Spolupráce

Jak využít sádrokarton

Jedním z nejpoužívanějších stavebních materiálů je sádrokarton. Pro svou nízkou hmotnost se s ním poměrně snadno manipuluje a jeho vlastnosti jej předurčují zejména pro budování vnitřních příček v nejrůznějších objektech nebo pro vnitřní izolace. Stavebníci mají sádrokarton v oblibě i díky jeho relativně nízké ceně. Proto se často využívá při budování či rekonstrukcích bytových jader nebo při změnách vnitřních dispozic kancelářských prostor.

Typy sádrokartonu

Na trhu se stavebními hmotami je bohatý výběr sádrokartonových desek. Nejběžnější jsou bílé – jde o klasický sádrokarton – a zelené, které jsou jsou ideálním řešením například do koupelen či jiných prostor s vyšší relativní vlhkostí. Pokud je potřeba určitý prostor izolovat zvukově, pak jsou vhodné modré sádrokartonové desky se sníženou průzvučností.

Jak se pracuje se sádrokartonem

Výhodou tohoto stavebně-izolačního materiálu je, že se většinou jedná o ucelený systém jednotlivých komponent, které do sebe zapadají. Jde o ocelové profily, desky, spojovací materiál a různé hmoty pro tmelení a povrchovou úpravu. Ve stavebninách či hobby marketech můžete nakoupit pod jednou střechou vše, co potřebujete k montáži sádrokartonových desek, které se většinou prodávají ve formátu 1250 x 2000 mm a o tloušťce 12,5 mm a z obou stran opláštěné vrstvou kartonu. Desky lze snadno dělit na požadované rozměry tak, že je na jedné straně naříznete nožem a přes nějakou hranu je v místě řezu přelomíte. Z těchto důvodů je sádrokarton svépomocí snadno zvládnutelný.

Způsob instalace

Desky se aplikují na „rastr“, což je konstrukce z kovových profilů, které ke stěně připevňují pomocí hmoždinek. K rastru se pak desky připevňují pomocí samořezných vrutů. Mezi opláštění sádrokartonovými deskami se obvykle vkládá izolace, nejčastěji je to minerální vlna. Nakonec se provádí povrchová úprava jako je tmelení spár, zpevnění rohů stěn pomocí tmelu a perlinky a nakonec se provede malba nebo tapetování.

Časté chyby

Pustíte-li se do rekonstrukce v bytě sami, snažte se vyvarovat chyb, jako je například spojování svislého a vodorovného profilu. V rastru se totiž nespojují, ale jsou v sobě jen zasazené. Při spojení by docházelo v příčce k pnutí a praskání. Dejte pozor při upevňování desky na rastr, abyste samořezné vruty neumístili do místa, kde se dva profily stýkají. Vrut totiž většinou pronikne deskou a plechem prvního profilu a ten druhý již ohne. Tím se sníží pevnost celé příčky. Častou chybou je špatná volba typu desky. Například v koupelně či kuchyni je nutné použít dražší zelené desky.

Chcete-li se o sádrokartonu a jeho instalaci dozvědět více, tak praktické tipy o bydlení a rekonstrukcích najdete na webu Bydlenivevate.cz.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button