Spolupráce

Při svařování je třeba důsledně chránit nejen oči a pokožku

Svařování je procesem, na jehož konci stojí vytvořené trvalé a nerozebíratelné spojení dvou nebo více částí. Při svařování se působí buď tlakem či teplem, nebo oběma faktory najednou. Svařovat lze kovové i nekovové materiály. Dodávanou energií může být elektrický oblouk, plamen nebo plasma, případně iontové záření, kovářská činnost. Při všech těchto činnostech je třeba při svařování zejména chránit zrak svářeče a zachovávat jeho bezpečnost. V čem spočívá ochrana při svařování?

Velmi rizikové povolání

O svařování lze říct, že je z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví velmi rizikové, protože během něho dochází k souběhu hned několika pracovních rizik. Není se proto možné divit, že svářeči jsou vystaveni vyššímu ohrožení svého zdraví i vyšším počtem úrazů a nemocí z povolání. Nutnou ochranu při práci obvykle řeší příslušné normy.

Co se týká svařování, je to zejména norma ČSN EN 169, ČSN EN 379+A1. Například vystavení riziku působení ultrafialového záření o krátkých vlnách může způsobit šedý zákal. Je tedy zřejmé, že chránit je třeba především oči. Zde se jako ochrana nabízejí svářečské brýle nebo svářečská kukla.

Jak vybrat svářečské brýle

Svářečské brýle jsou navrženy tak, aby chránily zrak i pokožku. Hodí se obvykle pro občasné použití, pokud člověk svařuje jen jednou za čas. Pro pravidelné svařování se spíše doporučuje použití svářečské kukly. Při jejich výběru je třeba dbát na to, aby byly vyrobeny podle příslušných evropských norem, které udávají, co všechno by měly splňovat. Jen takto může být zrak svářeče dobře ochráněn.

Nakupujte online

Vybavení ochrannými prostředky při svařování je možné pořídit i na internetu. Je to mnohem jednodušší než návštěva kamenné prodejny. V katalogu e-shopu Hoffmann-group.com si prohlédnete v klidu nabídku, seznámíte se se jednotlivými parametry produktů a podle nich si pak vyberete zboží, které vám bude vyhovovat.

Zdroj obrázku: Half Production / Shutterstock.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button