Spolupráce

Univerzální antuka – kde všude ji využijete?

Antuka je materiál vhodný pro hřiště a sportoviště, protože zaručuje jejich celoroční provoz za každého počasí. Ale protože spektrum užitných vlastností zasahuje i do zahrad, začala se prodávat antuka pytlovaná. Tu si můžete zakoupit i vy. Přečtěte si o rozsahu použití.

Co je to antuka?

Antuka je ostrohranná drť s původem v rozemletém keramickém odpadu. Jedná se o druhotné zpracování úlomků střešních tašek a cihel. Pomáhá silně urychlit vsáknutí vody do hlubších vrstev. Antuku naleznete ve třech barvách. První je klasická červená antuka z keramických střepů. Další dvě varianty jsou přírodní. Modrá forma je z čediče, zelené zbarvení způsobuje minerál epidot. Netradiční barevné antuky nevzbuzují nadšení u sportovců, proto jsou raritní.

Sportovní antuka

Jemná antuka s velikostí zrn do 3 mm se používá pro sport. Běžná úprava probíhá válcováním a kropením vodou pro zabránění prašnosti. Ta nejjemnější složka v podobě prachu je důležitá pro dokonalou soudržnost povrchu a jejím odnosem za sucha utrpí funkčnost. Určitě znáte charakteristickou rudou antuku z tenisových kurtů, atletických oválů a z volejbalových či baseballových hřišť. Výhodou jsou minimální náklady pro pořízení antuky.

Zahradní antuka

Hrubě zrnitá antuka zbavená prachové složky o frakci 2/4 se používá pro okrasné účely. Červená barva je velmi atraktivní v zahradách a parcích. Vytváří úžasný kontrast s veškerou zelení, proto se používá do cestiček. Bezúdržbové plochy nebo podklady pro zahradní nábytek také oživí okolí vašeho domu a veřejné prostory. Obzvlášť v zastíněných prostorách vyřeší nedostatek vegetace. Můžete se také spolehnout, že vaše obuv nebude znečištěná hlínou ani za deštivých dnů.

Antuka vylepší vlastnosti jílovité hlíny

Antuka v hrubší frakci se přidává do půdy. Hlavním efektem je zrychlený průtok vody do hlubších vrstev zeminy. Využití nalezne ve skalkách u suchomilných rostlin a také u kaktusů. I ve velkých květináčích s dekorativními dřevinami je krásná antuka.Pytel, ve kterém je uložená, vám zajistí velice dobrou manipulaci při zasypávání.

Antuka je vhodná i na hrob

Pytlovaná antuka je vhodná i na přenášení po hřbitově. To oceníte v případě, že zvolíte antuku jako povrch hrobu. Pokud antuku použijete, bude hrob stále upravený. Stačí antukujen občasně pohrabat, aby se neuchytily náletové dřeviny. Když pořídíte rostliny ve větším květináči, nemusíte v době “dušiček” nic sázet a přitom budete mít na hrobu květinovou výzdobu. Pak jen stačí květináč odnést a je uklizeno.

Kde můžete zakoupit antuku?

Naprosto univerzální materiál na zahradu i sportoviště si můžete pořídit levně. Prodej antuky po pytlích o váze 30 kg vám zaručí jednoduchou manipulaci. E-shop Stonex.cz vám nabízí antuku ve dvou frakcích 0/3 a 2/4. Zakoupit ji můžete od jednoho pytle až po 840 kg na paletě. Rozvoz je po celé České republice zdarma.

Zdroj náhledových obrázků: Freepik

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button