Spolupráce

Rady pro kutily: Tyto nástroje se vám budou hodit, pokud chcete začít pracovat se dřevem

Práce se dřevem má bezpochyby svůj půvab. Pokud se dřevem pracujete rádi, nebo přemýšlíte, že byste mohli dát šanci novému koníčku, budete potřebovat několik základních druhů nářadí, které vám práci umožní a usnadní.

Pila

Bez pily se určitě žádný kutil neobejde. Na pilovém listu jsou umístěny zuby, jejichž velikost a počet určuje kvalitu řezu – velké zuby vytvoří řez rychle, ale bude hrubší, zatímco ty malé dokážou dřevo opracovat velmi precizně. Existuje samozřejmě několik různých druhů pil. Určitě se vám může hodit přímočará pila, ale i různé speciální kousky určené pro jemnější práci. Do začátku vám ale bude určitě stačit jeden univerzální nástroj a později můžete přikupovat další dle potřeby. Běžné hobby pily stojí pár tisíc, ale třeba profesionální kotoučová pila může stát i několik desítek tisíc.

Hoblík

Dalším nezbytným pomocníkem bude bezpochyby hoblík. Ten vám dopomůže k opracování a vytvoření hladkého povrchu dřeva. Naučit se s ním správně pracovat může chvilku trvat, ale jakmile chytnete ten správný gryf, bude vaším nejlepším parťákem. Aby práce s hoblíkem byla čistá, je nutné ostří želízka udržovat stále ostré.

Dřevěný kartáč 

Můžete jej použít k odstranění starého nátěru nebo broušení, ale také je vhodný na opracování menších dřevěných předmětů a ploch. K broušení se dá také použít smirkový papír. Podle typu a hrubosti dřeva vždy vyberte konkrétní druh, který vám zaručí perfektní výsledek.

Pilník

Je velmi univerzálním nářadím nejen na ruční opracování dřeva. Můžete si koupit různé velikosti a tvary. Většinou platí, že čím je délka pilníku menší, tím je pilník jemnější. Při domácím kutění asi nejvíce využijete půlkruhový pilník s jednoduchým sekem.

Frézka na dřevo

Pokud se nebojíte pustit i do prací, které dříve zvládali jen profesionálové, bude se vám hodit také frézka na dřevo. Ta slouží k opracování dřeva a plastů, především k výrobě rámů a dekoračních lišt nebo třeba k vyřezání drážek do dřeva.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button