Zázračná vláknina. Pomáhá s hubnutím, ale nesmí se to s ní přehánět
Opět se blíží léto, a i když možná letos k moři nevyrazíte, neznamená to, že nebudete mít příležitost vytáhnout plavky nebo krátká tílka a šortky. A to znamená jediné – je čas začít zase trochu pracovat na své postavě. Karanténa se možná podepsala na nás všech a nějaký ten faldík by jistě mohl jít dolů. Co udělat pro to, aby vaše hubnutí mělo smysl a bylo efektivní?
Velmi dobrým pomocníkem při hubnutí je vláknina. Čím více vlákniny budete jíst, tím plnější se budete cítit, a nebudete mít tak brzo zase hlad. Jídlo bohaté na vlákninu nám zajistí pocit sytosti na dlouho a zabrání záchvatovitému přejídání. Bohužel, většina z nás jí konzumuje ve stravě méně, než je dostačující.
Kolik je dost?
Průměrná žena by měla přijmout za den přibližně 25 gramů vlákniny. Toto číslo vám ale asi mnoho neřekne, protože pravděpodobně vůbec nemáte představu, kolik vlákniny která potravina obsahuje.
Ke zjištění objemu vlákniny vám ale mohou pomoci různé chytré aplikace a kalkulačky, které si můžete stáhnout do mobilu a které vám alespoň orientačně dají přehled přijaté vlákniny. Zkusmo si můžete do kalkulačky zadat třeba běžnou snídani, svačinu a oběd. Asi 70 gramů ovesných vloček a 150 gramů bílého jogurtu obsahuje 5 gramů vlákniny, jablko na svačinu pak asi 3,7 gramů vlákniny. To se nezdá mnoho, ale stačí si k obědu dát třeba čočku a hned vám přibude úctyhodných 15,8 gramů vlákniny a pro dnešek máte splněno.
Jak zvýšit příjem?
Vysoký obsah vlákniny má typicky ovoce, zelenina, luštěniny, ale i celozrnné pečivo. Chcete-li tedy zvýšit svůj denní příjem vlákniny, snažte se zahrnout do svého jídelníčku některé z následujících potravin. Vhodné jsou třeba ovesné vločky, quinoa, ječmen, cizrna a pohanka. Hodně vlákniny najdete také v malinách, pistáciích, avokádu, hruškách, jablkách či ostružinách. Po takovém jídle se budete cítit plní po několik hodin a nebude vás to lákat znovu po chvíli běžet do lednice. Obezřetní buďte pouze v případě ovoce. To sice obsahuje hodně vlákniny, ale také cukru, takže si dopřejte při hubnutí jen jeden kousek ovoce denně, aby vám právě ovoce nekazilo výsledky.
Není vláknina jako vláknina
Možná jste nevěděli, že existují dva druhy vlákniny. Vláknina rozpustná a vláknina nerozpustná. Ta rozpustná má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, takže může být skvělým zdrojem energie. Dokáže také regulovat trávení tuků a jiných sacharidů, umí na sebe velmi dobře vázat vodu a během trávení nabývá na objemu. To pak způsobuje, že máte pocit sytosti po delší dobu. Nerozpustnou vlákninu najdete třeba v zelí, hnědé rýži a listové zelenině. Ta umí podporovat pohyb střev a usnadňuje průchod stolice. Oba typy vlákniny mají tedy v našem těle svou nezastupitelnou funkci a měly bychom je konzumovat ve vyváženém poměru.
Nejen pro hubnutí
Už jsme si řekli, že vláknina může být skvělým pomocníkem, pokud se snažíme shodit nějaké to kilo navíc. To ale není ani zdaleka její jediné využití. Vláknina je nezbytnou výživnou látkou pro naše zdraví. Její nezastupitelnou rolí je například to, že pomáhá snížit hladinu cholesterolu a také hladinu cukru. Velmi důležitá ke také pro správné trávení. Podporuje zdravou činnost střev a zajišťuje, abychom netrpěli zažívacími problémy nebo plynatostí.
Může být vlákniny až příliš?
Může se stát, že budete mít ve stravě až moc vlákniny, zvláště pokud ještě konzumujete nějaké potravinové doplňky s vysokým obsahem vlákniny. Doporučená denní dávka pro ženy je, jak bylo výše zmíněno, okolo 25 gramů. Nevyplácí se tuto dávku překračovat s vidinou toho, že budete hubnout rychleji. Pokud přijmete vlákniny moc, rozhodně to pocítíte, a to ne úplně příjemným způsobem. Konzumace nadměrného množství může vyvolat plynatost, nadýmání, nepohodlí, nevolnost, a třeba i nepříjemnou zácpu.