nervózní, propadá trémě a ve stresových či jinak náročných situacích snadno ztrácí hlavu i pevnou půdu pod nohama. Možná závidíte těm, kteří to tak nemají a vinu svádíte na svou nešťastnou povahu. Pravdu ale máte jen částečně. Samozřejmě, že způsob, jakým se pereme se stresem, je zčásti dán povahou a geny. Ale minimálně z poloviny jej můžeme ovlivnit tréninkem a cílenou snahou o změnu.

Pokud budete vědět, jak na to, existuje dobrá šance, že už příští náročnou situaci zvládnete o moc lépe, než dřív. A po několika pokusech se z vás dokonce může stát úplný kliďas, který se nenechá ničím a nikým rozhodit. A pravdou je, že s klidem a chladnou hlavou vždy dosáhnete lepších výsledků.

Příprava nad zlato

Naprosto klíčovým bodem je vaše příprava. Zde se rozhoduje o vašem budoucím úspěchu či neúspěchu. Většina úspěšných lidí potvrdí, že bez pečlivé přípravy by nedosáhli ničeho. Ne nadarmo se říká – kdo je připraven, není zaskočen. Podle povahy toho, co vás čeká, je tedy nutné se řádně připravit. Jedná-li se o zkoušku, opravdu pečlivě studujte a věnujte tomu maximum času i úsilí. Jde-li o pohovor, připravte si otázky, na které se chcete zeptat, zjistěte, co je pro vašeho případného zaměstnavatele podstatné a zjistěte si co nejvíce informací o společnosti, kam jdete. Přípravu nenechávejte nikdy na poslední chvíli. Pečlivě si ji rozplánujte do několika dní či týdnů dle vaší potřeby a plán dodržte!

Vytvořte si vhodné prostředí

Potřebujete-li mít na přípravu klid a možnost soustředění, musíte si k tomu vytvořit vhodné podmínky. Ukliďte si pracovní stůl, připravte si knihy, sešit na poznámky, vodu a drobné občerstvení, ať nemusíte pořád od stolu utíkat. Vytvořte si systém, ať víte, kde do máte a dává vám to smysl. Někteří lidé se nedokážou doma dobře soustředit, protože je neustále něco rozptyluje. Pokud je to váš případ, zvažte návštěvu knihovny nebo klidné kavárny. Tam budete mít ticho a prostor, kde vás nic a nikdo nebude rušit. Dobrým nápadem je také vypnout si telefon nebo alespoň upozornění.

Trénujte

Pokud vaše zkouška či pohovor vyžaduje, abyste své myšlenky hlasitě prezentovali, je dobrým nápadem svůj slovní projev trénovat. Pokud máte trpělivého partnera, kamaráda nebo rodiče, máte vyhráno. Před nimi se nebudete tolik ostýchat a oni vám mohou dát upřímnou zpětnou vazbu a poradit vám, co je ještě potřeba vylepšit. Pokud tuto možnost nemáte, trénujte alespoň před zrcadlem a mluvte nahlas.

Dodejte mozku živiny

I váš mozek potřebuje pro dobrou práci dostatek živin. Jídlo, které jíte má na vaši mozkovou činnost velký vliv – buď ji může utlumit nebo naopak povzbudit k lepším výsledkům. Vyhněte se sladkému jídlu, fastfoodu nebo těžkým pokrmům. Dopřejte si dostatek ovoce (například bobulové plody jsou pro mozek výborné), dále jogurt, různá semínka, brokolici a ryby. Tyto potraviny vám pomůže podpořit schopnost koncentrace i paměť.

Odpočívejte

Nezapomínejte, že regenerace je stejně důležitá jako samotná práce. Váš mozek se nedokáže plně soustředit víc než pár hodin. Poté ochabuje a vy vyplýtváte více sil na překonání únavy než na samotnou práci. Naplánujte si proto pravidelné pauzy, kdy půjdete dělat něco úplně jiného. Ideálním způsobem odpočinku je fyzická aktivita – procházka, běh, cvičení. Nebo alespoň zajděte s přáteli na kávu a myslete chvíli na něco jiného.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button