Rady a tipyZdraví

Fakta a mýty o medu. Skutečně je ten krystalický nekvalitní?

Med je považován za velmi chutné sladidlo, ale také zázračné léčivo, které dovede uzdravit řadu neduhů. Určitě už jste ale slyšeli spoustu zaručených pravd o tom, co med umí nebo neumí a jak jej konzumovat. Jak už to tak ale bývá, ne všechno, co se člověk někde doslechne, je pravda. Zkusme dnes poodhalit některé z nejčastějších mýtů, které o medu v našich končinách kolují.

Do horkého čaje med nepatří

Běžně připravený čaj má teplotu, která se pohybuje v rozmezí od 80 do 90 °C. Pokud do něj ještě ponoříme lžičku s medem, teplota o to více klesne. Teplotní zátěž pak není na med tak vysoká, takže nehrozí příliš závažné znehodnocení medu a v něm obsažených látek. Přesto se ale vyplatí med dávat až do chladnějšího nápoje a rozhodně med nikdy nevařit.

Krystalický med už není tak hodnotný

Krystalizace je pro med přirozenou vlastností. Paradoxně je tedy spíše potvrzením toho, že se jedná o kvalitní produkt, který splňuje všechny požadavky. Různé druhy medu krystalizují různě rychle, závisí vždy na podílu fruktózy a glukózy. Čím větší má med podíl fruktózy, tím pomaleji se v něm tvoří krystalky.

Tekutý med nemá požadovanou kvalitu

Existují však i zcela opačné názory, a to že právě tekutý med není dost kvalitní. Takové medy prý mohly být vystavené nešetrné úpravě, nebo dokonce ředění. Na tekutost a krystalizaci má však zcela zásadní vliv složení jednoduchých cukrů v nektaru nikoliv to, jak se s medem zacházelo nebo jakou má kvalitu.

Med v obchodech je bez xpylu

Dokonce i tomuhle jsou lidé ochotni věřit. Pyl je v medu vždy, nejde jej nějak odfiltrovat. Navíc podle něj poznáte, odkud med pochází – zda je z Evropy, Číny nebo Jižní Ameriky. Medy v obchodech procházejí třístupňovou kontrolou, různými rozbory a analýzami a musí splňovat pečlivě stanovené normy.

Krystalický med se musí rozpustit

Pokud vám med doma zkrystalizoval, je možné jej opět převést do tekuté podoby šetrným zahřátím do 45 °C, nebo si můžete med napastovat. Toho dosáhnete tak, že med vložíte do větší nádoby, mechanicky jej rozdrtíte a následně po dobu asi dvou dní 3× denně promícháte nerezovou metličkou.

Skladování medu

Medu nesvědčí světlo a vysoké teploty, proto by se měl uchovávat ideálně při teplotách do 25 °C, v temnu a suchu. Je dobré, pokud jej umístíte třeba do spíže, ale rozhodně mu špatně nebude ani ve spíži. Med však dovede pohlcovat vlhkost ze vzduchu a také okolní pachy, proto je nutné pamatovat na to, aby byla sklenice vždy dobře uzavřená a nehrozila tak kontaminace od okolního prostředí.

Trvanlivost medu

Dlouhá trvanlivost medu je dána především tím, že obsahuje vysoké množství jednoduchých cukrů, skoro žádnou vodu a má antibakteriálními účinky. Pokud ale není med kvalitní a má v sobě vysoký podíl vody, je možné, že začne po čase kvasit. Pokud se tedy něco takového stane, můžete si být jisti, že od takového výrobce med již více brát nebudete, protože vám pravděpodobně neprodal zrovna nejkvalitnější produkt.

Lesní med je lepší

Subjektivní chuťové hodnocení se může lišit člověk od člověka. Je pravda, že tzv. medovicový med bývá oblíbenější než varianty z lučních květů, ale je také hůře dostupný. Na českých pultech se častěji objevují medovicové medy spíše ze zahraničí. Tyto medy jsou typické svou tmavší barvou a tekutostí. Často mají také výraznější chuť, byť to není nutně pravidlem.

ZDROJ: https://www.keepingbackyardbees.com/10-common-honey-myths-zbwz1911zsau/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/liti-lzice-med-sirup-33260/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button