Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Zelená střecha působí zajímavě. Má ale vysoké nároky na konstrukci a často i na péči

Možná už jste na procházce také někde zahlédli domek pokrytý trávou nebo jinými rostlinami. Možná jste to doposud považovali za nějaký módní výstřelek, ale není to tak. Vegetační střechy mají skutečný přínos – a to jak po ekologické, tak i psychologické stránce. Zejména do měst mohou velmi snadno vracet zeleň, která má také nesmírně pozitivní vliv i na naši mysl. Ale to, co vás možná ještě více přesvědčí, že byste zelenou střechu mohli mít i na vašem domě, je jistě především to, že vám takové opatření může ušetřit spoustu peněz.

K čemu je vegetační střecha?

Zelená vegetační střecha přispívá k tepelné stabilitě budovy, snižuje tepelné ztráty a chrání nosné konstrukce i hydroizolace před mechanickým poškozením a vlivem UV záření ze slunce. Může také pomoci efektivněji zvukově izolovat. Pokud navíc použijete na střechu speciální vegetační pásy či panely z minerálních vláken, lze také dosáhnout velmi dobré schopnosti zelené střechy absorbovat a zadržet vodu. Díky tomu bude střecha nádherně zelená i uprostřed parného léta. Minerální vegetační systémy také umožňují úsporu i na některých filtračních, drenážních, hydroakumulačních a separačních vrstvách.

Zeleň na střechách má velmi pozitivní vliv nejen pro váš dům, ale pomáhá také výrazně zlepšovat kvalitu vzduchu. Největší vliv to má samozřejmě ve městech, kde je zeleně málo a ovzduší bývá hodně znečištěné také vlivem výfukových plynů, smogu z továren atd.

Rostliny spotřebovávají to, co my nepotřebujeme (tedy oxid uhličitý), a místo toho vypouštějí zpět kyslík, který je pro nás životně důležitý. Každá vegetace je schopna produkovat jiné množství kyslíku, rozhodující je zejména její listová plocha. Čím hustší vegetace, tím větší produkce kyslíku. Rostliny také dokážou úspěšně zachytávat prach a škodliviny z ovzduší. Zvyšují také celkovou vlhkost vzduchu, čímž opět podstatně zlepšují kvalitu životního prostředí.

Má to i své nevýhody

Bylo by samozřejmě hloupé a nefér tvářit se, že je to systém, který nemá žádná negativa. I ta existují. Vegetační střecha má zpravidla poměrně vysoké pořizovací náklady a samozřejmě se tím zvyšuje zatížení celé nosné konstrukce. Je tedy nutné hned od počátku oslovit odborníky, kteří se těmto realizacím věnují a umějí je dělat skutečně dobře. I tak vás ale čeká pravidelná údržba zeleně, která stojí vaši práci a peníze. Je tedy třeba zvážit všechny faktory a rozhodovat se skutečně informovaně a zodpovědně.

Jaký typ střechy vybrat?

Než se pustíte do výběru vegetačního systému a volby konkrétních rostlin, je nutné zjistit, co je u vaší střechy možné a co nikoli. Klíčové faktory jsou zejména sklon střechy, nosnost konstrukce a následná údržba. Pokud se samozřejmě bavíme o novostavbě, je možné všechny tyto faktory zahrnout již do přípravy projektu, u stávajícího domu musíte brát to, co je. Jestliže by vám statika nedovolila použít klasickou zeminu, je stále u většiny objektů možné vzít za vděk alespoň připravenými vegetačními pásy či panely s nižší hmotností. A pak už jen musíte zvolit vhodný typ a skladbu vegetační střechy.

Extenzivní střecha

Pokud se vám nechce do péče investovat příliš času, je tohle ideální volba pro vás. Extenzivní střešní zeleň je velmi odolná a nenáročná. Do této skupiny patří hlavně mechy, některé trávy, divoké byliny, kobercové trvalky, skalničky a některé plazivé dřeviny.

Intenzivní střecha

Intenzivní střešní zeleň zahrnuje trávníky, květiny, různé druhy keřů a stromů. Takový návrh střechy je vždy nutné plně svěřit do rukou odborníkům, většinou se totiž rovnou řeší jako naplno využívána zahrada pro relaxaci a pohyb osob. To však s sebou logicky nese nejen vyšší náklady na pořízení, ale také na péči a následnou údržbu.

I když vás tedy myšlenka zelené střechy může na první pohled nadchnout, je nezbytně nutné nejprve zvážit možnosti realizace s někým, kdo tomu skutečně rozumí. Snažit se žít ekologicky je jedna věc, ale nelze to dělat na úkor bezpečnosti nebo využitelnosti takového řešení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button