Vaše utěrka na nádobí dost možná obsahuje nebezpečné bakterie. Zjistěte, jak jste na tom s čistotou vašeho domova
Těžko tomu uvěřit, ale kdyby právě v tuto chvíli v laboratoři otestovali vaši utěrku na nádobí, dost možná bys zjistili, obsahuje několik nebezpečných bakterií, včetně obávané E.coli. Je to vůbec možné? Vždyť vypadá čistě, ne?
Ale právě utěrky jsou vůbec tím nejlepším místem pro množení bakterií. Jsou často vlhké, dotýkají se předmětů se zbytky jídla, jen málo se perou. Pokud je to možné, vyhněte se utírání nádobí úplně. Jednoduše jej nechte jen oschnout na odkapávači. Ušetříte si spoustu práce i nebezpečí nákazy.
A jak jsou na tom další části vašeho domova? Jak často perete povlečení? Čistili jste někdy i peřiny, polštáře a matrace? A co závěs v koupelně nebo koupelnová předložka? To vše jsou místa, na která často zapomínáme a jejich pravidelnou očistu zanedbáváme. A právě tam vznikají bakterie, které mohou ohrožovat naše zdraví a zdraví našich blízkých.
Povlečení
Začněme tedy v ložnici. Jak často převlékáte postel? Jedenkrát měsíčně nebo jak vám to vyjde? Chyba! Převlékání peřin by se mělo stát vaší každotýdenní rutinou. V posteli trávíme tolik času, že si to určitě zaslouží. Ve spánku se z nás nejen odpařuje velké množství vlhkosti, ale také z nás odpadávají malé částečky kůže. Ty jsou skvělou potravou pro bakterie, mikroby a roztoče a tyto „zvířátka“ přece v posteli mít nechceme. Povlečení tedy měňte co nejčastěji a nezapomeňte také na pravidelné větrání peřin a polštářů.
Koupelnová předložka
Jakou pozornost věnujete koberečku v koupelně? Myslíte si, že jej stačí jen čas od času vysát a je hotovo? Naopak – koupelnová předložka si vyžaduje nejen vysávání, ale především pravidelné vyčištění nebo vyprání. Stoupáme na ni vlhkýma nohama, často nám na ni tu a tam ukápne pasta a další. Koupelna je vlhké prostředí jako dělané pro množení bakterie. Pravidelný úklid je naprosto nezbytný a pro vaše zdraví velmi důležitý.
Ručníky
A jak jste na tom s ručníky? Měníte je až tehdy, když začnou nepříjemně zapáchat? Asi už sami tušíte, že je to špatně. Jak často je nutné je měnit závisí především na tom, zda mohou po použití dobře uschnout. Pokud je máte pověšeny tak, že pokaždé mohou dobře a rychle proschnout, pak stačí výměna jednou za týden. Visí-li ale na věšáčku a bývají často vlhké i několik hodin, pak je nutné je měnit třeba i obden. Jakmile zůstane ručník vlhký, začnou se v něm rychlostí blesku množit bakterie. A ty si pak opět roznáší po rukách či po obličeji při každém utření do ručníku.
Podprsenky
Tato sekce se týká pouze slečen a paní. Často se totiž vstává, že navzdory tomu, že kalhotky si mění každý den, na podprsenky často zapomínají a nosí je třeba i několik týdnů. Podprsenka by se ale měla přeprat přibližně po dvou až třech použitích. Nosíme ji na místech, kde se často potíme, navíc přiléhá těsně na kůži a lehce se tak ušpiní i kožním mazem. Podprsenky perte vždy ručně nebo jen na jemný prací cyklus, abyste zachovali co nejdelší životnost prádla.
Pyžamo
A jak je na tom váš úbor na spaní? Už si ani nepamatujete, kdy jste ho naposledy měnili? Pyžamo je třeba měnit velmi často. I když v něm „jen“ spíme. Jak už bylo řečeno, během noci se často hodně potíme a také ztrácíme odumřelé kožní buňky. A v takovém oblečení přece spát nechcete. Vyměňte jej ideálně po třech až čtyřech použitích. Snažte se také spát v prodyšných a volných materiálech, které dobře absorbují vlhkost.
Utěrky
A to nejlepší (nebo nejhorší) nakonec. Utěrky jsou v našich domácnostech vůbec tou největší líhní bakterií. Utíráme do nich nejen nádobí, ale také ruce. A i když se snažíte udržovat maximální hygienu a často si ruce myjete mýdlem, přesto si utíráním do utěrek stále dokola roznášíte bakterie po rukách i po celé pracovní ploše, kde připravujete své jídlo. Studie prokazují, že až 75 % všech utěrek, hadříků a houbiček obsahuje nebezpečné bakterie jako je salmonela nebo E.coli. Buďte obezřetní a chraňte své zdraví. Pokud to jen trochu jde, nahraďte látkové utěrky těmi papírovými a nebo je alespoň každý den vyměňte za čisté.