Dům a zahradaRady a tipy

Jak ušetřit za topení? Nemusíte doma mrznout, stačí udělat pár jednoduchých triků

Jsme uprostřed zimy a vy už se teď děsíte účtů za teplo? Nenápadně utahujete kohoutky u radiátoru a oblékáte tlusté svetry? Nic takového dělat nemusíte! Částky za teplo jsou skutečně vysoké, ale dají se stáhnout na minimum, pokud je trochu víte jak na to.

Základem je totiž dobře utěsněný domov, tak aby vám žádné teplo neunikalo takříkajíc pánu bohu do oken. Pokud vám radiátory jedou na plno a vy přesto necítíte zvýšení teploty a stále se zahříváte vlněnými ponožkami a čajem, pak někde děláte chybu.

Spoustu věcí ve svém bytě ovlivnit nemůžete. Míru úniku tepla ovlivňuje například to, zda je dům zateplený či nikoliv, jaká máte okna a dveře, na jakou světovou stranu je byt orientován a další. I když vám ale okolnosti nenahrávají, stále můžete udělat hodně, abyste ztráty tepla minimalizovali. A ušetřené peníze můžete využít třeba v létě k výměně oken. Taková investice se vždycky vrátí, nejčastěji už nejbližší topnou sezónu.

Jak tedy zatočit s únikem tepla? Zkuste těchto několik triků a sledujte změny!

Zaměřte se na klíčové oblasti

Tyto oblasti ve vašem domě či bytě patří mezi ty, na které je třeba dávat obzvlášť pozor. Často nimi uniká velké množství teplo a často tento problém lze jednoduše vyřešit. Zaměřte se na:

 • elektrické zásuvky
 • vypínače
 • dveře a okna
 • podlahové lišty
 • krb
 • klimatizace
 • stropy
 • větráky a průduchy

Ačkoliv se zdá, že některá z těchto míst jsou tak malá, že snad ani není možné, aby tudy teplo unikalo, opak je pravdou. Teplý vzduch se roztahuje a vměstná se do těch nejmenších skulinek. A pokud jimi vede cesta ven, pak má tendenci rychle utíkat.

Objevte únik

U klíčových oblastí se zaměřte na detekování úniku. Projděte pečlivě okolí oken a dveří, zkontrolujte těsnění lišt, vypínačů a zásuvek. Hledejte i tu nejmenší mezírku, kudy by teplo mohlo unikat.

Pomoci si můžete i moderními přístroji. V dnešní době si lze za drobný poplatek vypůjčit zařízení na detekci infračerveného záření. S jeho pomocí pak můžete zkontrolovat, které oblasti ve vašem domě či bytě hlásí vysoký únik tepla a zaměřit se na ně. Možná budete překvapeni, že i vaše poměrně nová plastová okna nechávají unikat teplo. Všechny oblasti si pečlivě zaznačte, abyste mohli problém co nejdříve řešit.

Jak zabránit úniku tepla

A nyní přichází na řadu to nejdůležitější – jak „uvěznit“ teplo u vás doma a nedat mu šanci na únik?

Silikon

U malých mezírek je řešení poměrně jednoduché. Postačí silikonová pistole, s jejíž pomocí utěsníte drobné mezírky. Silikon nestojí mnoho a díky pistoli se s ním i lehce manipuluje. I když jste to nikdy dřív nedělali, určitě to hravě zvládnete.

Pěna

Pro větší mezery, je nutné použít například pěnu ve spreji. Opět se dá poměrně snadno koupit a není těžké s ní pracovat. Pozor ale, s pěnou by měli zacházet jen zkušenější kutilové. Je potřebné zajistit poměrně precizní aplikaci, aby vám přebytky pěny nehyzdily zbytek místnosti a netrénované ruce toho nemusí být schopné. Pokud si nejste svým umem jisti, raději se obraťte na zručnějšího kamaráda nebo odborníka.

Těsnění

Na dveře můžete použít specializované těsnění, které má uniku tepla zabránit. Poptejte se ve vašem nejbližším hobby obchodě nebo zapátrejte na internetu. Většinou se jedná o plastová nebo pěnová těsnění, které pouze nalepíte do okolí dveří. Instalace takových těsnění je jednoduchá a zvládnete ji i sami. Jen je důležité přesně dodržet instrukce a být při práci precizní. Podobně můžete postupovat i u oken. Je to sice práce, která vás zaměstná na celé sobotní odpoledne, ale určitě se vám vaše úsilí vyplatí.

Zvažte rekonstrukci

Zjistíte-li, že vám teplo nejvíce uniká například celým stropem, je nutné zamyslet se nad rekonstrukcí. Některé problémy jsou tak rozsáhlé, že je sami nevyřešíte. Každopádně se nebojte investovat do takové rekonstrukce peníze, určitě se vám brzy vrátí v podobě nízkého účtu za topení.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

 1. Hezké rady ale pro panelák nepoužitelné. Tady za nás rozhodují jiní. Družstvo rozhodlo o výměně oken a těmi novými plastovými táhne do bytu 10x víc než těmi starými dřevěnými.
  Zásuvkami teplo neodchází, ale fouká dovnitř studený vzduch. Řešit by se to zase muselo v rámci celého domu a o to tady není zájem. Ani zateplení panelů se nedočkáme. Úspory na topení se dosahují tím, že se přiškrtí dodávky tepla.
  Kdo chce realizovat podobné nápady, musí si sám postavit vlastní dům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button