Honí vás mlsná, nebo máte skutečně hlad? Rozpoznat emoční jedení je pro zdravý životní styl klíčové
Také máte pocit, že kdykoliv jste v dosahu lednice, máte neustálou nutkavou potřebu jíst? Jenže někdy nás naše tělo záměrně mate a snaží se nás přesvědčit, že máme hlad, i když ve skutečnosti nás trápí jen nuda. Takovému nepravému hladu se říká emoční hlad a postihuje velmi mnoho lidí – jak žen, tak i mužů. Jak tedy zjistit, zda máte hlad, nebo jídlem jen zaháníte nudu nebo stres? A dá se našemu tělu vůbec věřit?
Jak popsat hlad?
Znáte nějakou definici hladu? Může být těžké jej přesně popsat, neboť jde o souhru různých faktorů. Hlad spouští hormony, které mají vliv na různé bioochemické reakce v našem těle. Lze ale říci, že můžeme rozlišovat dva druhy hladu – hlad fyzický a psychický. Fyzický hlad asi známe všichni – je to potřeba našeho těla dostat novou energii prostřednictvím jídla. Může se projevovat kručením břicha, slabostí a dalšími běžně známými příznaky. Při tomto typu hladu je náš žaludek prázdný a je to signál pro tělo, že je potřeba začít se shánět po potravě.
Oproti tomu psychologický nebo emoční hlad nastává, když máte chuť jíst, ale necítíte žádné fyzické signály. V podstatě vás do jídla nutí váš mozek, ale pokud se skutečně zaměříte na fyzické projevy, zjistíte, že žaludek máte třeba i plný a necítíte se ani jinak špatně. Emoční hlad se většinou projevuje nutkavou chutí na sladké nebo touhou po konkrétním jídle či druhu jídla. Takový hlad přichází často nárazově a je velmi naléhavý. I proto mu snadno podlehneme.
Co emoční hlad živí?
Jak už název napovídá, spouštěči emočního hladu jsou především naše pocity – stres, nuda, hněv, stud či radost. Při emočním jezení jíme často hltavě, rychle, bez přemýšlení a ve velkém množství.
S jídlem jsou také v naší kultuře běžně spojené mnohé oslavy a události, a proto v nás jídlo vyvolává samo o sobě příjemné pocity nebo radost z odměny. Jídlo je tedy dobrým prostředkem pro uklidnění našich zjitřených emocí, ale samozřejmě to není ani trochu ideální řešení.
Jak rozpoznat skutečný hlad?
Pravý hlad se nevyplatí ignorovat. Někteří lidé vynechávají jídlo záměrně ve snaze zhubnout, ale to bývá ve finále zcela kontraproduktivní, protože moc dlouhé přestávky mezi jídly mohou vést k přejídání. Je tedy zdravé a správné jíst pravidelně. Nemusíte nutně čekat na moment až se hlad sám od sebe přihlásí, protože pak máme tendenci dát si něco rychlého a často i nezdravého. Pokud jste před chvílí snědli vyvážené jídlo, ale máte pořád na něco chuť, je tato touha pravděpodobně pouze psychologická a vyplatí se ji ovládnout.
Mezi časté příznaky skutečného hladu patří mírné bolesti v břiše, kručení, pocit prázdnoty v žaludku. Pokud tyto příznaky nemáte, jednoduše nejezte – tělo se samo přihlásí, bude-li energii opravdu nutně potřebovat.
Odpovězte si na tyto otázky
Pokud stále nevíte, zda máte fyzický hlad, nebo vás jen honí mlsná, zkuste si pravdivě odpovědět na tyto otázky:
Jaké emoce cítíte? Nudíte se, jste ve stresu, něco vás trápí?
Máte naléhavý hlad, který přišel z ničeho nic?
Kdy naposledy jste jedli?
Máte příznaky skutečného hladu – kručí vám v břiše a jste unavení?
Podle těchto otázek snadno poznáte, jak si skutečně stojíte. Odhalíte-li pravou příčinu vašeho hladu, snadněji se ovládnete, když na vás z lednice volá nějaký dortík nebo jiný mls.
Zbavte se emočního hladu
Důležité je pochopit, co u vás vyvolává potřebu jíst. Je jasné, že lidé obvykle neprahnou po ovoci, ani zelenině, ale shání se po sladkých, vysoce kalorických potravinách. Nemusíte si vyčítat, pokud si něco takového občas dopřejete, ale musí to být kontrolované.
Jestliže se neumíte ovládat, je nejsnazším řešením vůbec si takové potraviny domů nekupovat. Každý si dvakrát rozmyslí, jestli tu zmrzlinu skutečně potřebuje, pokud by si pro ní musel dojít do obchodu. Dobré je také procvičovat takzvané všímavé jedení, kdy u jídla nečtete, ani nesledujete televizi, ale naopak se pečlivě soustředíte na to, co jíte, a na velikost vaší porce.