Rady a tipyZdraví

Zázrak pro naši imunitu? Betaglukany mohou hodně pomoci

Možná už jste zaslechli, že na zimu a k podpoření imunity se doporučuje užívat hlívu ústřičnou. Ta prý dokáže podpořit fungování našeho organismu a ochránit nás před nemocemi. Ale tušíte, proč to tak je?

Hlíva ústřičná sama o sobě není nějakým zázrakem. To, co nám pomáhá proti nemocem, jsou betaglukany, které tato houba obsahuje. Ale je jasné, že to není jen hlíva, kde je můžeme najít. Pokud tedy houby zrovna nemusíte, nezoufejte, betaglukany můžete najít i v kvasnicích, obilí a dalších potravinách. Dokonce si je dnes můžete pořídit i v lékárně jako doplněk stravy. Jak vám tedy mohou pomoci a jsou opravdu nezbytné?

Imunita potřebuje podporu

Musíme si připustit, že žijeme ve světe, který je plný škodlivin. To negativně působí na naši imunitu i na zdraví celého našeho těla. Je tedy potřeba o fungování naší obranyschopnosti pečlivě dbát. Někdo nedá dopustit na otužování, někdo si po ránu dopřává lžíci jablečného octa, někdo zase popíjí zázvorový čaj. Možností jak podpořit imunitu je bezpočet a v každé rodině se tradují osvědčené metody, které vás mají uchránit před nemocemi. Letos se ale více mluví také o vitamínu D, zinku, selenu a také betaglukanech. U zinku, selenu a vitaminu D nelze nic moc zkazit, jak ale vybrat účinné betaglukany?

Co ukrývá tajemný název?

Betaglukany jsou unikátní přírodní komplexní polysacharidy, které dokážou podporovat obranné reakce organismu. Nejčastěji je najdeme v houbách, mořských řasách nebo kvasinkách. I na našem trhu dnes najdeme doslova záplavu nejrůznějších produktů ve formě doplňků stravy.

Jenže řadou výzkumů bylo dokázáno, že přípravky, které obsahují pouze rozdrcenou houbu, mají minimální účinky. Náš žaludek totiž nedokáže polysacharidy dokonale trávit, a proto je nutné mu pomoci izolací. Izolace a složité přečistění suroviny jsou přitom nejdražší položkou při výrobě betaglukanu, a proto jsou kvalitní preparáty skutečně nákladnou záležitostí.

Čistý betaglukan je nejúčinnější

Za kvalitní se považuje betaglukan od 70% čistoty a výše. Ani to však samo o sobě ještě neznamená, že máte v rukách prvotřídní produkt. Hodně totiž závisí i na složení oněch nečistot. Ty totiž mohou zabraňovat navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk, a tím jejich aktivaci v našem těle. Platí zde jednoduchá nepřímá úměra – čím více nečistot, tím menší účinnost – pro laika však může být velmi složité se v nápisech na obalech výrobků zorientovat.

Houby, obilí nebo kvasnice?

A když už jsme u té kvality, závisí na tom, zda se betaglukany získávají z hub, obilí nebo třeba pivovarských kvasnic? Překvapivě to nehraje až takovou roli, daleko podstatnější je, aby byl betaglukan dostatečně vyčištěn a v dostatečném množství. Je však třeba podotknout, že nám, jako Evropanům, je geneticky, historicky a biologicky nejblíže betaglukan z kvasinek, jednoduše proto, že pivo a chleba pijeme a jíme již tisíce let.

Doporučená denní dávka

Pro dospělou osobu by mělo být dostatečné denní množství 200 mg betaglukanů. Pokud ale chceme v co nejkratším čase dosáhnout zlepšení imunitních reakcí, je možné krátkodobě zvýšit dávky na 1 000 mg denně. Betaglukan nás automaticky nezachrání, ale může zvýšit šance, že se naše tělo ubrání virové nebo bakteriální infekci. Navíc se není třeba bát předávkování. Betaglukan žádné vedlejší negativní účinky nemá. Pozor si musí dávat jen lidé po transplantaci, kteří užívají léky na potlačení imunitních reakcí, a bylo by tedy zcela nesmyslné pokoušet se podporovat imunitu touhle cestou.

Jak dále posílit imunitu

Při péči o vaše zdraví ale nikdy nespoléhejte jen na jednu cestu. Vyplatí se využívat i další možnosti, jak imunitu posílit. K nim patří zejména:

  • Snižte teplotu v místnostech
  • Jezte zdravě a vyváženě
  • Dostatečně spěte
  • Otužujte se a travte čas venku i v chladném počasí

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button