Spolupráce

Darování vajíček zvyšuje šanci na otěhotnění

V posledních letech se zvýšilo procento párů, kterým se nedaří počít přirozenou cestou. Statistická čísla už jsou natolik vysoká, že neplodnost byla zařazena na seznam civilizačních chorob. Neschopnost počít ovlivňuje mnoho faktorů, jako je genetika, vrozené vady, prodělaná onemocnění, nezdravý životní styl nebo negativní vlivy životního prostředí. Reprodukční medicína dnes dokáže řadu příčin neplodnosti léčit a jedním z možných řešení je darování vajíček. Pro mnoho párů je to často jediná šance, jak si založit svoji vlastní rodinu. Léčba neplodnosti probíhá na IVF klinikách, které pomáhají léčit neplodnost prostřednictvím darovaných vajíček.

Faktory, které jsou příčinou neplodnosti

Pokud se páru nedaří počít přirozenou cestou ani po roce nechráněného pohlavního styku a rozhodne se pro léčbu na klinice asistované reprodukce, čeká ho nejprve vstupní pohovor. Během něj lékař zjistí podrobné informace o rodinné i osobní anamnéze obou partnerů. Následuje lékařské vyšetření. U mužů se provádí spermiogram, který určí kvalitu, pohyblivost a množství spermií. Ženy projdou hormonálním, ultrazvukovým a gynekologickým vyšetření. V případě, že se ukáže, že příčinou neplodnosti jsou nekvalitní vajíčka, je možné zahájit léčbu darovanými vajíčky. Každá reprodukční klinika má dárcovský program a databázi vhodných dárkyň vajíček, takže je možné začít proces umělého oplodnění téměř okamžitě.

Kdo je vhodným adeptem na léčbu darovanými vajíčky

Podle legislativy České republiky mohou od roku 2022 podstoupit léčbu darovanými vajíčky hrazenou pojišťovnou ženy do věku 40 let. V takovém případě pojišťovny platí tři IVF cykly. Celkově je pak možné provést umělé oplodnění až do 49 let. Žena musí být v heterosexuálním svazku, oproti tomu single nebo homosexuálně orientované ženy zatím možnost umělého oplodnění nemají. Darovat vajíčka můžou zdravé ženy od dosažení plnoletosti do 33 až 35 podle pravidel konkrétních klinik. Díky moderním lékařským metodám zvyšují darovaná vajíčka šanci na otěhotnění v řádu desítek procent.

Zdroj náhledového obrázku: Piqsels

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button