Spolupráce

Vyplatí se vám používat dešťovku? A na co všechno ji využít?

Víte, kolik denně spotřebujete pitné vody? Pokud ji používáte skutečně na všechny činnosti v domácnosti, pak jsou to obrovská čísla. Častokrát si to ani neuvědomujeme, ale pak přijde účet za vodu, a hned si říkáme, že s vodou musíme začít šetřit. Platí, že vodu potřebujeme k životu nejen my, ale i rostliny a zvířata kolem nás. Pro zajímavost lze také uvést, že dospělá osoba denně spotřebuje okolo 100 litrů pitné vody. Ale jen malinký zlomek z ní skutečně vypije nebo zužitkuje tak, aby bylo nezbytné k tomu používat kvalitní pitnou vodu.

Přitom možností, jak spotřebu redukovat je spousta. Jedním z neosvědčenějších je použití dešťové vody, která může nahradit kvalitní pitnou vodu tam, kde není nezbytně nutná. Jedná se o běžné činnosti, které zahrnují například úklid domácnosti, praní, splachování toalety nebo i zalévání zahrady. Takto se dá poměrně snadno ušetřit až 50 % denní spotřeby vody v domácnosti.

Jak je dešťová voda kvalitní?

Dešťová voda se do mraků dostává díky odpařování ze Země. Už v atmosféře ale dochází ke kontaktu této vody s mnoha různými látkami. Nicméně ani tak nebývá znečištění dešťové vody natolik vysoké, abychom se ji měli bát použít k většina běžných činností. Je zcela vyhovující pro splachování WC, praní prádla nebo zalévání rostlin. Pokud máte přeci jen obavu z mikrobiologického znečištění, je možné využít speciální UV zářič pro dezinfekci srážkové vody.

Jak vodu využít?

Zejména na zahradě nemá dešťovka konkurenci. Pro zálivku je dešťová voda zcela ideální, protože neobsahuje chlor ani soli, které nejsou pro rostliny vhodné. Podobně se dá dešťová voda využít také při údržbě a úklidu, a to nejen na zahradě, ale i v domě. Snadno se dá použít při praní, splachování WC nebo při úklidu. Dešťovka bývá také přirozeně měkká čili zdaleka tolik nezanáší spotřebiče a potrubí. Díky tomu můžete při praní také ušetřit na pracích prostředcích a změkčovadlech, což je další nejen finanční, ale i ekologická úspora.

Jak dešťovku sbírat?

Sbírání a skladování dešťové vody je velmi důležité. Pokud jej budete provádět správně, pak není problém s udržením hygieny a kvality zachycené vody. Ideální jsou nádrže na vodu umístěné pod zemí. Díky tomu totiž nedochází ke kolísání teplot a voda také není vystavena slunečnímu záření. Klíčové je pořídit i vhodný filtr, který bude schopen vodu zbavit hrubých nečistot. Díky tomu nebude docházet k množení bakterií, ani zanášení nádrže.

Jak je to složité?

Pro použití na zahradě není třeba počítat s nějakými vysokými náklady. Bude vám stačit pořídit akumulační nádrž s filtrem a čerpadlem. Filtr slouží primárně k zachycení nečistot, které by se do nádrže mohly dostat, není potřeba vodu nějak čistit.

Je jasné, že pokud plánujete vodu využívat i v domě, bude to celé trochu složitější, ale jistě to stojí za zvážení. Především bude nutné dešťovku oddělit od rozvodu pitné vody. Ideální jsou k tomuto účelu automatické jednotky pro využívání dešťové a pitné vody. Chybět samozřejmě nesmí vhodná akumulační nádrž s dostatečným objemem, která musí být také doplněná filtrem. Velikost nádrže závisí zejména na množství srážek a způsobu využití vody v domácnosti.

Vyplatí se to?

To samozřejmě bude zcela individuální a závislé na řadě okolností. Se stoupajícími cenami vody i energií lze ale předpokládat, že dešťovka má vždy smysl alespoň při použití na zahradě. Je to také jedna z nejekologičtějších variant nakládání s vodou. V ostatních případech je pak třeba pečlivě propočítat náklady a sami uvidíte. Na toto je vhodné oslovit odborníka, aby byly kalkulace skutečně přesné a realistické. V každém případě je ale dobré o této možnosti popřemýšlet.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button