Dům a zahradaRady a tipy

Nedaří se vašim rajčatům? Možná děláte tyto běžné chyby

Rajčata patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny a pěstují je i lidé, kteří nemají zahradu, protože snadno mohou růst i na balkoně v květináči. Pokud se vám ale nedaří, možná si říkáte, že musíte určitě dělat něco špatně. Stačí, když přestanete v pěstování dělat tyto chyby, a z úrody se můžete radovat ještě letos.

Co děláte špatně?

Na zahradničení je krásných mnoho věcí – můžete si užívat práci na čerstvém vzduchu a za odměnu si můžete vychutnat hojné plody své práce. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina je vždy daleko lepší než ta, kterou koupíte v obchodě. A to nejen proto, že lépe chutná, ale má i vyšší obsah vitamínů. Velmi oblíbenou plodinou jsou rajčata, která se snadno pěstují a produkují velké množství plodů. I tyto červené plody však mohou být ohroženy řadou škůdců jako je plíseň, hniloba z nedostatku vápníku, čerň rajčatová, svilušky, mšice, molice.

Pokud se ale vyhnete některým základním chybám, můžete mít jistotu, že vaše úroda bude letos skutečně hojná a bude vám dělat radost.

Nekróza na plodech

Pokud na rostlině objevíte plody s tmavým flíčkem, mějte se na pozoru.  Tato skvrna se může časem změnit na černou a kožovitou blanku – je to známka nedostatku vápníku. To se může stát zejména tehdy, pokud je venku příliš chladno nebo příliš horko a pokud mají nepravidelnou zálivku. Velkou roli může hrát i přílišná aplikace dusíkatých hnojiv.

Jak tomu předejít? Především sázejte sazeničky ve správnou dobu – hlavně ne dříve. Dejte si pozor i na užívání hnojiv. Myslete na dostatečnou závlahu, protože kořenový systém nesmí nikdy proschnout. Zvažte použití mulčovací kůry, která udrží závlahu na místě. Na druhou stranu ale může škodit i výrazné přemokření. Při výskytu prvních příznaků nekrózy zvažte dodání vápníku přímou aplikací na list.

Chybějící fosfor

Nedostatek tohoto prvku může rostlinu klidně i zabít. V půdě se ho sice nachází spoustu, ale rostliny nejsou schopny jej přijímat, pokud jsou teploty příliš nízko. Prevencí je nezasazovat rostliny příliš brzy – neřiďte se tolik kalendářem, ale spíše reálnou venkovním teplotou.

Zdeformované plody

Rajčata sice nemusí být nutně krásná, ale pokud jsou vyloženě deformovaná, určitě to není dobrá známka. Odrůdy s většími plody jsou k těmto deformacím náchylnější než ty s menšími plody. Není zcela jasné, proč k tomu dochází, na vině bude nejspíš i nízká teplota, vysoká koncentrace dusíku a nadbytek hnojiva. Proto znovu platí, že problému se dá předcházet, pokud se vyhnete tomu, aby rajčata byla vystavena chladnému počasí.

Praskliny

Praskliny začínají u stonku a někdy jdou po obvodu celého plodu. Nejsou samy o sobě zásadním problémem, ale usnadňují plísním a houbám, aby pronikaly do plodu. Za růstové praskliny může příliš rychlý růst způsobený náhlou změnou životních podmínek. Například tehdy, pokud rostlince dlouho chybí vláha a najednou jí dostane přebytek. Snažte se proto tomuto problému předejít rovnoměrnou a důslednou zálivkou a výběrem méně náchylných odrůd.

Spálení od slunce

Nadměrné vystavení slunečnímu záření způsobuje rostlinné tkáně, zejména na kůře nebo na plodech. Na rajčatech vypadá jako bílá nebo světle žlutá skvrna v místě, kde je plod nejvíce vystaven slunci. Rostlině pomůže, pokud ji přemístíte na stinné místo.

Poškození herbicidy

Rajčata jsou velmi náchylná na herbicidy, které se běžně využívají k hubení plevele – pampelišek, jetele a dalších náletových rostlin v trávníku. Tento herbicid se na rajčata může dostat například tak, že použijete stejný postřikovač nebo dáte posekanou trávu k rajčatům jako mulč. Herbicidy mohou plody deformovat nebo mohou způsobit jejich nepravidelný vývoj. Dozrání plodů pak bývá zpožděné. Může se ale také stát, že se plody neobjeví vůbec. Proto buďte opatrní a vyhněte se působení těchto látek na rajčata.

Hniloba

Existuje několik různých druhů hub a plísní, které běžně žijí v půdě a čekají na možnost infikovat třeba právě rajčata. Na vině je často příliš vlhká půda. Hniloba se obvykle projevuje na zralých rajčatech. Nejsnáze jí předejdete tak, že zabráníte tomu, aby se rajčata dotýkala země. Zemina by na plody neměla ani stříkat, například při dešti, proto se vyplatí zem pokrýt mulčem nebo nějakou prodyšnou přírodní tkaninou. Půda by také neměla být přemokřená a záhonky by se měly každý rok střídat, aby stejná zelenina nerostla pokaždé ve stejné půdě.

Díky těmto tipům máte šanci získat bohatou úrodu, která vám skutečně udělá radost.

ZDROJ: https://www.ruralsprout.com/tomato-growing-mistakes/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button