Dům a zahradaRady a tipy

Než pořídíte solární panely, vyplatí se znát i nevýhody a rizika

Využívání slunce jako zdroje energie namísto tradičních paliv je stále populárnější. S rostoucími cenami elektřiny se se solárními panely i u nás roztrhl pytel a v podstatě každý, kdo mohl, si je loni pořídil, nebo to alespoň hodně vážně zvažoval. A přestože existuje mnoho pozitivních věcí, které vám panely dokážou přinést, je stejně důležité znát i nevýhody solární energie.

Samozřejmě stále platí, že bychom měli podporovat využívání zelené energie, kterou si můžete vyrobit sami bez zátěže planety. Je však stále potřeba být realističtí a uvědomit si, že solární panely mají i své stinné stránky.

Nevýhody solárních panelů

Pokud budete znát i jejich nevýhody, budete moci skutečně zvážit investice a přínosy pro vás. Až se tedy budete rozhodovat, zda dáte solární energii šanci, nebo ne, budete vědět, že jste dostatečně informovaní, abyste se rozhodli správně.

1. Potřebují slunné místo

To je asi docela logické – solární panely potřebují ke své činnosti sluneční paprsky, a proto by měly být slunci vystaveny co možná nejvíc. Bez slunce není energie. Jenže ne každý lokalita splňuje podmínku dostatečného slunečního záření po většinu roku. Česko je se svým mírným klimatickým pásem stále vhodnou pozicí, nicméně nelze univerzálně říct, že by se solární panely uplatnily skutečně všude. Záleží třeba i jen na tom, zda vám nestíní jiný dům, přírodní překážka apod.

Velkou roli zde také sehrává sklon a úhel vaší střechy. Možná zjistíte, že slunce dopadá jen na jednu část vaší střechy, nebo že na jednu polovinu dopadá málo, zatímco na druhou polovinu více. V těchto případech je pak nutné pečlivě naplánovat umístění panelů, aby byl výnos skutečně co nejvyšší.

Málo zmiňovaným, ale stále velmi důležitým faktorem je smog a nečistoty. Pokud žijete ve městě, musíte také počítat s pravidelným čištěním panelů. Jinak nebudou fungovat tak efektivně, jak by měly, a mohly by se objevit problémy.

2. Vyžadují velkou počáteční investici

Náklady se sice za posledních deset let výrazně snížily, ale solární panely jsou stále drahé a znamenají, že než budete něco získávat, musíte poměrně dost investovat. Je potřeba pečlivě propočítat, zda si takovou investici můžete dovolit a také přesně vědět, jaká je její návratnost. Určitě se nespoléhejte jen na vlastní orientační propočty, ale raději se obraťte na někoho, kdo situaci skutečně rozumí a dovede se orientovat v tom, jaká konkrétní čísla se týkají vás a co můžete očekávat.

3. Pokud investujete málo, můžete prodělat

Čím více panelů pořídíte, tím vyšší šanci máte, že se vyplatí. Více panelů totiž vyrobí více energie, kterou lze prodat zpět do sítě. Pokud si tedy můžete dovolit utratit více za počáteční náklady na solární panely, můžete z dlouhodobého hlediska ušetřit daleko více. Pokud nemůžete, pak se vám mohou náklady hůře splácet a bude trvat déle, než vložené prostředky získáte zpět.

4. Nabíjecí baterie představuje další výdaj

Nabíjecí baterie, která vám umožní ukládat přebytečnou energii, abyste ji mohli prodat do sítě, je skvělou investicí. Ve skutečnosti je nezbytná, pokud chcete své solární panely využívat opravdu naplno. Bude vás však stát další nemalé peníze, takže to nezapomeňte zohlednit při realistickém posouzení cenové nabídky, kterou dostanete. Zvažte také, zda pro vás například dává smysl vzít si na pořízení solárních panelů půjčku. Vše záleží na nabízeném úroku apod.

6. Náklady na údržbu mohou být vysoké

Je také nezbytně nutné brát do úvahy náklady na čištění solárních panelů. I když to můžete udělat sami, doporučuje se zaplatit si profesionála, který je každoročně řádně vyčistí a zkontroluje.

7. Vyrábějí málo nebo vůbec žádnou elektřinu

To může být běžný problém. V takovém případě je pravděpodobné, že za to mohou nevyčištěné panely. Platí totiž, že i když panely zbavíte větších nečistot a úlomků, prach a pevné částice mohou snížit výkonost solárních panelů až o 25 %. Na vině může být také vadná elektroinstalace nebo trus po ptácích, které poškodily panel, takže je důležité to zjistit a zahájit proces jeho opravy nebo výměny.

8. Solární panely mohou praskat

Prasklina v solárním panelu může být velkým problémem. Může to znamenat, že těsnění, které by jinak chránilo elektroniku před deštěm, může být narušeno. Výměna krytu panelu je mnohem méně nákladná než výměna celé jednotky, takže je vhodné zasáhnout co nejrychleji a situaci vyřešit. Rozhodně tedy věnujte pravidelnému servisu pečlivou kontrolu, abyste předcházeli možným potížím.

9. V solárních panelech mohou hnízdit ptáci a další zvířata

Ptáci hnízdící pod vašimi panely jsou velkým problémem. Svými výkaly vytvářejí hnízda, která mohou vyvolávat korozi materiálu, a protože je pod panely kabeláž, jedná se o velmi zranitelné místo. V takovém případě je nutné povolat odborníka, který hnízdící ptáky odstraní a zajistí solární panely chráněné proti holubům, aby se k nim v budoucnu nedostali.

10. Módní vlna

Není to tak úplně nevýhoda, ale spíše riziko. Člověk může dnes snadno podlehnout módní vlně, která velí si panely pořídit, i když to pro vás konkrétně nedává smysl. Proto svůj nákup pečlivě promyslete a ujistěte se, že je to pro vás ekonomicky výhodné.

ZDROJ: https://www.idealhome.co.uk/project-planning/solar-panels-disadvantages-and-problems-308662
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Los Muertos Crew: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/inovace-obnovitelna-energie-stavebni-delnik-ekologicky-setrne-8853502/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button