Rady a tipyZdraví

Zmírněte projevy astmatu. Jde to i bez léků

Astma je stále častějším onemocněním dýchacích cest. Postihuje muže i ženy bez rozdílu a může stejně tak ochromit malé děti i dospělé. Jde o nemoc, která vám komplikuje pohodlné dýchání, a tím vás omezuje v řadě běžných aktivit. Když se vám nedýchá dobře, může být i obyčejná procházka v příroda velmi náročný úkol, který vás zcela vyčerpá.

Astma se běžně léčí řadou léků, které jsou samozřejmě nezbytné a rozhodně byste je neměli bez porady s lékařem vysazovat. Přesto můžete udělat něco i vy sami za sebe, abyste se cítili líp, aby se vám lépe dýchalo a abyste snadněji zvládali všechny své povinnosti.

Astma je vyvoláváno řadou faktorů. Může se jednat o prach, alergeny nebo třeba i určité potraviny. Neexistuje žádná léčba astmatu, ale pouze podpůrné prostředky, které tlumí příznaky a pomáhají vám normálně fungovat. Podobně fungují i tyto tipy. Astmatu vás samozřejmě nezbaví, ale pomohou vám předcházet náročným projevům a cítit se celkově o mnoho lépe.

Omezte pobyt v prašném prostředí

To je asi jasné všem. Neměli byste se vykytovat tam, kde je prachu příliš. Typicky se jedná o stavby, ale i okolí velkých silnic nebo znečištěné centrum města. Prach je jednou z největších příčin vzniku astmatu.

Není lehké udržovat ani váš domov bez prachu, ale dá se proto udělat hodně. První krokem je odstranění všech tlustých koberců, závěsů nebo záclon, které typicky velmi shromažďují prach a prakticky při každém kontaktu s nimi se vystavujete nebezpečí, že se vaše příznaky zhorší. Ideální je mít holé podlahy, které navíc pravidelně vysáváte a vytíráte. Dobrým nápadem je i čistička vzduchu, která zachytává nejen prach, ale i alergeny. Při kontaktu s čímkoliv prašným nebo při samotném úklidu noste ochrannou masku, abyste se prachu zbytečně nevystavovali.

Domácího mazlíčka vybírejte s rozumem

Pokud jste vždycky toužili po domácí mazlíčkovi, je nám líto, že vám to musíme říci, ale i zvířecí srst může být snadným spouštěčem astmatu. Dříve než si tedy pořídíte psa, kočku nebo jiného chlupáče, raději se ubezpečte, že to není váš případ. Půjčte si třeba na pár dní psa od přátel a sledujte, co to s vaším zdravotním stavem udělá.

V každém případě se připravte, že zvířecí srst bude pro astmatika vždy dráždivá, a i když na vás nemá vyloženě negativní vliv, bude vám pobyt doma přeci jen stěžovat. Pořízení chlupatého domácího mazlíčka je tedy nutné pečlivě zvážit a počítat s tím, jaké to pro vás bude mít následky.

Sbohem stresu

Dejte sbohem stresu! Jak rád by to udělal každý z nás, že? Jenže není to tak snadné. Přesto je to jeden z nejlepších tipů, jak astmatické potíže limitovat. Stres je opravdu velkou příčinou a každý astmatik dobře ví, že tlak, spěch a potíže jeho příznaky významně zhoršují.

Už i kvůli jiným důvodům se ale snažte naučit, jak se stresem nakládat, jak jej regulovat a naučit se kritické situace dobře zvládat. Prospěje to celému vašemu organismu nejen astmatu.

Cvičte

I když se to nezdá, právě cvičení může astmatikům hodně pomoci. Řada lidí si myslí, že by astmatik měl být spíše v klidu, protože při sportu velmi náročně dýchá a skoro to vypadá jako by mu takový aktivita ubližovala. Opak je ale pravdou. Cvičení zvyšuje kapacitu plic a pomáhá také posilovat imunitní systém. Ten se pak lépe dokáže bránit všem vnějším faktorům, které astma vyvolávají.

Astmatik by nicméně měl dát přednost spíše lehčím aktivitám jako je jóga, lehký běh nebo chůze, případně cyklistika. Účelem není se zadýchat tak, že nebudete moci popadnout dech, ale probudit plíce k větší činnosti, při které se pícní sklípky protáhnou a pročistí. Pokud jste citliví na alergeny ve vzduchu, cvičte raději uvnitř nebo vyčkejte, až stromy odkvetou a vzduch bude čistší.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button