Dům a zahradaRady a tipy

Zajistěte si čerstvý vzduch i v zimě. Jak efektivně větrat bez nutnosti otevírat okna?

Možná míváte v létě běžně okna otevřená dokořán a užíváte si čerstvého vzduchu. V zimě je situace opačná – okna i dveře by měla ideálně co možná nejvíce těsnit, aby neunikalo ven teplo. Jenže čerstvý vzduch potřebujeme pořád. Jak to tedy udělat? Bez dostatečného přísunu kyslíku budete unavení, ospalí a vaše pracovní výkony nebudou stát za moc. Pokud ale víte, jak větrat v chladnu a sychravu, nemusíte se větrání bát. Ideálně ještě pokud budete mít doma i rekuperační jednotku.

Větrání určitě není radno podceňovat, protože v nevětraných místnostech se zvyšují koncentrace škodlivého oxidu uhličitého. Sami to znáte, když někam přijdete a na první nádech cítíte, jak je tam vydýchaný vzduch. Jenže v sychravém počasí se nám většinou nechce okna otevírat, protože uniká teplo, které jsme předtím tak draze vytopili. Jestliže ale budete znát zásady, jak správně větrat v chladnu, nemusíte se bát, že se doma nachladíte nebo že vám byt či dům vymrzne.

Tyto rady se přitom mohou hodit celoročně. Pokud totiž v létě používáte klimatizaci a zároveň hodně větráte, můžete ztrácet hodně energie. Tyto snadné typy využijete tedy nejen v měsících, kdy venku fičí studený vítr a teploty klesají hluboko pod nulu.

Nedostatek kyslíku

V nevětraných místnostech nám může být nejen nepříjemně, ale přebytek oxidu uhličitého může také způsobovat závažné zdravotní obtíže. Podporuje totiž zejména tvorbu plísní, které pak bývají nejčastější příčinou astmatu nebo nejrůznějších alergií. Nepříjemná a omezující ale může být také únava nebo bolest hlavy a může za ně často právě to, že nemáme v pokoji nebo v kanceláři dostatečné množství kyslíku.

Rekuperace nabízí velmi chytré řešení

Všichni už jsme slyšeli, že větrání by mělo být krátké a intenzivní – nejlépe několikrát do hodiny po dobu 4 až 6 minut. To je ale v zimě v podstatě neuskutečnitelné, protože bychom nedělali skoro nic jiného, než otevírali a zavírali okna. Ve skutečnosti jsme tedy odkázáni na občasné otevření oken, kterými k nám pronikne alespoň trochu čerstvého vzduchu. Nebo máte možnost využít jeden z výdobytků moderní technologie, s jejíž pomocí budete mít doma neustále dostatek vzduchu, a přitom nebudete muset neustále hlídat otevření nebo zavřené oken. Řeč je o rekuperaci. Jak vlastně funguje? Tato jednotka automaticky měří kvalitu ovzduší v místnosti a spustí větrací režim tehdy, kdy je to nezbytně nutné. Jedná se vlastně o přístroj, který přivádí dovnitř čerstvý a čistý vzduch, nicméně ten je už zahřátý odpadním vzduchem z interiéru, který odvádí ven.

Rekuperace bývá často zaměňována za klimatizaci, což je omyl, protože rekuperace pracuje i s čerstvým venkovním vzduchem, zatímco klimatizace pouze s vzduchem vnitřním, který otepluje nebo ochlazuje dle vaší volby. Rekuperační jednotky se se ve většině domácností rozhodně vyplatí. Je možné pořídit si buď centrální variantu, která je ale finančně i časově náročnější. Je totiž třeba provést rozvody po celém objektu. Může být ale vhodným řešení třeba do novostaveb, kde lze rekuperaci rovnou začlenit do projektu.

I pro starší stavby existuje řešení

Pořídit se dají i decentralizované jednotky, které se instalují do jednotlivých místností. Je možné je naistalovat například při rekonstrukci nebo drobných interiérových úpravách. Napadá vás třeba to, že by přístroj mohl být hlučný a rušit vás? Existují samozřejmě různé přístroje od různých značek s různými vlastnostmi. Pokud vyberete správně, chod stroje prakticky nezaregistrujete. Dnes bývá samozřejmostí i velmi nízká spotřeba energie.

ZDROJ: https://www.loxone.com/cscz/blog/rekuperace-vzduchu-fakta-myty/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button