Spolupráce

Co nejnutnějšího si sbalit do batohu na túru?

Nezáleží na tom, jestli vás čeká túra v Beskydech, nebo se plánujete vydat na některý z majestátních alpských vrcholů, některé věci byste měli mít u sebe při každé delší výpravě. V článku se podíváme na to, co by ve správně připraveném batohu na túru nemělo chybět. Samozřejmě při balení myslete na zásadu, že je dobré do batohu sbalit jen to, co skutečně potřebujete nebo se může hodit v krizových situacích, případně při nenadálé změně počasí, což zvlášť v horách není neobvyklý jev.

Na jednodenní túru berte jen to nejnutnější, i tak je toho dost

Než se zaměříme na to, co si sbalit do batohu, je dobré připomenout, že důležitý je samotný turistický batoh. Pokud se vydáváte na túru a ne na krátkou procházku okolo domu, opravdu se vyplatí mít na zádech kvalitní batoh určený na turistiku, který je vybaven popruhy pro upevnění k tělu. Často na něj můžete připevnit trekové hole a také může být vybaven kapsou na hydrovak s poutky na uchycení hadičky nebo pláštěnkou.

​​Trekové hole

Když už padla zmínka o trekových holích, tak hole jsou jednou z věcí, které se na náročnou túru vyplatí vzít. K čemu jsou dobré? Trekové hole vám pomůžou s udržováním stability při sestupu i výstupu kopců či v terénu a při chůzi z kopce ulevují kolenům. Když budete chtít jít bez nich, snadno je složíte a připnete na turistický batoh.

Jídlo a pití

Množství jídla a vody, které ponesete v batohu, přizpůsobte počasí, délce túry a osobním stravovacím návykům. Každopádně platí, že byste měli počítat s rezervou, kdyby se cesta neplánovaně protáhla. Jídlo by mělo být dostatečně vydatné, abyste měli po celou dobu dostatek energie. Z toho důvodu jsou oblíbená hotová jídla ohřívaná v sáčcích s vodou při využití speciální ohřívací kapsle.

Oblečení

Při jednodenním výletu většinou poměrně dobře odhadnete, co si na sebe obléct, aby se vám příjemně pochodovalo, a tak není nutné mít batoh plný oblečení. Na sebe si oblečte pohodlné spodní prádlo, funkční triko a kraťasy nebo kalhoty, které vás nebudou omezovat v pohybu. Podle podmínek si oblečte mikinu a případně i lehkou bundu – vše by mělo být prodyšné a bunda ideálně nepromokavá a větruvzdorná. V případě, že je teplo, svítí sluníčko a podle předpovědi se počasí měnit nebude, můžete trochu riskovat a nechat mikinu i bundu doma. Především v horách ale neuděláte chybu, když si sbalíte minimálně lehkou bundu, kdyby náhodou začal foukat vítr nebo přišla dešťová přeháňka. Na túru v horku a na pražícím slunci určitě nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Náhradní boty je zbytečné nosit, vyrazte v pevných outdoorových botech, nejlépe s voděodolnou membránou, které už máte vyzkoušené na kratších procházkách. Vydat se na dlouhou túru v nevyzkoušených botách a po pár kilometrech zjistit, že se vám v nich dělají puchýře, není vůbec příjemná situace.

Další výbava

V batohu by vám neměla chybět dostatečně vybavená lékárnička – to je přesně ta věc, kterou chcete nosit zbytečně. Do přírody vždy vyrážejte s nabitým mobilním telefonem. Klidně si vypněte zvonění, ať vás nikdo neruší, ale v krizové situaci bude telefon často to první, po čem sáhnete, a může vám nebo vašim turistickým kolegům i zachránit život. Je to možná trochu otřepaná fráze, ale pravidelně se ukazuje, že je to pravda. Mezi standardní bezpečnostní výbavu patří rovněž píšťalka. Píšťalka se sice hodí jen ve specifických krizových situacích, ale přece jen nezabere skoro žádné místo.

Pokud vyrážíte ven v neznámém prostředí, telefon můžete využívat také pro účely navigace. Přijít vhod pak může powerbanka, protože telefon se bude při neustálém koukání na virtuální mapu rychle vybíjet. Sáhnout ovšem pochopitelně můžete i po klasické papírové mapě.

Nakonec do batohu bezpečně uložte další důležité věci – nůž, doklady, peníze a léky, jestli nějaké užíváte. Hodí se i toaletní papír pro případ nouze. Za slunečného počasí oceníte sluneční brýle, mj. pro ochranu očí před UV zářením, a opalovací krém, a to dokonce i v zimě, kdy sluneční paprsky dokážou být až překvapivě zrádné.

Co si s sebou vzít na vícedenní túru?

Pokud máte v plánu se vydat na vícedenní túru, musíte tomu pochopitelně přizpůsobit i své vybavení. Není překvapením, že v takovém případě budete potřebovat do batohu sbalit více věcí, a tak není od věci si pořídit opravdu velký batoh – krosnu. Na zádech totiž musíte nosit vše, co již bylo zmíněno výše – bezpečnostní výbavu, komfortní oblečení či jídlo s vodou  –, a ještě něco navíc.

Jídla a vody budete potřebovat více a pokud budete v přírodě i spát, rozhodně potřebujete i více oblečení než na jednodenní túru, protože vás čekají noční a ranní nízké teploty. Navíc se na další dny hůře odhaduje, jaké bude počasí, a to se může výrazně změnit od chvíle, kdy jste do přírody vyrazili z civilizace. Musíte tak s sebou mít i nějaké teplejší oblečení, kvalitní nepromokavou bundu a kalhoty a také oblečení na převlečení, kdybyste i přesto promokli.

Výbava na spaní

V případě, že chcete přespat někde venku, pochopitelně potřebujete také něco, díky čemu se vám bude spát i bez střechy a postele relativně pohodlně. Konkrétní výbava se odvíjí od toho, čemu dáváte přednost – můžete buď zvolit klasiku v podobě kombinace stanu, karimatky a spacáku, nebo se třeba vyspat pod širým nebem jen v hamace. Ani v hamace pak mnohdy a mnohde není od věci zalézt do spacáku. Večer a v noci dále přijde vhod čelovka a repelent.

Ani v přírodě při vícedenní cestě není ideální úplně zanedbávat hygienu, takže si vezměte základní hygienické potřeby – kartáček na zuby, zubní pastu, mýdlo, ručník a toaletní papír.

Výbava na vaření

Nechcete být několik dní jen o suchém pečivu a studené vodě? Pak musíte na zádech nést výbavu na vaření. Podle toho, co a jak chcete vařit, si sbalte potřebné položky z následujícího seznamu.

  • vařič
  • kotlík s trojnožkou
  • ešus
  • hrnek
  • příbory (stačí lžíce)
  • zapalovač nebo zápalky

Zdroj fotografií: Pexels, rockpoint.cz

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button