Dům a zahradaRady a tipy

7 způsobů, jak využít kávový filtr. V domácnosti najde řadu využití

Spotřeba kávy na celém světě roste. A přestože existuje celá řada snadných a způsobů, jak si dopřát skvělý šálek kávy, mnoho lidí stále využívá překapávací kávovary. To také znamená, že spousta lidí má doma kávové filtry. Ty jsou velmi savé a snadno odfiltrují většinu mikronečistot. Díky těmto vlastnostem se skvěle hodí i k jiným účelům než k filtrování kávy.

1. Vystlání nádob na potraviny

Na dno plechovek na sušenky nebo plastových nádob na potraviny umístěte několik zcela otevřených kávových filtrů. Pomohou zachytit případné drobky, a navíc absorbují přebytečnou mastnotu, takže takovou nádobu ani nebude třeba mýt.

2. Přefiltrujte vodu při pěší turistice nebo kempování

Pokud se chystáte na pěší túru nebo výlet s batohem, při kterém budete potřebovat filtrovat vodu z potoka nebo rybníka, zastrčte si do batohu několik kávových filtrů. Pokud je voda, kterou potřebujete filtrovat, kalná, přelijte ji nejprve přes kávový filtr, abyste zachytili větší nečistoty, které by mohly ucpat váš profesionální filtr na vodu. Jenom tímto krokem se samozřejmě voda nestane bezpečnou k pití, ale konečné filtrování bude daleko účinnější.

3. Filtrujte korkové kousky ve víně

Každému se to někdy stane. Otevíráte láhev vína, korek se zlomí a do láhve spadnou kousky korku. Velké kusy korku ze sklenice vína snadno vytáhnete, ale drobné kousky mohou uvnitř zůstat a kazí chuť a strukturu vína. Až příště korek praskne, nalijte víno do sklenice přes kávový filtr, který tyto jemné kousky korku snadno zachytí.

4. Úklid palubní desky vozidla

Mnoho lidí si nemůže vynachválit používání kávových filtrů k čištění některých povrchů. Zejména pak palubní deska vašeho vozu může být díky kávovým filtrům jako nová. Přístrojové desky bývají dost zaprášené, ale můžete je snadno vyčistit, když na kávový filtr přidáte trochu olivového oleje. Olej na filtru pomáhá zachytit prach, snižuje statickou elektřinu a zanechává palubní desku příjemně lesklou.

5. Absorbujte přebytečný olej

Znáte to – připravíte si smažený řízek nebo pořádně vypečenou slaninu, ale nechcete, aby na ní zůstalo tolik tuku. Předtím než tyto potraviny budete sušit pomocí papírové utěrky, zkuste raději kávový filtr. Kávové filtry jsou vytvořeny tak, aby absorbovaly tuk, takže budou o něco úhlednější než papírové utěrky nebo jiné materiály. Kávové filtry můžete také nastříhat na menší kousky a nosit v kabelce jako papírky na odstraňování mazu z obličeje během dne.

6. Rozdělejte oheň

Nemůžete najít žádné třísky na rozdělání ohně? Pokud jste si přibalili několik kávových filtrů, budou skvěle fungovat i pro tento účel. Ještě lepší je, pokud se vám podaří filtr nejprve potřít olejem nebo tukem – pak chytne skutečně ukázkově. Tento způsob se dá praktikovat jak na cestách v přírodě, tak také v domácím krbu. Jelikož jsou filtry opravdu hodně hořlavé, ujistěte se, že s nimi budou pracovat jen dospělé osoby. V žádném případě pak také nenechávejte v přírodě doutnající oheň.

7. Přikryjte nádobí v mikrovlnné troubě

Lidé často přikrývají jídlo ohřívané v mikrovlnné troubě plastovou fólií nebo voskovaným papírem. To však není ideální. Plastová fólie obsahuje chemické přísady, které se mohou během mikrovlnného procesu uvolňovat a kontaminovat potraviny. A voskový papír je sice zdravější než plastová fólie, ale je potažen parafínem, který se může při vyšším ohřevu rozpustit. Naproti tomu papírové kávové filtry jsou pro mikrovlnnou troubu bezpečné, proto je používejte raději.

ZDROJ: https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/11-uses-for-coffee-filters.htm
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button