Spolupráce

Jak vybrat tu nejlepší sekačku? Tyto parametry jsou klíčové

Léto se kvapem blíží a pokud máte zahradu, je načase zamyslet se nad výběrem vhodné sekačky. Možná si říkáte, že na tom není nic složitého – stačí přeci zajít do hobby marketu a nějakou vzít. Ve skutečnosti vás ale může zaskočit široký výběr a řada parametrů, kterým nerozumíte. Sekačku je totiž třeba vybírat podle typu povrchu, trávy a také podle četnosti využívání.

Podle velikosti

Asi první patrný rozdíl bude ve velikosti sekačky. Velké samochodné sekačky bývají vybavené mnoha funkcemi a pyšní se širokým záběrem. Neznamená to ale, že jsou vždy nejlepším řešením. Mohou být totiž dost těžké, a patří tedy zejména na velké plochy, kde se nebudete muset vyhýbat překážkám. Pokud máte zahradu do velikosti 500 metrů čtverečních s mnoha záhonky a dalšími detaily, určitě se vám daleko lépe bude pracovat s menším kompaktnějším přístrojem.

Podle výkonu

Dalším parametrem, který jistě nelze přehlížet, je výkon sekačky. Pokud si chcete výběr zjednodušit, vystačíte si na malé zahradě s motorem o výkonu 4 HP, pro střední stačí 5 HP. U větších pozemků nad 1 500 m² raději vyberte stroj o výkonu 6 HP.

Elektrická nebo benzínová?

Benzinové sekačky najdou nejlepší využití při sečení velkých ploch nad 600 m2. Velkou výhodou je, že nemusíte shánět zásuvku ani se bát, že přeseknete kabel. Cena takové sekačky je ale vyšší, a i servis bývá náročnější. Klíčovým faktorem je však svažitost terénu. S benzínovými sekačkami můžete sekat jen rovné a mírně svažité zahrady, motory většiny přístrojů jsou náchylné na sklon.

Elektrické sekačky se vyplatí pro zahrady od 300 do 600 m2. Jsou lehčí, levnější a tišší, navíc můžete sekat i prudké svahy. Při práci však nutně potřebujete zdroj elektřiny – zásuvku nebo elektrocentrálu a vyplatí se být extrémně opatrní, abyste například nepřesekli přívodový kabel.

Vřetenová sekačka

Zvláštním druhem sekaček jsou sekačky vřetenové. Nepotřebují benzín ani elektřinu, pohonem je lidská síla. Vhodné jsou zejména pro velmi rovné plochy bez větších hrbolů a pravidelnou seč, protože hustá tráva klade velký odpor.

Vřetenová sekačka pro ty, komu nevadí tlačit. Zdroj: pixabay.com

Plastový nebo látkový koš?

Před pár lety byly prakticky všechny sběrné koše plastové, dnes u moderních sekaček najdete koše spíše látkové. Každý má své výhody a nevýhody, takže se v posledních letech koše také často kombinují, aby mohlo být dosaženo optimálního výsledku. Látková část usnadní proudění vzduchu a horní plastová část usměrňuje vzduch tak, aby sunul trávu směrem do zadní části koše a šetřilo se místem.

Sekačka do každého prostředí

Někdy je na opravdu zarostlé trávníky potřeba jít s jiným kalibrem. V takovém případě se vám bude hodit křovinořez, který zvládne i porost s vysokým podílem dřevin. Při výběru sledujte hlavně míru vibrací v rukojeti – čím nižší, tím lepší. Vyplatí se sledovat i recenze křovinořezů, kde najdete ty nejlepší výrobky. Další možností jsou strunové sekačky, které můžeme zařadit do kategorie dokončovacích sekaček. Pro klasické sečení velkých ploch se nehodí, ale snadno s nimi zastřihnete trávu okolo plotů, patníků nebo v okolí těžko dostupných míst.

Správná péče zajišťuje dlouhou životnost

Benzinová sekačka si žádá pravidelný servis. Vyplatí se řídit se několika základními doporučeními. Olej by se měl vyměňovat jednou ročně. Párkrát během sezony je třeba také zkontrolovat vzduchový filtr. Nutné je kontrolovat i naostření nože, abyste trávu sekali, ale netrhali. Pokud na to všechno nechcete myslet sami, nebo si netroufáte sekačku rozebírat a zase skládat dohromady, není nic jednoduššího než se obrátit na servis. Jednou za rok si můžete dovolit zaplatit pár tisíc za jistotu, že vše funguje dobře a sekačka je v perfektní kondici.

Rozhodují i detaily

Důležité parametry máme probrané, ale významné mohou být i zdánlivé drobnosti. Čím širší a větší kolečka sekačka má, tím pro vás bude sekání snazší. Pokud máte trávník, který má časté nerovnosti jako boule, můžete si pořídit také sekačku s válcem, která na vrcholcích boulí nezajíždí do půdy a chrání tak trávník před poškozením.

Vybrané sekačky umožňují také elektrické startování, u kterých motor nerozbíháte taháním za šňůru, ale otočením klíčku, což je samozřejmě daleko pohodlnější a pro některé lidi to může být velmi užitečná pomůcka.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button