Rady a tipyZdraví

Jak vybrat správnou a zdravou obuv? Zapomeňte na syntetické materiály i neohebné špičky

Obuv by rozhodně neměla být jen módním doplňkem. Daleko spíše by měla plnit funkci ochrany naší nohy, která je pevná, odolná a odpovídá potřebám chodidla. Pořídit si kvalitní boty proto není zcela snadný úkol, a ne každý ví, čím se při výběru nové obuvi řídit a na co myslet. Následkem toho můžete být z nákupu nejen zklamaní, ale dokonce si jím můžete také ničit zdraví. Jak se tomu vyhnout?

Zaměřte se na prostor zejména v prstové části

Vnitřní tvar obuvi by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohou. Bota by proto zcela nezbytně měla mít prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Je jasné, že módní jsou různě tvarované, dokonce špičaté přední části bot, ale s takovými si akorát naděláte spoustu problémů. Dlouhodobé nošení takových bot způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malíček, otlaky, kuří oka, zarostlé nehty apod.).

Pružná bota

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, by měla být bota maximálně ohebná. Pokud si pořídíte tuhou a nepoddajnou obuv, pouze tím zvyšujete únavu nohou, narušujete pohodlnou chůzi a můžete si způsobit i různé výrůstky na nártu nebo pokles nožní klenby. Jak poznáte ohebnou botu? Pružnost ovlivňuje nejen zvolený svrchní materiál, ale také střihové řešení nebo druh, tloušťka a tuhost podešve. Určitě si proto v prodejně dobře vyzkoušejte, jak je bota ohebná a tuhé kusy nechte v regálu.

S podpatky opatrně

Nadměrné nošení obuvi s příliš vysokými podpatky vede nutně k onemocnění nohou, včetně nebezpečí zkrácení Achillovy šlachy, problémy s krevním zásobením dolních končetin a dalšími obtížemi. Podpatky tedy zdraví rozhodně neprospívají a měly by se nosit spíše výjimečně. Při výběru je pak potřeba se řídit podle věku, pohlaví a účelovosti bot. U obuvi pánské by podpatek nikdy neměl být vyšší než 25 mm. Dámská obuv, kterou plánujete nosit po celý den, by neměla mít podpatky vyšší než 30–40 mm. U dětí jsou výšky podpatku ještě menší – vždy se poraďte s vaším ortopedem.

Fixace nohy

Noha musí být v botě dokonale fixována. Nemělo by docházet k nežádoucím bočním pohybům zadní části chodidla. Veškerá obuv pro celodenní nošení by proto měla mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tedy zadní část obuvi).

Anatomicky správně modelovaná obuv

Svršek obuvi bývá typicky značně ovlivněn módou a trendy. I proto přicházejí na trhu často zcela nesmyslné střihy nebo řešení jen ve snaze přijít s něčím novým a nečekaným. Jenže ty mohou poškodit vaše chodidla třeba kvůli nevhodně umístěným švům, neproporcionální bandáži apod. Pokud je střih boty v pořádku, je vaše noha dobře fixována, pevně drží chodidlo proti opatku a brání posunu nohy. Pro děti a dospělé je určitě ideální bota na šněrování, sponu, zip či suchý zip.

Hygienicky nezávadný materiál

Vždycky je lepší dát přednost botě vyrobené z přírodních materiálů, jako je například useň či textil. Tyto materiály jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Jejich důležitou vlastností bývá také to, že se dokážou poměrně snadno přizpůsobit anatomickému tvaru nohy. Oproti tomu poromery, koženka a plasty jsou neprodyšné, během nošení si obvykle stále zachovávají své původní rozměry a nikterak nedovolí noze botu vytvarovat dle svých potřeb. Můžou vás také častěji tlačit a rozhodně nepovolí, ani když vám noha mírně oteče třeba vlivem únavy a tepla. V obuvi ze syntetických materiálů se hromadí vlhkost, což samozřejmě znamená, že se zde také daří plísním a bakteriím.

Syntetické materiály jsou vhodné pouze u sportovní účelové obuvi, která je určena do vlhkých podmínek, přičemž tato obuv musí mít stále vyhovující vnitřní podšití. Jelikož se nohy značně potí, je vhodné, aby každá obuv měla vnitřní nášlapné části vybavené stélkou nebo vložkou z materiálu, který má dobré absorpční vlastnosti pro pot a vodní páru.

Dokáže tlumit nárazy

Nohy mohou být nepříjemně ovlivňovány také tvrdými dopady na beton, asfalt nebo dlažbu – to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek. Dobrou prevencí přitom mohou být správně vybrané boty, které mají kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky, nebo anatomicky tvarované stélky.

Hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností bot je jejich hmotnost, která by samozřejmě měla být pokud možno nízká. Pokud totiž vaše boty budou vážit i jen o 100 g více, znamená to, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc. A to je jistě z dlouhodobého hlediska zcela zásadní rozdíl, který může ovlivnit zdraví nejen nohou, ale celého pohybového aparátu.

ZDROJ: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/Choosing-the-right-shoe

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button