Rady a tipyZdraví

Hubnutí po šedesátce je obtížnější, není to ale předem prohraný boj

Jistě si vzpomínáte, že když vám bylo dvacet, mohli jste spořádat klidně dvě zmrzliny a na to horu cukrové vaty a na vaší váze se to nijak neprojevilo. Mládí jednoduše znamená rychlý a efektivní metabolismus, který správně využívá energii a ukládá jen minimum tuků. Jenže potom přišly děti, sedavé zaměstnání a k tomu navíc stále rostoucí věk. A najednou se zdá, že přibíráte i ze vzduchu.

Můžeme vás ubezpečit, že ze vzduchu se rozhodně tuky neukládají, ale je pravda, že okolo padesátky a šedesátky se metabolismus zpomaluje a vy můžete začít pociťovat, že je stále těžší a těžší udržet si zdravou váhu. Možná už ani nemáte tolik sil a energie na pohyb, můžete čelit řadě zdravotních problémů a kila jdou velmi rychle nahoru.

Je hubnutí po šedesátce předem ztracený boj? Rozhodně ne a na věk byste se vymlouvat neměli. Všechno jde, když se chce. Je však třeba zaměřit se na pravidelné dodržování jistých pravidel, je nutné trvale a dlouhodobě změnit životní styl a především nevnímat své tělo jako nepřítele.

Ztráta hmotnosti není klíčová, záleží, co hubnete

Vaším cílem by nemělo být snížit hmotnost, ale především se zaměřit na redukci tuků. To, že ztrácíte kilogramy na váze, totiž nutně neznamená, že shazujete tuky. Může se totiž snadno stát, že namísto tukových zásob budete ztrácet svalovou hmotu. To je velké riziko, které je navíc naprosto nežádoucí. Svalová hmota je po šedesátce velmi důležitá k tomu, abyste zůstali vitální, a je tedy nezbytné, abyste ji v žádném případě neredukovali hubnutím.

Při hubnutí je nutné zaměřit se na ztrácení tuků, nikoliv svalů. Je tedy vhodné být pod dohledem specialisty, který bude schopný posoudit, zda hubnete správným způsobem. Pomoci vám mohou i speciální přístroje, které vám i v pohodlí domova dokáží změřit obsah tuku v těle.

Pravidelné posilování

Jak již bylo řečeno výše, je naprosto klíčové uchovat si i ve vyšším věku dostatek svalové hmoty. Je tedy nezbytné, abyste do svého každodenního režimu zařadili i několik posilovacích cviků, které vám pomohou udržovat svaly v dobrém stavu a kondici.

Není třeba zvedat činky nebo dokonce chodit do posilovny. Jde spíše o to zavést si pravidelný režim cvičení série posilovacích cviků na břicho, nohy, ruce a záda, které vám pomohou neztrácet svalovou hmotu a zachovat si sílu. Cvičte vždy dle vašich možností a doporučení lékaře s ohledem na váš zdravotní stav.

Nevynechejte protahování

Jistě jste si všimli, že ani vaše pružnost už není to co bývala. Možná už je pro vás těžší sehnout se, abyste si zavázali boty, nebo máte občas pocit jakési ztuhlosti. To je příznak ztráty pružnosti svalů, šlach a kloubů. Je to zcela normální proces, který s věkem postihuje naprosto každého. V závislosti na vašem dosavadním životním stylu může být tento projev více či méně výrazný.

Každopádně je nezbytné na pružnosti pracovat a nedopustit, aby vaše tělo zatuhlo. Po každém posilování tedy nezapomeňte na krátkou protahovací sérii, kdy protáhnete především šlachy v oblasti pod koleny, poté zádové svaly a ale potřeby i ruce, nohy nebo krční svalstvo.

Jezte bílkoviny

Více než kdy jindy by ve vaší stravě neměly chybět bílkoviny. Jsou to stavební prvky svalů a navíc se jedná o zdroj energie, který podporuje správné fungování metabolismu a nemá tendenci se ukládat.

Podle expertů by váš denní příjem bílkovin měl být okolo 30 gramů. Dopřejte si tedy libové maso, sýr, mléčné výrobky nebo luštěniny, které obsahují i velmi důležité rostlinné proteiny.

Buďte trpěliví

Důležitý je i váš psychický postoj. Nečekejte zázraky a nevzdávejte se, když výsledky neuvidíte hned. Někdy to trvá než se nastartuje metabolismus a tělo začne zase správně spalovat. Není důležité, abyste hubli rychle, ale především, aby byl váš pokrok soustavný.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button