Dům a zahradaKrása a móda

Do léta ve formě? Pomůže vám konjak

Také jste se připojili k zástupu těch, kteří by rádi do léta nějaké to kilo shodili? Ještě rozhodně není pozdě začít a pokud zvolíte správnou cestu, rozhodně můžete být s výsledkem spokojeni. Možná jste ale ještě neslyšeli o pokrmech, jejichž základem je surovina, která se získává z okrasné tropické rostliny Amorphophallus konjac neboli také zmijovec. Tato rostlina má nádherné květy a dokáže vytvářet podivuhodné tvary. Kromě toho vám také může usnadnit vaši cestu za vysněnou váhou.

Pomocník při dietě

Amorphophallus konjac, konjak, Áronova hůl ale i ďáblův jazyk. Přesně tak se přezdívá rostlině, která má mnoho podivuhodných tvarů, barev, ale také mnoho využití, a to nejen k okrase. U nás rostlina zmijovec běžně v přírodě neroste, protože její domovinou jsou tropické deštné pralesy v Asii. Dnes je ale značně rozšířená i jinde v obdobném klimatu, najdete ji proto třeba také v Africe, Austrálii nebo Polynésii.  Má ráda nížiny a slunná místa na okrajích lesů a pralesů, ale nesvědčí jí přímé a ostré slunce.

Krásný květ, který vás vůní nezláká

Její hlavní a nejdůležitější část je hlíza, která je skrytá pod zemí a na první pohled ji tedy neuvidíte. Hlízy slouží jako zásobárna látek, které jsou klíčové pro růst celé rostliny. Pozoruhodný je však její květ, který vás zaujme na první pohled. Má totiž velmi neobvyklý tvar, který může připomínat tlustou a protáhlou květní palici. Ta je nejprve zabalena do ochranného toulce, ale po dozrání květů se rozvine a vynikne v celé své kráse. Výjimečná je i velikost květu, který může dosahovat rozměrů až okolo 1,5 metru. Obvykle mívá světlou, ale i temně fialovou barvu.

Jde o cizosprašné rostliny, což znamená, že k množení potřebují další rostliny, které lákají opylující hmyz. To je také důvod, proč květ po dozrání samičích květů začne být cítit silným, téměř až nesnesitelným pachem. Tato nelibá vůně sice odhání lidi, ale jednoznačně láká hmyz. Je tedy jasné, že se tato rostlina rozhodně nedá pěstovat v interiéru. Samičí květy po opylení dozrají v malé červené nebo oranžové bobule, jimiž se mohou živit ptáci. Hned jak jsou samičí květy opyleny, toulec a samčí květy uvadnou a odpadnou.

Jak se rostlina pěstuje?

Hlízu zmijovce je ideální zasadit koncem zimy, občas ji zalít a dle potřeby také přihnojit. Během roku je dobré zmijovec otáčet, protože rostlina nastavuje slunci svůj květ, takže je potřeba to dělat, aby se zbytečně nenakláněla na jednu stranu. Bezpodmínečně je pak nutné jej zazimovat, protože nesnáší evropské chladné a mrazivé zimy. To uděláte tak, že hlízu vyndáte z květináče, očistíte ji vodou a odeberete malé hlízky, které se na jaře dají znovu zasadit.

Jak se dají hlízy využít?

Obvykle se zmijovec pěstuje jako okrasná rostlina. Ve své domovině se ale hlízy s úspěchem používají jako jedlé plodiny. Obsahují totiž škrob a jsou po uvaření jedlé, podobně jako třeba naše brambory. Hlízy se také dají sušit a pomlet na mouku, ze které se vyrábí nudle shirataki a speciální pečivo.

Použití v léčitelství

V tradiční čínské medicíně se dá z hlíz také vyrobit gel, který se používá na detoxikaci, ředění hlenů, léčbu astmatu nebo také popálenin. Tato gelová látka najde své využití i pří výrobě kosmetiky.

Konjaková mouka obsahuje látku glukomannan, který příznivě působí na trávicí ústrojí a dokáže velmi dobře nakrmit střevní mikroflóru. Konjak také pomáhá při zácpě, při hemoroidech nebo při onemocnění tlustého střeva.

Jak se užívá?

Při užívání konjaku je dobré dodržet dávku 3 g denně, a to ideálně rozdělenou ve 3 samostatných dávkách po jednom gramu. Dávku zapijte ideálně 1–2 sklenicemi vody a samozřejmé je, že se nesmí užívat současně s dalšími léky, protože může zpomalit jejich vstřebávání.

Jak pomůže s hubnutím?

Do svého jídelníčku můžete zařadit konjakové nudle, vyráběné právě z hlíz zmijovce. Ideální při dietě jsou proto, že obsahují minimální množství kalorií, proto jich můžete sníst mnohem více než běžných těstovin. Těstoviny se během trávení promění v hustý gel, který vytváří pocit sytosti.

Vysoký obsah vlákniny pomáhá zpomalovat trávení, takže nebudete mít znovu brzy hlad. Nudle navíc chutnají velmi dobře, ale je dobré k nim nečichat. Jejich vůně může odrazovat. Zkuste si je k obědu připravit i vy! Koupíte je nejčastěji na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/konjac

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Mikhail Nilov ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button