Dům a zahradaRady a tipy

Zmlazení pokojovek jim dodá krásu i zdraví. Kdy je ideální jej provést?

Jak pečujete o své pokojovky? Myslíte si, že stačí pravidelná zálivka a čas od času přesazení? Možná nějakou dobu ano, ale po čase se každá rostlina vyčerpá a potřebuje trochu omladit. Zmlazování a řez by proto měly spadat do běžné péče o pokojové rostliny. Občasné zmlazení pomůže rostliny udržet v dobrém stavu, kdy budou nejen hezky vypadat, ale také budou zdravé a budou prospívat. Díky této rutině podpoříte tvorbu nových listů a výhonů, ale také celkovou vitalitu rostliny.

Pravidelný řez prospěje skoro všem

Většinu rostlin je třeba udržovat pravidelným řezem. Je to nejčastěji otázka vzhledu a hygieny. Díky tomu je možné odstranit odumřelé listy a odkvetlé květy, aby rostlina vypadala pěkně a svěže. Řez také může být u řady rostlin povzbuzením ke kvetení.

Podle typu růstu a druhu rostliny je třeba zvolit také vhodný způsob zmlazování. Dřevnatějící pokojovky je třeba ošetřit jinak než plazivé a pnoucí. Rychle rostoucí zase budou žádat jinou péči než druhy, které přirůstají pomalu.

Spolehlivým vodítkem pro určení pravé chvíle ke zmlazení je především to, jak rostlina vypadá. Jestliže víte, že máte pokojovku již několik let a přes pravidelnou péči nějak nevypadá pěkně a očividně se jí nedaří, pak to bude jasná známka toho, že potřebuje razantnější zásah. Ideální je načasovat váš zásah do předjarních a jarních měsíců, protože tehdy je rostlina přirozeně připravena na regeneraci a celý proces zvládne nejlépe.

Využijte vegetativní množení

Při řezu můžete také získat několik pěkných řízků, které je jistě škoda vyhodit. Můžete tak snadno nahradit již staré rosltiny, které mají to nejlepší za sebou, ale zároveň není třeba utrácet za nové rostliny. Obvykle se to hodí zejména u rychle rostoucích plazivých druhů nebo pokojovek, které tvoří trsy.

Jak postupovat?

Nejprve je potřeba rostlinu opatrně vyjmout z původního obalu. Vyklepejte část staré zeminy a prohlédněte pečlivě kořeny. Pokud jsou zdravé a vyplňují obsah květináče, je možné zkrátit je ostrým nožem o cca jednu čtvrtinu jejich délky. Suché nebo shnilé kořeny je třeba odstranit kompletně. Jestliže se jedná o trsovitě rostoucí pokojovky, je možné, že staré kořeny patří pouze nejstaršímu trsu. Je-li to tak, pak jej kompletně odstraňte a dále už je nepřesazujte. Bezlisté nebo staré výhonky je třeba odstranit nůžkami nebo ostrým nožem.

Pokud se vám podaří objevit nějaké nízko nasazené očko, odstřihněte výhon nad ním. Slaboučké nebo zahušťující výhony je lepší odstranit zcela. Ostatní výhonky je vhodné zakrátit přibližně o jednu třetinu jejich délky. Následně rostlinu přesaďte do nového, většího květináče.

Tento postup je ideální zejména pro keřovitě rostoucí, případně dřevnatějící druhy. Máte-li spíše trsovitě rostoucí pokojovky, je nejvhodnější zmladit je tak, že trs po vyjmutí ze starého květináče rozeberete, nejstarší nevzhledné části odtrhnete nebo kompletně odstraníte. Dceřiná části je pak možné zasadit opět společně nebo je rozsázet do několika menších květináčů.

Plazivé nebo popínavé pokojovky rostou obvykle velmi rychle, a proto může být zmlazování více radikální. Výhony je možné seříznout asi 5–10 cm nad úrovní substrátu.

Rostlinný materiál se dá vhodně využít

Při zmlazování pokojovek nám zůstane samozřejmě velká spousta rostlinného materiálu, který rozhodně nemusí skončit v odpadkovém koši. Oddělky rostlin nebo části stonků snadno využijete třeba k získání nových sazenic. Odstřižené části je třeba ošetřit tak, aby snadno zakořenily. Na to se hodí mít po ruce čistý a hodně ostrý nůž – řízek je třeba seříznout tak, aby měl přibližně tři až čtyři listy.

Vrcholovou část zkraťte kousek nad vrchním listem rovně, spodní pod posledním pupenem šikmo. Následně je vhodné řízky zapichovat mírně šikmo tak, aby část řízku, která je v substrátu, byla okolo 3-7 cm. Obvykle většina řízků zakoření za několik týdnů, některým dřevitějším druhům to může trvat i déle.

Jak vybrat substrát?

Klasikou bývá běžně dostupná zemina pro pokojovky, kterou je možné napůl smíchat s pískem nebo s perlitem. Dá se použít také samotný perlit, jehož výhodou je chemická intertnost a sterilita. Platí, že řízky nejlépe zakoření ve vzdušném a na živiny chudém substrátu, protože na počátku může nadbytek živin spíše uškodit. Je třeba pamatovat na to, aby byl substrát stále mírně vlhký.

Jakmile řízek zakoření, je dobré čas od času dopřát rostlince trochu otužování. Řízky potřebují dostatek světla, ale před přímým sluncem je chraňte. Jakmile budou mít dostatečně pevné kořeny, je načase je rozsadit do samostatných květináčů.

ZDROJ: https://www.rd.com/list/how-to-revive-a-dead-plant/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Daria Shevtsova ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button