Spolupráce

Co patří do povinné výbavy auta v roce 2022?

Vzhledem k častým změnám si v poslední době lidé často zoufají nad tím, že neví, co vlastně mají mít v povinné výbavě autě. Nejistoty přetrvávají především od té doby, co bylo třeba měnit lékárničku vždy po její expiraci. Toto často kritizované pravidlo, naštěstí, už neplatí. Pokud jste i tak v rozpracích, že co vlastně máte s sebou v autě povinně vozit, pak budete překvapeni, že toho moc není.

Do výbavy patří jen čtyři věci

Podle aktuální vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) musíte mít v autě jenom výstražný trojúhelník, reflexní vestu a, už zmíněnou, lékárničku. Do povinné výbavy také patří náhradní kolo (tzv. rezerva), nebo sada na opravu pneumatik. V současné době to už často bývá právě jenom sada na opravu pneumatik. Pokud však vlastníte vozidlo s tzv. dojezdovými pneumatikami, tato povinnost se vás netýká. 

Zdroj: Pexels.com

Do povinné výbavy už nepatří žárovky, protože při dnešních moderních technologiích je tato povinnost zcela bezpředmětná.

Řada řidičů také často neví, zda má, nebo nemá s sebou vozit hasicí přístroj. V České republice sice nepatří do povinné výbavy, ale v některých evropských zemích ho v autě musíte mít. Týká se to třeba Polska a Bulharska. Někde zase platí povinnost reflexní vesty pro každého cestujícího. Ty se vám v případě nehody budou hodit také u nás. Proto, pokud vám záleží na bezpečnosti vašich spolucestujících, pořiďte si jich do auta rovnou několik, moc místa nezaberou. Pokud se chystáte do Francie, určitě byste měli mít v autě alkoholtester.

Jaké doklady musíte mít v autě? 

Kromě povinné výbavy však musíte mít při sobě v autě také různé doklady. Ŕidičský průkaz je samozřejmostí. Nemělo by vám také chybět osvědčení o registraci vozidla, tedy tzv. malý techničák. Dalším potřebným dokumentem je tzv. zelená karta (která už dnes nemusí být nutně zelená), která je dokladem o tom, že máte zaplacené povinné ručení, případně i havarijní pojištění. Druhé jmenované sice není povinné, ale může vám být v případě nehody hodně užitečné. Každý řidič nad 60 let by měl předložit doklad o zdravotní způsobilosti.

Zdroj: Pexels.com

Pokud něco z toho nebudete mít, je možné, že vás čeká docela vysoká pokuta. V některých případech dokonce pozastavení možnosti řídit vozidlo po dobu několika měsíců až let. I když se to ve vyhlášce výslovně neuvádí, je dobré, pokud s sebou vždy máte občanský průkaz, nebo jiný identifikační doklad, povinnost to však už dávno není.

Zdroj: hlavního náhledového obrázku: Bigstockphoto.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button